Senzace dne - Clippers porazili Sacramento

• 1
New York - Ačkoli Sacramento Kings nedávno deklasovali Dallas i New Jersey a dokázali, že jsou asi největším současným favoritem na letošní titul, ve včerejším zápase na palubovce trápících se Los Angeles Clippers nečekaně klopýtli (112:107) - nepomohla jim ani lepší střelba a 37 bodů Predraga Stojakoviče, protože domácí stříleli neuvěřitelných 46 trestných hodů, zatímco hosté jen 7! Naprázdno vyšla i snaha Michaela Jordana, který bez zraněného spoluhráče Jerry Stackhouse na všechno nestačil a Washington prohrál s Iversonovou Philadelphií 80:88. Obrovské drama v Indianě musel rozhodovat až "videorozhodčí" - domácí porazili Detroit v poslední sekundě 88:86.
L.A.Clippers - Sacramento 112:107
"Něco takového jsem ještě nezažil," řekl po zápase kouč hostů Rick Adelman. "Myslím, že to snad teoreticky ani není možné, aby někdo střílel 46 šestek a váš tým 7. Proměníte o 15 střel víc ze hry a přesto prohrajete...tak to opravdu nevím." Pravdou je, že jistou "nerovnováhu" v posuzování rozhodčích přiznal i nejlepší hráč domácích Elton Brand, ale Clippers hráli oproti tragickému zápasu s Minnesotou (64!:95) jako vyměnění a hráli mnohem aktivněji "do koše" než jejich včerejší soupeř. Hosté vedli v průběhu utkání už o 12 bodů, ale Clippers otočili skóre v poslední čtvrtině, kdy proměnili 19 z 24 trestných hodů, zatímco hosté svůj jediný!! pokus minuli - domácí Andre Miller se z 10 pokusů ani jednou nemýlil, včetně 7 trestných hodů v posledních 4 minutách. Do výborné formy se dostává ostrostřelec Predrag Stojakovič, který včera proměnil 16 z 22 střel z pole (3 trojky) a nasbíral celkem 37 bodů a 7 doskoků, ale i domácí měli svou "superhvězdu" - Elton Brand nastřílel 34 bodů (12/16 z pole, 10/12 ze šestek) a ještě k tomu přidal 15 doskoků, z toho 7 útočných. V doskakování měli Clippers zřetelnou převahu (51:41).
Střelci: E.Brand 34b. a 15d., Odom 24, Maggette 21, A.Miller 14, Olowokandi 11b. a 12d. - Stojakovič 37, Divac 24b. a 10d., Webber 22, J.Jackson 10 (Bibby 10as.)

Atlanta - New York 92:95
Veterán Clarence Weatherspoon nastřílel za poslední 3 zápasy jen 5 bodů, ale včerejší zápas mu vyšel na výbornou - zaznamenal 18 bodů a nahradil tak výpadek Latrella Sprewella (jen 7 bodů). Rozhodovalo se až v posledních sekundách - domácí Abdur-Rahim propásl šanci poslat Atlantu do vedení a jeho střela z dobré pozice zcela minula koš. Míč doskočil hostující rozehrávač Charlie Ward, který proměnil obě šestky (92:95) - závěrečný trojkový pokus domácího Jasona Terryho vyšel naprázdno.
Střelci: G.Robinson 27, Terry 17b. a 11as., Abdur-Rahim 14, Newble 12, Ratliff 8b. a 11d. - Houston 24, Weatherspoon 18, O.Harrington 12b. a 11d., K.Thomas 11b. a 10d.

Indiana - Detroit 88:86
Obrovské drama se vlastně rozhodlo až 15 minut po skončení utkání - tak dlouho totiž trvalo trojici rozhodčích, než vynesla konečný verdikt, zda byl poslední koš domácího Jermaina O´Neala regulérní. Domácí vyhazovali z autu 24,1 s před koncem, Eric Strickland najel těsně před koncem časového limitu pod koš a přihrál míč "ven" na O´Neala, který skóroval. Televizní záznam ukazoval, že míč opustil jeho ruku 0,4 s před koncem a propadl košem spolu se závěrečným klaksonem, ale rozhodčím trvalo přesto nebývale dlouho, než definitivně rozhodli - Detroit však s jejich rozhodnutím pochopitelně příliš spokojen nebyl. Paradoxem je, že pro O´Neala, který nastřílel 15 bodů za první půli, to byl jediný koš za druhý poločas a v předchozím útoku dokonce ztratil míč. Detroit prohrával 2 minuty před koncem už 86:77, ale trefil 3 rychlé trojky (Barry, Billups, Robinson), které vyrovnaly skóre na 86:86.
Střelci: R.Miller 21, B.Miller 19b. a 15d., Artest 19, J.O´Neal 17, E.Strickland 10 - Billups 21, R.Hamilton 16, C.Robinson a J.Barry 12 (B.Wallace 11d.)

