Nový kouč Nets přepisoval historii

• 2
New York - Spanilou jízdu New Jersey Nets nezastavila ani Atlanta a nový kouč Lawrence Frank přepisoval historii - ještě nikdy se totiž žádnému kouči v NBA nepodařilo zahájit kariéru bilancí 10/0! Velkou smůlu mělo včera Toronto, když ho o výhru nad obhájci titulu připravila až zranění Vince Cartera a Chrise Boshe.
Orlando - Utah 90:77
Tracy McGrady podruhé ve dvou dnech překonal hranici 40 nastřílených bodů a dovedl Magic k první výhře po 8 porážkách za sebou. McGrady proměnil 13 z 31 střel z pole a 14 z 15 trestných hodů a celkem nasbíral 43 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí. V klíčové třetí čtvrtině, kterou domácí vyhráli 34:24, zaznamenal populární "T-Mac" celkem 17 bodů a pomohl tak napravit dojem z první půle - za tu totiž Magic nastříleli pouhých 34 bodů, ale přesto vedli, protože Jazz se zmohli dokonce jen na 29 bodů.

Obrana Orlanda tentokrát pracovala překvapivě dobře, navíc hosté byli v útoku zcela nemohoucní - Magic dostali v posledních 52 zápasech za sebou vždy alespoň 87 bodů, ale včera udrželi Jazzmany dokonce jen na 77 bodech při úspěšnosti střelby 38%. Andrej Kirilenko nastřílel v úterý 31 bodů, ale včera zaznamenal jen 12, když proměnil jen 5 z 18 střel. Naopak McGradymu výborně sekundoval Juwan Howard (20 bodů a 9 doskoků).
Střelci:
Magic
- McGrady 43, J.Howard 20, Giriček 15
Jazz - Arroyo 14, Kirilenko a Lopez 12, Stevenson 11, Bell 10 (Ruffin 12 doskoků)
střelba: 45% - 38% (trojky: 5/15 - 2/11)
trestné hody: 23/27 - 11/20
doskoky: 40 - 46 (útočné 10 - 21)
ztráty: 11 - 13
13115 diváků

Toronto - San Antonio 82:86
Domácí Raptors o výhru připravily zdravotní problémy a Tim Duncan. Toronto nastoupilo bez zraněného Jalena Rose (zlomenina záprstních kůstek) a dokázalo překonat i obnovené zranění nováčka Chrise Boshe (kotník) - ještě zhruba 7 a půl minuty před koncem vedlo o 8 bodů, ale pak přišla další těžká rána, když si kotník zranil i Vince Carter (22 bodů) a zápas nedohrál. Spurs toho okamžitě využili, následující úsek hry vyhráli 12:1 a Duncan je dovedl k těsné výhře, která je pro obhájce titulu už 6.v řadě.

Duncan nasbíral 26 bodů a 21 doskočených míčů (!) a navíc trefil klíčový koš přes hlavu 23 sekund před koncem, který znamenal čtyřbodové vedení 82:78. Domácí se svému soupeři vyrovnali téměř ve všem a navíc podstatně méně chybovali - na Duncanovo doskakování ale protizbraň nenašli a poměr doskočených míčů byl nakonec 39:58, z toho útočných 8:22! Carter si zranil kotník po vlastní střele, když dopadl na nohu bránícího Bowena, a po zápase naznačil, že to mohl být úmysl: "To nevidíte často, že by někdo strčil nohu takhle přímo pod vás..."

Cleveland - Dallas 98:114
Dallas napravil dojem z nevydařeného utkání v Memphisu a pod taktovkou Steva Nashe a Michaela Finleyho jasně vyhrál. Celkem 7 hráčů hostů nastřílelo dvouciferný počet bodů a jedním z nich byl i veterán Scott Williams, nedávná posila z Phoenixu. Ten nastoupil překvapivě v základní pětce, proměnil 7 z 8 střel (!) a zaznamenal celkem 16 bodů.

