Ondřej Moravec se připravuje na střelbu během závodu smíšených štafet v Östersundu. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

Rychlá Davidová, trestná kola pro Moravce. Štafeta byla jedenáctá

  • 189
Markéta Davidová skvělým během i bezchybnou stojkou vytáhla českou smíšenou štafetu na průběžné šesté místo, ale po dvou mužských položkách finišovali čeští biatlonisté v Östersundu jedenáctí. Triumf slavilo takřka stylem start-cíl kvarteto Itálie.

Podobně jako v průběhu celé minulé sezony čněl výkon Markéty Davidové nad ostatní reprezentanty. 

Na druhém úseku přebrala štafetu na 9. místě od Evy Kristejn-Puskarčíkové a hned začala na trati předbíhat soupeřky. 

Pak přišel zádrhel. Davidovou zbrzdila ležka, kde se zachraňovala až třetím dobíjením. 

Fotogalerie

Ale od té chvíle předváděla parádní jízdu, kterou nenarušila za sílící chumelenice ani položka vstoje. Pět ran - pět skolených terčů!

Běžecky byla česká reprezentantka na svém úseku druhá nejrychlejší, o 15 sekund nestačila pouze na německý rychlík Herrmannovou, hůře než ona naopak běžely hvězdy Eckhoffová, Mäkäräinenová či Wiererová.

„Mám ze všeho smíšené pocity,“ líčila Davidová pro ČT Sport. „Z ležky jsem rozpačitá. Nevím, proč mi to při ní nepadalo. Ale na trati jsem se snažila, měla jsem kolem sebe i skvělou společnost. Při stojce se mi stálo dobře, tak jsem si řekla: To je moje šance, když jsem tu ležku pokazila - a vyšlo to.“

Markéta Davidová během závodu smíšených štafet v Östersundu.

VÝBORNÝ BĚH. Markéta Davidová na trati.

Šesté místo štafety bylo v polovině závodu nadějné. Bohužel, přišla ležka Ondřeje Moravce a zděšení. Dvě trestná kola!

Co se stalo?

„Sám moc nevím. Je to k pláči,“ vyprávěl Moravec. „Přemýšlím, kdy se mi tohle naposledy stalo. Nějaký vítr na střelnici sice byl, ale s tím bych si měl poradit. Nemůžu nic jiného, než si vysypat popel na hlavu. Škoda, závod byl výborně rozjetý a po mé ležce se tam udělala díra.“

Moravce srazila nepovedená položka na 12. místo, které bezchybnou stojkou vylepšil už jen o jednu pozici. Zatímco štafetu přebíral se ztrátou 1:19 minuty na vedoucí Itálii, najednou manko činilo 2:40 minuty.

Michal Krčmář rychle vrátil Česko do první desítky, ale i v jeho případě se stala kritickou položkou ležka, při níž musel třikrát dobíjet. Což v součtu s jedním dobíjením vstoje znamenalo konečné 11. místo za desátými Finy.

Michal Krčmář na trati v Östersundu během závodu smíšených štafet.

S VELIKÁNEM. Michal Krčmář ve společnosti Martina Fourcada.

V letech největší slávy oslavovali Češi právě ve smíšené štafetě titul mistrů světa z Kontiolahti 2015, olympijské stříbro ze Soči 2014 i světový bronz z Nového Města 2013.

Minulou sezonu zahájili v této disciplíně selháním na 14. místě v Pokljuce, potom naopak vybojovali hodnotná šestá místa v pohárovém Soldier Hollow a na mistrovství světa v Östersundu.

Tentokrát ve švédském středisku Top 10 opět opustili.

Italové odolali norskému tlaku

Ženské části závodu doslova dominovaly Italky. Položky vstoje v podání Lisy Vittozziové a Dorothey Wiererové se staly ódou na střeleckou rychlost a přesnost. 

Závod smíšených štafet v Östersundu.

PRVNÍ METRY. Závod smíšených štafet v Östersundu krátce po startu.

V poločase štafety tak squadra azzura navzdory famóznímu běhu Němky Denise Herrmannové vedla o 39 sekund před Německem a o 56 sekund před Švédskem a Finskem.

Dokážou však špičkovou ženskou práci proměnit italští muži ve vítěznou tečku?

Lukas Hofer dobíjel dvakrát, Dominik Windisch třikrát, přesto nadále drželi Itálii na první příčce.

Jenže... nikdy nepodceňujte útočné komando Tarjei + Johannes Bö.

Smíšená štafeta v Östersundu

Podrobná online reportáž

Norskou štafetu převzali sourozenci po druhém úseku až na 8. místě se ztrátou půldruhé minuty, načež předváděli velké věci. Nebýt Johannesova zaváhání při ležce, triumf mohl být jejich.

Přesto Johannes Bö v posledním kole po vítězství sahal, ale ze 14 sekund ztráty na Windische dokázal do cíle stáhnout jen osm.

Italové slavili.

A Francouzi smutnili. Štafeta pro ně začala katastrofálně, Célia Aymonierová nejprve třikrát dobíjela vleže a pak musela na tři trestná kola vstoje. Tým se propadl až do třetí desítky.

Přestože se hlavně francouzští muži snažili, seč mohli, lepší než konečné deváté místo z toho nebylo. Martin Fourcade se až na poslední položce závodu dostal před Michala Krčmáře.

Závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Smíšená štafeta

1. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Hofer, Windisch) 1:05:56,1 (0+9), 2. Norsko (Tandrevoldová, Eckhoffová, T. Bö, J. Bö) -4,1 (0+15), 3. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, Nelin, Ponsiluoma) -59,9 (0+11), 4. Rusko -1:44,9 (1+13), 5. Rakousko -1:53,6 (1+10), 6. Švýcarsko -1:55,5 (1+15), ...11. Česko (Kristejn Puskarčíková, Davidová, Moravec, Krčmář) -3:03,3 (2+13).

Program Světového poháru v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartovala v sobotu 30. listopadu ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

30. 11. - 22. 3. (přehled závodů)
13. - 23. 2. (Anterselva, Itálie)