Basketbalista Kevin Durant z Oklahomy( vlevo) a jeho spoluhráč Russell Westbrook. | foto: AP

Durant přepisoval rekordy a získal pro Oklahomu přestřelku v Minnesotě

• 44
Kevin Durant, střelecká opora Oklahoma City Thunder, si v duelu NBA s Minnesotou Timberwolves zlepšil hned dva osobní rekordy a pomohl svému týmu k vydřenému vítězství 118:117 v prodloužení.

Už na deset prodloužili sérii výher basketbalisté New Orleans Hornets, jubilejní triumf vybojovali nad Golden State Warriors. Nejlepší tým soutěže San Antonio Spurs uspělo v Salt Lake City proti tamním Utah Jazz.

Minnesota Timberwolves (10/35) - Oklahoma City Thunder (29/16) 117:118 po prodl.

Nové osobní rekordy Kevina Duranta z NBA znějí 47 bodů a 18 doskoků. Dosáhl jich v prodlužované bitvě dvou nejmladších týmů ligy. Svou střelbu udržel nad hranicí 50 procent (15/28, z toho trojky 4/8) a proměnil 13 ze 14 trestných hodů. Durant zároveň vyrovnal nejlepší výkon sezony, který drží Blake Griffin.

Jeff Green podpořil svého vůdce 19 body, z nichž dva poslaly duel do prodloužení, a k nim dodal osm doskoků. Russell Westbrook zaznamenal 16 bodů a osm asistencí.

Durantovy body zastínily výkony domácích Michaela Beasleyho, autora 30 bodů, devíti doskoků a sedmi asistencí, a Kevina Lovea, jenž má ve statistikách 31 bodů a 21 doskoků,

Druhému jmenovanému však v koncovce základní hrací doby z koše vyklouzla potenciálně vítězná střela, v závěru prodloužení pak nedokázal doskočit míč a v souboji s Nickem Collisonem tvrdě dopadl na palubovku.

V probíhajícím podkošovém souboji ještě Lovea stihl zastoupit Corey Brewer, který byl faulován - proměnil však jedinou ze dvou šestek. Míč se pak vzápětí dostal k minnesotskému rozehrávači Luku Ridnourovi, ten ale trojkový pokus neproměnil a faul nevykoledoval.

Utah Jazz (27/19) - San Antonio Spurs (39/7) 105:112

Výbornou aktuální formu stále prokazuje vedoucí tým NBA ze San Antonia. Desáté vítězství z posledních jedenácti zápasů vybojovali Spurs na palubovce Utahu Jazz.

Domácí naopak neodčinili úterní vysokou prohru s LA Lakers. A nepomohl jim ani skvělý výkon rozehrávače Derona Williamse, který zaznamenal 39 bodů a devět asistencí. Výrazněji mu totiž sekundoval pouze pivot Al Jefferson s 22 body.

To hosté měli hned šest hráčů s dvouciferným bodovým příspěvkem. Nejvýraznějšími postavami byli Manu Ginóbili s 26 body, šesti doskoky a sedmi asistencemi a Tony Parker s 23 body. Za nimi se seřadili Richard Jefferson (14), Tim Duncan, Gary Neal (po 13) a George Hill (10 bodů).

Spurs o výhře prakticky rozhodli už ve druhé čtvrtině, když sérii 17:0 posouvali zápas na 46:29. V koncovce pak soupeři dovolili přiblížení na čtyři body (103:107), ale trefami z čáry trestného hodu si nenechali výhru ukrást.

Golden State Warriors (19/26) - New Orleans Hornets (31/16) 103:112

Desátá výhra Hornets v řadě znamená vyrovnání klubového maxima a posun týmu na druhou pozici v Jihozápadní divizi. Před nimi je jen "nedostižné" San Antonio.

O výhru se zasloužila základní pětka hostů. Rozehrávač Chris Paul zaznamenal 18 bodů a 17 asistencí. David West přispěl dokonce 22 a Trevor Ariza 19 body. Pivot Emeka Okafor je doplňoval 13 a a křídelník Marco Belinelli 11 body.

Hosté měli hned tři dvacetibodové střelce: Montu Ellise s 26, Dorella Wrighta s 25 a Stephena Curryho s 20 body. K nim se však přidal pouze pivot David Lee (16 bodů a 10 doskoků).

Houston Rockets (22/25) - LA Clippers (17/28) 96:83

Tři čtvrtiny vyrovnané drama, ve čtvrté agresivní obrana domácích a útočné trápení hostů, kteří se prosadili pouhými 10 body. Tak vypadal duel v Houstonu.

Domácím výrazně přispěl rozehrávač Kyle Lowry svými 20 body, osmi asistencemi a šesti doskoky. Aaron Brooks a Luis Sola nastříleli po 16 bodech.

Nejlepším střelcem hostů byl s 20 body Randy Foye, který zastoupil zraněného Erica Gordona. Blakea Griffina poznamenaly potíže s loktem, přesto si připsal svůj 37. double-double sezony - 14 bodů a 11 doskoků.