Velkou domácí oporou byl Carlos Boozer (24 bodů a 14 doskoků), nováček LeBron James přidal 16 bodů a 9 asistencí, ale posledních 9 minut hry už sledoval jen z lavičky náhradníků. Cleveland je v týmové statistice doskakování nejlepší ze všech 29 týmů NBA, ale Dallas ho tentokrát porazil vlastní zbraní a na doskoky vyhrál 53:40.
Střelci:
Cavaliers -
Boozer 24 bodů a 14 doskoků, L.James 16, E.Williams 14, McInnis a Ilgauskas 11
Mavericks - Finley 23, Nash 20 bodů a 10 asistencí, Nowitzki 18 bodů a 10 doskoků, S.Williams 16, Jamison 12, A.Walker 11 bodů a 11 doskoků, J.Howard 10

New Jersey - Atlanta 98:92
Ještě nikdy v historii NBA se žádnému kouči nepodařilo odstartovat svou kariéru 10 výhrami v řadě za sebou - až teprve třiatřicetiletému Lawrenci Frankovi, který nedávno převzal tým Nets od vyhozeného Byrona Scotta. Když se k tomu připočítá i poslední Scottova výhra nad Bostonem, znamená to, že loňští a předloňští finalisté už vyhráli 11 zápasů v řadě za sebou a to je vyrovnání klubového rekordu.

Už 58.triple-double v kariéře nasbíral Jason Kidd, když zaznamenal 15 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí, Richard Jefferson přidal 16 ze svých 23 bodů ve druhé půli a náhradník Rodney Rogers nastřílel všech svých 10 bodů v poslední čtvrtině - navíc necelé tři minuty před koncem poslal svůj tým za stavu 87:87 definitivně do vedení. Kenyon Martin přidal 21 bodů a 10 doskoků.

Atlanta nastoupila i s Rasheedem Wallacem, který tak za Hawks odehrál svůj první (a všeobecně se soudí, že i poslední, protože se očekává jeho dnešní vytrejdování) zápas - Wallace stejně jako Stephen Jackson a Jason Terry překonal dvacetibodovou hranici nastřílených bodů a Hawks favorita pořádné potrápili, když ho překvapivě předčili v rychlých protiútocích a nasázeli mu 12 trojek.Nakonec ale doplatili na přílišné množství faulů a Nets vytěžili o 14 bodů víc z trestných hodů
Střelci :
Nets
- Jefferson 24, Martin 21 bodů a 10 doskoků, Kidd 15 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí
Kittles a Rogers 10
Hawks - S.Jackson 25, Terry 22, R.Wallace 20, Crawford 16 (Przybilla 12 doskoků)
střelba: 42% - 38% (trojky: 6/13 - 12/26)

Detroit - Milwaukee 102:98
Ze svého střelecké úterního trápení se vzpamatoval Richard Hamilton a svými 23 body dovedl Pistons konečně k výhře - po šesti porážkách za sebou. Chauncey Billups přidal 20 bodů, náhradník Corliss Williamson 15 a mimořádný výkon podal Ben Wallace, kterému jen 2 bloky chyběly k triple-double: 11 bodů, 15 doskoků a 8 bloků!

Pistons zřejmě pod dojmem černé série začali velmi špatně a po 1.čtvrtině už prohrávali o 13 bodů, ale ve druhé přišla jejich smršť (30:14, Williamson 9 bodů). Ve třetí čtvrtině přišel další velký nápor a Hamilton se 13 body podílel na šňůře 20:4, která znamenala patnáctibodové vedení domácích. Hosté ještě zabojovali a za poslední čtvrtinu nastříleli 37 bodů, ale náskok vymazat nedokázali.

Oporou Bucks byl opět Michael Redd, ale ani jeho 23 bodů nezabránilo sedmé porážce Bucks v řadě na palubovkách soupeřů. Desmond Mason přidal 20 bodů a 10 doskoků. Bucks byli jasně lepší v doskakování (62:46!) a do karet jim hrálo i 17 zahozených trestných hodů ze strany Pistons, ale doplatili na ztracené míče - celkem 20, z toho 9 ve 2.čtvrtině. Hosté nastoupili znovu bez Keitha Van Horna, který byl do týmu vyměněn na začátku týdne, ale odcestoval kvůli rodinným záležitostem.
Střelci:
Pistons
- R.Hamilton 23, Billups 20, Williamson 15, B.Wallace 11 bodů a 15 doskoků, Okur 11
Bucks - Redd 23, D.Mason 20 bodů a 10 doskoků, E.Strickland 16, Skinner 13 bodů a 12 doskoků (J.Smith 16 doskoků)
střelba: 43% - 35% (trojky: 5/16 - 6/14)

New Orleans - Washington 120:98
Washington už sice hraje kompletní i Jerrym Stackhousem a Gilbertem Arenasem, ale jeho výkonům to zatím moc nepomohlo - včera v New Orleans dostal pořádný výprask a inkasoval dokonce 120 bodů, což je pro domácí Hornets vůbec nejvyšší počet nastřílených bodů v této sezoně. Hlavní podíl na nich měla dvojice Jamal Mashburn - Baron Davis, které sekundoval veterán Darrell Armstrong, stále nastupující v základní pětce místo zraněného Wesleyho.

