Logo FIBA Europe, evropské odnože Mezinárodní basketbalové federace

Logo FIBA Europe, evropské odnože Mezinárodní basketbalové federace | foto: FIBA Europe

Mnichovský soud vstoupil do basketbalové války, sankce stopl

  • 3
Několikaměsíční pře mezi Mezinárodní basketbalovou federací FIBA a její evropskou odnoží FIBA Europe na jedné straně a Euroligou s její servisní organizací ECA (Euroleague Commercial Assets) na straně druhé se buď chýlí ke konci, anebo znovu na start.

Co přinesly poslední dny nového do komplikovaného sporu o podobu evropských pohárových soutěží i reprezentačních akcí?

Mnichovský soud vynesl své první verdikty. Všechny klíčové kroky obou stran se předběžným opařením zastavují.

FIBA a FIBA Europe nesmějí trestat kluby za to, že se rozhodly zúčastnit Euroligy či Eurocupu. A nesmějí jim ani tresty vyhrožovat, potažmo na ně jiným způsobem tlačit.

A FIBA s FIBA Europe také nesmějí sankcionovat národní federace za to, že těmto klubům v účasti nedokázaly zabránit.

Zakázat účast v Eurolize a Eurocupu nelze

Porušení tohoto opatření může vést k peněžní pokutě či dokonce v trest odnětí svobody pro generálního sekretáře FIBA (švýcarský funkcionář Patrick Baumann) či ředitele FIBA Europe (tím je nyní Čech Kamil Novák).

Jak šel spor?

FIBA vs. Euroliga

V praxi to znamená, že suspendace národních týmů z olympijského turnaje v Riu a vyloučení 14 evropských reprezentací z mistrovství Evropy 2017 (včetně jeho kvalifikace) se nekoná.

Reálný dopad není velký. Trest vůči národním federacím FIBA mezitím stáhla.

Euroliga si přesto užívá vítězství. „I když FIBA Europe tvrdí, že „žádný svaz není negativně ovlivňován“, tlak mezinárodní federace trval, jak potvrzují předsedové francouzské, ruské a slovinské basketbalové federace,“ prohlašují zástupci Euroligy.

A neváhá si také rýpnout: „Opatření (soudu) potvrzuje, že principy dobrého vládnutí jsou důležité i ve sportu a že sportovní organizace nemohou působit mimo právní rámec.“

O účastnících pohárů mají rozhodnout národní federace

Zároveň však mnichovský soud prozatím odmítl přiznat klubům Fenerbahce Istanbul, Real Madrid, Maccabi Tel Aviv, Olympiakos Pireus, Herbalife Gran Canaria, Olimpija Lublaň, Lietuvos rytas Vilnius, Cedevita Záhřeb, Unicaja Málaga a Stelmet Zielona Góra a španělské s Jardanskou ligou právo účastnit se Euroligy a Eurocupu výhradně na základě dohody s organizátorem a bez ohledu na pravidla FIBA a FIBA Europe.

Co se stane nyní?

FIBA Europe už podala proti prvoinstančnímu rozhodnutí námitku, žádá v ní mnichovský soud o další slyšení. „Nebyli jsme přizváni, abychom soudu předali svá stanoviska, než přijde se svým rozhodnutím,“ stěžují si zástupci evropského basketbalu.

Podle činovníků FIBA Europe termín žádosti o předběžné opatření ze strany Euroligy účelově souvisí s finálním termínem pro podání přihlášek do Eurocupu (13. června) a zároveň se zápisem zájemců o účast v nově vytvořené Basketbalové Lize mistrů, za kterou stojí FIBA.

Přesto si FIBA Europe jednu část rozhodnutí pochvaluje: „Je důležité, že máme potvrzeno, že přihlašování klubů do evropských soutěží se vždy koná na základě pravidel stanovených národními federacemi.“

Paralelně se soudní pří v Mnichově jsou projednávána také podání u Evropské komise. Obě strany, FIBA s FIBA Europe a Euroliga s ECA se napadají za porušování antimonopolního práva.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž