Americká basketbalistka Alyssa Thomasová (vlevo) a Dilana Dilixiatiová z Číny...

Americká basketbalistka Alyssa Thomasová (vlevo) a Dilana Dilixiatiová z Číny bojují o míč. | foto: AP

Basketbalistky USA zůstávají bez porážky, po výhře nad Čínou jsou ve čtvrtfinále MS

• 0
Basketbalistky USA berou na mistrovství světa v Sydney další výhru. V souboji dosud neporažených týmů skupiny A zdolaly Čínu 77:63 a jako první postoupily do čtvrtfinále. Dvaceti body pomohla k vítězství favoritek A’ja Wilsonová, jež s dvěma spoluhráčkami z Las Vegas Aces dorazila po oslavách zisku titulu ve WNBA do Austrálie zhruba dvacet hodin před úvodním rozskokem.

Opora pražského USK Alyssa Thomasová byla s 12 body druhou nejlepší střelkyní týmu spolu s další čerstvou šampionkou WNBA Chelsea Grayovou, nasřádala i osm doskoků a pět asistencí. Třetí posilou výběru USA byla Kelsey Plumová.

Američanky i po příletu tria z Las Vegas odehrály zápas v devíti, trenérka Cheryl Reeveová nenasadila trojici basketbalistek včetně další hráčky USK Brionny Jonesové.

Úřadující trojnásobné mistryně světa z USA protáhly svou vítěznou sérii na šampionátech už na 25 zápasů, naposledy prohrály v semifinále MS 2006 s Ruskem. V pondělním utkání proti outsiderovi z Koreje budou mít Američanky šanci vyrovnat rekordní šňůru 26 vítězství svých předchůdkyň z let 1998-2006.

Na straně Číny byla nejlepší střelkyní Li Meng s 21 body.

Korejky deklasovaly Bosnu a Hercegovinu 99:66 a připsaly si první výhru nejen na tomto turnaji, ale také první na MS po dvanácti letech a 11 porážkách za sebou. Více než třetinu bodů vítězného týmu nastřílela Kang I-sul, jež k 37 bodům přidala osm doskoků a pět asistencí. Debutujícímu výběru Bosny a Hercegoviny nepomohlo k historicky první výhře ani 21 bodů a devět doskoků hvězdy WNBA Jonquel Jonesové.

Druhou výhru na turnaji zaznamenaly Belgičanky, které v dramatické koncovce zdolaly Portoriko 68:65. Tým z Karibiku, jenž na MS nahradil vyloučené Rusko, ještě dvě a čtvrt minuty před koncem vedl. Belgičanky skóre otočily čtyřmi body za sebou, a i když se Portoriko minutu před sirénou přiblížilo na rozdíl bodu, výhru udržely.

Portorická basketbalistka Arella Guirantesová (v červeném) útočí v zápase s Belgií, brání ji Kyara Linskensová (vlevo) a Maxuella Mbakaová.

Kyara Linskensová vstřelila 24 bodů a stihla i 13 doskoků, Emma Meessemanová ji podpořila nejen šesti body, ale hlavně 12 doskoky a 11 asistencemi. Arella Guirantesová z poraženého týmu zvládla 27 bodů, podpořila je ještě 10 doskoky.