Mashburn proměnil 11 ze 17 střel z pole a dovedl Hornets už ke třetí výhře v řadě. Jeho trojka v poslední čtvrtině znamenala dokonce už vedení o 26 bodů (106:80). Baron Davis přidal 23 bodů a 13 asistencí. Naděje Wizards žila do třetí čtvrtiny, ale pak přišel velký nápor domácích, kteří vyhráli úsek hry 21:4 a vypracovali si dvacetibodové vedení (81:61).

Během této šňůry Hornets skórovali v 11 útocích po sobě. Za hosty nejlépe střílel Juan Dixon (16 bodů), ale ve 2.poločase nedal ani bod. Stackhouse ani Arenas se nedostali přes hranici 10 bodů a společně trefili jen 6 z 23 střel (Arenas 9 bodů, Stackhouse 7).
Střelci:
Hornets
- Mashburn 26, B.Davis 23 bodů a 13 asistencí, D.Armstrong 18, S.Smith 14, D.West 11 bodů a 10 doskoků, Magloire 11
Wizards - Dixon 16, K.Brown 12, E.Thomas 11
střelba: 55% - 44% (trojky: 10/19 - 6/14)
trestné hody: 14/16 - 14/18
doskoky: 41 - 40
ztráty: 15 - 15
body z protiútoků: 28 - 18
11042 diváků

Portland - L.A.Clippers 101:86
Portland ukončil sérii tří porážek především díky velmi dobrému výkonu Dereka Andersona (27 bodů). Zach Randolph přidal 17 bodů a 10 doskoků, když nastoupil jako náhradník z lavičky - zmeškal totiž ranní střelecký trénink. Místo něj nastoupil v základu Shareef Abdur-Rahim a nastřílel 13 bodů.

Clippers začali utkání velmi dobře a vedli o 10 bodů, ale druhou čtvrtinou vyhráli domácí 34:17 a v dalším průběhu už nedali hostům příliš šancí. Pro Clippers je porážka už 7. v řadě a všechny přišly na palubovkách soupeřů. Střelecky se sice prosazovala celá trojice hlavních opor (Maggette, Brand, Richardson), ale úspěšnost střelby hostů se nakonec zastavila na pouhých 37%.
Střelci:
TrailBlazers
- D.Anderson 27, Randolph 17 bodů a 10 doskoků, Abdur-Rahim 13, Miles 11, Stoudamire 10
Clippers - Maggette 23, Q.Richardson 20, Brand 19 bodů a 10 doskoků, Kaman 14
střelba: 48% - 37% (trojky: 8/16 - 7/15)

Golden State - L.A.Lakers 99:100
Když jsou Kobe Bryant a Shaquille O´Neal ve vrcholné formě, jsou Lakers těžko k poražení, i když hvězdná dvojice nemá žádnou podporu spoluhráčů a musí nastřílet dvě třetiny bodů svého týmu. Lakers nastoupili pochopitelně znovu bez Karla Malonea a navíc se ve třetí čtvrtině opět nechal vyloučit Gary Payton - tentokrát to však bylo za potyčku s domácím Speedym Claxtonem a Warriors tento okamžik zřejmě uškodil ještě více, protože výborně hrající Claxton do těch chvil zaznamenal 18 bodů.

Posledních 16 minut zápasu měl ve svých rukou famózní Kobe Bryant, který se po All-Star přestávce dostává do své loňské pohody - Bryant nastřílel 27 z posledních 29 bodů Lakers (!!) a celkem nasbíral 35 bodů, 8 asistencí a 6 doskoků. Bryant proměnil 11 ze 16 střel z pole a 13 z 15 trestných hodů. Shaquille O´Neal přidal 31 bodů, 16 doskoků, 7 asistencí a 5 bloků (!) a navíc v poslední sekundě zblokoval potenciálně vítězný pokus domácího Clifforda Robinsona.

O´Nealovo konto mohlo být ještě vyšší, ale na čáře trestné hodu se trápil ještě víc než obvykle - bilance 1/9! (a navíc ztratil 7 míčů). O´Neal zcela jasně přehrál domácího Erica Dampiera, který zaznamenal jen 2 body a 9 doskoků. V domácím dresu se střelecky nejvíce prosazovali Jason Richardson a Cliff Robinson, kvůli zranění nenastoupil Mike Dunleavy.