Detroit Pistons (17/29) - Denver Nuggets (27/18) 100:109

Chauncey Billups se v Detroitu rozpomněl na svou přezdívku Mr. Big Shot a proti svému bývalému klubu zaznamenal 26 bodů, z toho 14 v poslední čtvrtině.

Carmelo Anthony trefil pouze pět ze 16 střel a zaznamenal 18 bodů, ale k nim přidal 10 doskoků a sedm asistencí. Další z bývalých hráčů Detroitu Arron Afflalo má ve statistikách 17 bodů, při absencích Kenyona Martina (zůstal na lavičce) a Neného (natažené lýtko) se Shelden Williams vzepjal k 13 bodům.

Domácím nepomohlo ani to, že měli hned šest dvouciferných hráčů. Nejlépe na tom byli náhradníci Will Bynum s 19 a Ben Gordon s 15 body. Tracy McGrady a Greg Monroe zaznamenali po 14 bodech.

Indiana Pacers (16/26) - Orlando Magic (30/16) 96:111

Od druhé čtvrtiny, kterou vyhráli 38:27, měli  Magic zápas pod kontrolou. Z výšky je vedl Dwight Howard s 19 body a 16 doskoky, který domácího obra Roye Hibberta zastavil na čtyřech bodech a dvou doskocích. Z dálky pak Indiana obdržela plných 16 trojkových úderů.

Stejný bodový příspěvek jako Howard má na kontě i Jason Richardson. Hedo Turkoglu je podpořil 18, Ryan Anderson 14 a Jameer Nelson 12 body.

Domácím nepomohlo ani 27 bodů střelce Dannyho Grangera a 21 bodů rozehrávače Darrena Collisona. Nováček Paul George a Mike Dunleavy zaznamenali 10 bodů.

Milwaukee Bucks (17/26) - Atlanta Hawks (29/17) 98:90

Ofenzivu Milwaukee vedli malí muži: Corey Maggette zaznamenal 22 bodů, nejmenší hráč ligy Earl Boykins 20 a argentinský rozehrávač Carlos Delfino 15. Pivot Andrew Bogut přidal osm bodů a 14 doskoků.

Hosté se spoléhali na střelecké kvality Jamala Crawforda (20 bodů) a Joea Johnsona (15 bodů). Double-double nasbírali Al Horford (17 bodů a 10 doskoků) i Josh Smith (14 bodů a 11 doskoků).

Po vyrovnané první půli si náskok několika košů získala Atlanta, jenomže v poslední čtvrtce podlehla basketbalové smršti domácích a ztratila ji v poměru 15:34.

New Jersey Nets (14/32) - Memphis Grizzlies (22/24) 93:88

Basketbalisté New Jersey úspěšně unikli ze šestnáctibodové propasti, kterou si sami vykopali už během první čtvrtiny. Anthony Morrow zaznamenal 19 a Brook Lopez 17 bodů.

Rozehrávač Devin Harris nastřílel devět ze svých 13 bodů v poslední čtvrtině, k nim přidal devět asistencí a po zápase se mu dostalo pochvaly od kouče Averyho Johnsona.

Nejlepším střelcem zápasu byl Rudy Gay s 22 body, Zach Randolph zaznamenal 20 bodů a 16 doskoků a Mike Conley, Jr. nastřílel 16 bodů. Ukončení třízápasové vítězné minisérie ale zabránit nedokázali.

Phoenix Suns (20/24) - Charlotte Bobcats (19/25) 107:114

Ani 27 bodů a 15 asistencí Steva Nashe nedokázalo přebít ofenzivu soupeře. bilance Phoenixu tak za play-off zaostává už o čtyři zápasy a patří mu v Západní konferenci jedenáctá pozice. Charlotte naopak potvrdili osmou příčku na Východě.

Stephen Jackson podpořil vítězství 23 body, Gerald Wallace 22 body a 10 doskoky, Boris Diaw zaznamenal 18 a D. J. Augustin s Geraldem Hendersonem po 15 bodech. Kwame Brown nastřádal 12 bodů a 10 doskoků.

Druhým nejlepším střelcem Phoenixu byl s 22 body Vince Carter, Marcin Gortat přidal 16, Jared Dudley 13 a Channing Frye 12 bodů.

Toronto Raptors (13/33) - Philadelphia 76ers (20/25) 94:107

Philadelphia zvítězila potřetí v řadě. Vděčí za to vyrovnanosti své střelecké tabulky. Marreese Speights zaznamenal svůj nejlepší letošní výkon 23 body. Za pouhých 17 minut navíc stihl i devět doskoků.

Lou Williams, Jrue Holiday a Andre Iguodala se sešli na 15 bodech, Elton Brad dal 14 bodů a Evan Turner s Thaddeusem Youngem 10.

DeMar DeRozan se blýskl 29 body, Andrea Bargnani nastřílel 17 bodů, Amir Johnson 15 a José Calderón si vedle osmi bodů připsal 13 bodů. Francouz Alexis Ajinca se v novém působišti uvedl dvěma body během pěti minut.