Washington - Philadelphia 80:88
Absence Jerryho Stackhouse se ukazuje jako až příliš citelná, a ačkoli Michael Jordan dělal, co mohl, a v koncovce téměř sám vymazal čtrnáctibodový náskok hostů, Philadelphia si nakonec odváží z hlavního města důležitou výhru - nejen pro její nedávno pošramocené sebevědomí, ale i proto, že porazila Wizards letos už potřetí a v případných bojích o pozice do playoff to může hrát významnou roli. Jordan nastřílel 25 bodů, přidal 8 doskoků a 7 asistencí, a jeho koš 86 sekund před koncem znamenal snížení na 80:82 - v závěru však měli Aaron McKie a Allen Iverson pevné nevy při šestkách a Washington už neskóroval. Jedinou dobrou zprávou pro domácí je vzrůstající forma nováčka Juana Dixona, který hrál teprve třetí zápas po zranění.
Střelci: Jordan 25, Dixon 19, Haywood 10 - Iverson 26, Snow 19, Van Horn 17b. a 11d., McKie 10

Miami - Chicago 102:101 po 2. prodl.
Chicago už podevatenácté!! v řadě prohrálo na palubovce soupeře, i když včera mělo k výhře hodně blízko. Domácí nastoupili už s uzdravenými Eddie Jonesem a Travisem Bestem, "divoký" a dramatický závěr však rozhodl Brian Grant, který včera nasbíral 14 bodů a 20 doskoků - zraněný palec ho limitoval při střelbě a 16 sekund před koncem druhého prodloužení za stavu 100:101 minul 2 trestné hody, ale Heat získali doskok a Grant 7 sekund před závěrečným klaksonem svým košem rozhodl. Nejlepší střelec hostů Jalen Rose měl v poslední sekundě ještě dobrou možnost k vítězné střele, ale netrefil.
Střelci: M.Allen 23, C.Butler 18, E.Jones 15, B.Grant 14b. a 20d., M.James 14 - J.Rose 30, Marshall 24b. a 15d., Fizer 16, Crawford 15

Milwaukee - Boston 95:97
Milwaukee našlo po 5 výhrách v řadě přemožitele - hvězdné duo hostů Pierce-Williams mělo až překvapivě velkou podporu spoluhráčů, když celkem 6 hráčů Bostonu nastřílelo přes 10 bodů, a to přesto, že znovu chyběli Tony Battie i Tony Delk. Paulu Pierceovi se během utkání střelecky příliš nedařilo, ale 37 sekund před koncem trefil klíčový koš - na dvoubodový rozdíl snižoval domácí Toni Kukoč trojkou 3 sekudy před koncem.
Střelci: T.Thomas 22, Cassell 20, R.Allen 13, E.Johnson 12b. a 10d., Redd 12 - A.Walker 25, Pierce 15, K.Brown 14b. a 10d., McCarty 14, Baker 11, E.Williams 10

Utah - Cleveland 95:78
Jasná záležitost favorita, který sice dovolil nejhoršímu týmu ligy ve třetí čtvrtině snížit na rozdíl jediného bodu, ale pak šňůrou 11:1 definitivně rozhodl a bez potíží dovedl zápas do vítězného konce. Cleveland ještě v hale Delta Center od jejího otevření v roce 1991 ani jednou nevyhrál - bilance 0/12.
Střelci: Harpring 22, Cheaney 13, Malone a Kirilenko 12, Padgett 10 - R.Davis 25, Ilgauskas 21, Boozer 14, J.Jones 10

Portland - Minnesota 98:104
Domácí nastoupili i s Bonzi Wellsem (chyběl 2 zápasy kvůli zranění), ale zase museli hrát bez nejlepšího hráče z posledních zápasů Rasheeda Wallace, kterému vedení NBA "zastavilo činnost" na 7 zápasů za výhružky rozhodčímu na parkovišti portlandské haly po zápase mezi Blazers a Memphisem. Wallace v onom zápase nastřílel 38 bodů, ale obdržel technickou chybu, která byla zřejmě příčinou toho, že neudržel nervy na uzdě - jeho reputace (v posledních sezonách jasně kraloval NBA v počtu technických chyb) i reputace celého týmu Blazers zřejmě vedla k tomuto vysokému trestu, se kterým nebyl vůbec spokojen ani kouč Portlandu Maurice Cheeks: "V žádném případě to není fér," řekl po včerejším utkání, ve kterém hostující Kevin Garnett dokonale využil Wallaceovy absence a nasbíral úctyhodných 31 bodů a 20 doskoků! Přes Garnettův skvělý výkon se ale rozhodovalo až v koncovce - minutu před koncem to ještě bylo 94:96, ale Garnett odpověděl košem z těžké pozice a Wally Szczerbiak trefil v poslední minutě 4 trestné hody.
Střelci: Wells 32b. a 13d., D.Anderson 19, Sabonis 11 - Garnett 31b. a 20d., Szczerbiak 16, R.Strickland 12b. a 10as., J.Smith 12, Nestěrovič a Gill 10