Nymburk exceloval a slaví titul

• 18
Nový Jičín - Basketbalisté BK ECM Nymburk zvítězili v šestém utkání finálové série nejvyšší soutěže Mattoni NBL nad domácí Mlékárnou Kunín po výborném výkonu 109:83 a poprvé v historii slaví titul. Nymburk dvakrát v této sérii v Novém Jičíně prohrál, ale tentokrát nedal soupeři šanci a sérii ukončil 4:2 na zápasy.

Mlékárna Kunín - BK ECM Nymburk 83:109 (konečný stav série 2:4)
(23:25, 45:60, 62:90)

Nymburk vstoupil do šestého utkání bleskově - Ashante Johnson a Jiří Zídek trefili trojky a za 26 sekund byl stav 0:6. Domácí se ale rychle vzpamatovali, a chvíli se zdálo, že by se mohl opakovat jejich typický výkon na vlastní palubovce. Dařili se jim rychlé protiútoky, byli důraznější pod oběma koši a dalších 6 minut hry vyhráli 20:7.

Rozehrávač Vid Žarkovič zvyšoval v sedmé minutě na 20:13, ale Nymburk kontroval a vyhrál koncovku této čtvrtiny 12:3. Ještě v úvodu druhé části hry to vypadalo, že by Mlékárna mohla mít šanci - její nápor (11:2) znamenal opět sedmibodové vedení (34:27 ve 13.minutě) a diváci určitě netušili, že to je jejich poslední radost v této sezoně.

V tu chvíli totiž vzal osud zápasu do rukou hostující náhradník Stanislav Votroubek, který rozstřílel zónovou obranu domácích pěti přesnými trojkami během 5 minut - po té páté byl na začátku 19.minuty na ukazateli stav 42:55. Hosté nasázeli novojičínským za druhou čtvrtinu 35 bodů a domácí se z toho během poločasové přestávky nedokázali vzpamatovat.

V prvním poločase držel prapor domácích skvěle hrající Američan Craig Callahan, ale na všechno sám stačit nemohl, a když i jemu začaly ve třetí čtvrtině ubývat síly, zápas se začal měnit v exhibici soustředěných a výborně hrajících hostů. Domácí zbrkle stříleli, chybovali a první tři minuty druhého poločasu prohráli 0:12 - náskok Nymburka se vyhoupl na 27 bodů a hostující fanoušci mohli začít oslavovat.

Hlavní zbraní vítězů byly trojky, kterých proměnili 13 z 26 pokusů - zásluhu na tom má především Votroubek, který jich trefil 6 za sebou a nakonec ukončil zápas s bilancí 6/7. Hosté také méně ztráceli míče. Jejich střeleckou hvězdou byl Ashante Johnson (28 bodů), nejlepším hráčem utkání byl ale po právu vyhlášen jeho krajan Maurice Whitfield, který zaznamenal 15 bodů, 11 asistencí, 9 doskoků a 5 získaných míčů!

Za domácí zářil vynikající Callahan (30 bodů a 15 doskoků!), ale byl příliš osamocen - druhý nejlepší střelec Curtis Bobb nastřílel "jen" 12 bodů, zatímco v týmu hostů nastřílelo 13 a více bodů hned 5 hráčů - Johnson, Votroubek, Zídek, Whitfield a Kubálek.

Tradičně bouřlivé domácí publikum nakonec za vydařenou sezonu domácím hráčům poděkovalo aplausem, ale závěr tohoto zápasu byl jednoznačnou záležitostí favorita - Nymburk bez větších problémů udržoval v poslední čtvrtině vysoký náskok, dovedl zápas do vítězného konce a slaví titul, který dokázal získat už po čtyřech letech v naší nejvyšší basketbalové lize.

STŘELCI: Callahan 30 bodů a 15 doskoků, Bobb 12, Hovaňák, Šoška a Hájek 9, Kovář 6, Žarkovič 5, Weiss 3 - Johnson 28, Votroubek a Zídek 18, Whitfield 15 bodů a 11 asistencí, Kubálek 13, J.Novotný 8, Nečas 7, Trnka 2

12. Chomutov

Do první ligy postoupil Prostějov, který nahradí sestupující Chomutov.

Craig Callahan z Kunína se snaží zastavit pronikajicího nymburského basketbalistu Radka Nečase.

Domácího Craiga Callahana (v popředí) brání nymburský Jiří Zídek.

Maurice Whitfield (vpravo) útočí přes domácího Curtise Bobba.

Maurice Wietfield z Nymburka padá po souboji s Curtisem Bobbem z Mlékárny Kunín.

Nymburští basketbalisté se radují s pohárem mistrů po vyhraném zápase na hřišti Mlékárny Kunín.