Jaylen Brown (v bílém) z Boston Celtics smečuje na koš Milwaukee Bucks.

Jaylen Brown (v bílém) z Boston Celtics smečuje na koš Milwaukee Bucks. | foto: David Butler II-USA TODAY SportsReuters

Obscénní mzdy, vysoké pokuty, rekordy, zmatek. NBA zažívá peněžní smršť

  • 23
Obří sumy zběsile létají vzduchem a nikdo pořádně neví, co bude dál. Rekordní kontrakt Jaylena Browna z Boston Celtics na 304 milionů dolarů (zhruba 6,6 miliardy korun) je jen předzvěstí, co bude v NBA následovat. Basketbalovou ligu čeká pořádný chaos.

Už v dubnu čtyřnásobný ligový šampion Draymond Green prskal, když si listoval novou kolektivní smlouvou. „Drží všechny karty, a stejně prohraje,“ sepsul hráčskou asociaci a sypal jednu připomínku za druhou.

Přitom tehdy ještě kontrakt mezi basketbalisty a NBA nebyl dávno dotažený do konce, zlý muž Golden State Warriors viděl jen útržky. Vedení soutěže rozeslalo klubům finalizovaný dokument o 676 stranách až 28. června, přitom o tři dny později už vstupoval v platnost.

Šéfové, manažeři a další vyšší šarže pohybující se po NBA se rozhodně neválejí někde u vody. A pokud třeba ano, čtení k tomu mají zajištěné. Studují a studují. Tak otravné léto nepamatují.

Zatímco se bafuňáři snažili narychlo vstřebat všechny novoty, otevřel se i trh s volnými hráči a organizace musely začít jednat, aby je někdo nepředběhl. Součástí smlouvy je kvantum změn, dodatků, výjimek a omezení, jimiž se nemusíte nutně zatěžovat. Zjednodušeně řečeno: NBA má co dělat, aby sama sebe pochopila.

Brown se v NBA dohodl s Bostonem na smlouvě za rekordních 304 milionů

Nastává lehce schizofrenní situace. Ekonomická situace NBA je dobrá, stoupá tedy platový strop i maximální výše ročního příjmu pro hráče způsobilé k tzv. „max kontraktu“. Zároveň ale kolektivní smlouva významně upravuje postihy pro týmy, které platový strop přešvihnou.

Pokud jste se přes něj dostali v předchozích ročnících, maximálně se musel váš majitel trochu víc plácnout přes šrajtofli, ale jinak žádná tragédie. A teď? Jistý prostor nad stropem „jen“ za cenu tzv. daně z luxusu pořád je (pro představu: klasický strop pro sezonu 2023/24 je 136 milionů dolarů, strop pro luxury tax činí 182 milionů), jenže jeho překonání už bude velmi bolestivé.

Takové mužstvo čekají nejrůznější penále. Třeba zákaz přihazování finančních balíčků do výměn, znemožnění trejdů výběrů pro první kolo draftu nebo odsun vlastních draftových voleb na konec příslušného kola.

Jaylen Brown (7) a Jayson Tatum (0) z Boston Celtics na doskoku

„Změny ale můžou přispět ke spravedlivějšímu rozvržení sil. Týmy z menších měst budou mít šanci ulovit věhlasnější hráče, na které nebudou mít už celky z New Yorku, Dallasu nebo Miami prostor,“ přemítá reportér Tim Bontemps z ESPN.

Boháči a chudáci

Situace by byla možná čitelnější, kdyby nebylo už teď jasné, že platový strop bude stoupat i dál. Čím víc se podaří klubům naslibovat svým hráčům pro brzké ročníky, tím větší prostor získají pro sezony další.

Ovšem můžeme se dočkat bizarního rozpoložení finančních odměn, kdy budou týmy složené třeba z trojice královsky placených borců, kolem nichž se bude potulovat další desítka basketbalistů s minimální ligovou mzdou.

Nůžky mezi elitou a zbytkem hráčského pole se rozevřou.

Sedm let s konopím a sázkami. NBA otevřela hráčům nevídané možnosti

Boston Celtics naslibovali Brownovi, který nepatří do nejužší ligové špičky, v průměru 61 milionů dolarů ročně. Příští léto takřka jistě prodlouží smlouvu s hvězdným Jaysonem Tatumem, jemuž podle tabulek připadne mzda kolem 64 milionů za sezonu. K tomu před nedávnem získali pivota Kristapse Porzingise (průměr lehce přes 30 milionů ročně).

Sečtěte částky dohromady a dostanete se na hodnotu kolem 155 milionů dolarů. Kolik tedy zůstane pro zbytek mužstva, aniž by se Celtics převalili přes linii bolestivých pokut a omezení?

Ta se meziročně lehce nejspíš opět posune, ale skromný tip činí nějakých 30 milionů rozdílu. V poměrech NBA pakatel.

Jayson Tatum z Boston Celtics se vrací do obrany.

„Nemusíte být zrovna génius, abyste viděli, do jak velkých potíží se Boston dostane,“ píše Mike Vorkunov, který novou kolektivní smlouvu podrobně rozebírá pro server The Athletic.

Celtics ovšem nebudou zdaleka jediní. Trápení s výdajovými výhledy čeká i Golden State Warriors nebo Phoenix Suns, kteří budují našlapaný supertým.

Radši si ani nesedej

I přes omezení však budou padat rekordy dál. Teď je 60 milionů dolarů ročně částkou, z níž se běžnému smrtelníkovi dělá nevolno. Brzy ale některý baskeťák podepíše za 70 milionů ročně, pak za 80.... A tak dále.

Kluby jen budou mít větší trable se skládáním soupisky tak, aby dávala smysl, a to především v dlouhodobějším horizontu. Utrácet rozhodně nepřestanou.

Nebuďte ale v šoku, pokud se Celtics, kteří slouží jako ideální příklad, budou třeba za rok a půl Browna zbavovat. Prostě ho nechtějí pustit zadarmo, a tak mu teď zaplatí a později jej třeba vymění za slušnou protihodnotu.

To už účastník letošního Utkání hvězd NBA nejlépe placeným hráčem dávno nebude, na tuhle pozici si v nejlepší lize světa radši nezvykejte. Nedávno si křesla krále boháčů užíval krátce Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč soutěže. Před sedmi lety ale soutěži finančně vládl třeba i Mike Conley, a to zrovna není superhvězda se vším všudy.

Hvězdný srbský basketbalista Jokič nebude hrát na mistrovství světa

Nejde ani tak o kvality, jako spíš o načasování. Byť v minulosti tomu tak nebylo, takový Michael Jordan svého času roztrhal všechny ligové zvyklosti, když z pěti milionů dolarů ročně povýšil rovnou na třicet, ani sám se nevtěsnal do tehdejšího platového stropu a donutil NBA upravit pravidla.

Peníze v basketbalovém ráji létají vzduchem, jen si je najít.


Sport v roce 2024

14. 6. - 14. 7. Fotbalové EURO, Německo
29. 6. - 21. 7. Cyklistická Tour de France
1. - 14. 7. Tenisový Wimbledon