McGrady a Rockets zaskočili Cleveland

• 486
New York - Tracy McGrady (34 bodů) těsně vyhrál střelecký souboj s LeBronem Jamesem (32 bodů) a především dovedl své Houston Rockets k překvapivé výhře na palubovce Cleveland Cavaliers 90:81. Ve druhém včerejším utkání ukázala Indiana tentokrát svou lepší tvář a zvítězila na hřišti Golden State Warriors 99:89.
Cleveland (19/11) - Houston (12/18) - 81:90
Tracy McGrady nastřílel 34 bodů (14/29 z pole), Juwan Howard trefil dva důležité koše  v závěru a "uzdravující se" Rockets vyhráli druhý těžký zápas venku za sebou, když jako jeden z mála týmů v letošním roce dokázali vyhrát na "horké" půdě v Clevelandu. McGrady už počtvrté za sebou nastřílel přes 30 bodů, nárůst formy potvrdil uzdravený Rafer Alston (18 bodů a 6 asistencí) a Howard zaznamenal 16 bodů a 9 doskoků (7/12).

Rockets hráli znovu bez Yao Minga (začal s tréninkem a měl by se vrátit za 2-3 týdny), bez Dereka Andersona a i dlouhodobě zraněného Boba Sury, naopak Clevelandu citelně chybí Larry Hughes (zlomený prst ho vyřadí na zhruba 2 měsíce). Nejlepším střelcem domácích byl znovu LeBron James (32 bodů a 9 doskoků, 13/19 z pole, z toho trojky 3/7), Zydrunas Ilgauskas přidal 17 bodů a 10 doskoků (7/13), ale jediným dalším hráčem, který dal více než 6 bodů, byl Donyell Marshall (11 bodů, ale jen 4/16 z pole).

Hosté téměř od začátku do konce vedli, v první půli povolili velmi dobrou obranou domácím jen 35 bodů (49:35) a vedli až o 17 bodů - v závěru pak odrazili zoufalý nápor domácích. "Musím být mnohem agresívnější v útoku i v obraně, když je teď Yao zraněný. Pokud se mi to daří, zdá se, že jsme úspěšnější," řekl po zápase McGrady.

"Až příliš jsme stříleli trojky," postěžoval si naopak kouč domácích Mike Woodson. "Měli jsme sice některé dobré pozice, ale prostě nám to nepadalo..." Domácí proměnili pouze 7 z 29 trojkových pokusů (24%), když Damon Jones měl bilanci 1/7 a Marshall 3/12, dalším problémem Cavs bylo to, že zahodili 10 z 18 šestek.

Domácí díky Jamesovi přece jen dotáhli sedmnáctibodový náskok ze třetí čtvrtiny až na rozdíl tří bodů, ale koncovku hosté zvládli. Za stavu 76:79 proměnil důležité šestky Alston, za stavu 78:82 poté hosty podržel McGrady (kterého po 23 bodech za první půli Cavs přece jen ve druhém poločase trochu přibrzdili) a dvěma koši vrátil Rockets na koně Howard (78:88). Cleveland prohrál teprve podruhé z posledních 10 zápasů, Houston naopak vyhrál druhý zápas za sebou po pětizápasové černé sérii.
Střelci:
Cavaliers
- James 32, Ilgauskas 17b. a 10d., Marshall 11, Snow a Gooden 6, Newble 4, Jones 3, Jackson 2
Rockets - McGrady 34, Alston 18, Howard 16, Head 8, Wesley 7, Swift 6, Mutombo 1
střelba: 43% - 45% (trojky: 7/29 - 6/18)
TH: 8/18 - 18/25
doskoky: 43 - 37
ztráty: 15 - 10
body z protiútoků: 9 - 0
18019 diváků

Golden State (17/16) - Indiana (17/13) - 89:99
Odhadnout, jaký výkon v současné době podají v konkrétním zápase oslabení Pacers, je téměř nemožné - tentokrát se ukázali s té lepší stránky a pokořili ve velmi sledovaném utkání Warriors, kteří patří k hlavním kandidátům na trejd problémového Rona Artesta. Hostům znovu chyběli Jermaine O´Neal i Jamaal Tinsley, na marodku navíc přibyl Scott Pollard, ale skvěle tentokrát střílel Stephen Jackson (27 bodů, 12/23 z pole) a další 4 jeho spoluhráči zaznamenali mezi 11 a 17 body.

"Tohle je velká výhra," pochvaloval si kouč Rick Carlisle po zápase. "Největší za hodně dlouhou dobu..." K týmu už se po nemoci připojil O´Neal, ale jen z lavičky sledoval, jak jeho spoluhráči smetli v první čtvrtině domácí 34:14 (!). Až dvaadvacetibodový náskok Pacers sice domácí několikrát téměř dotáhli, ale Indiana vždy měla odpověď.

Nejnadějněji to pro Golden State vypadalo v úplné koncovce, když 2 minuty před koncem dotáhl na 89:91, ale pak už stříleli body jen Pacers - Jackson proměnil minutu před koncem klíčový nájezd a Šarunas Jasikevičius šestkami upravil na 95:89. Poslední 4 body zápasů pak zaznamenal nováček Danny Granger. "Nemůžete si nechat soupeře utéct o 20 bodů," prohlásil jednoduše domácí Jason Richardson. Tahle liga je na to prostě příliš dobrá..."

Za hosty Jacksonovi nejvíce vypomohl Austin Croshere (17 bodů a 9 doskoků, trojky 3/6), Granger přidal 13 bodů a Jasikevičius 12. Fred Jones měl tentokrát problémy s fauly a utkání nedohrál, ale za 24 minut stihl 11 bodů. Jeff Foster doskočil 11 míčů.

Klíčové pro vývoj zápas bylo střelecké trápení domácích rozehrávačů - Barona Davise, Jasona Richardsona a Dereka Fishera, kteří dohromady trefili jedinou z 14 (!) trojek. Nejlepším střelcem domácích byl nakonec Mike Dunleavy s 19 body (8/12 z pole), Richardson přidal 17 bodů a Davis 16 bodů, 7 doskoků a 7 asistencí. Domácí trefili jen 3 z 20 trojkových pokusů (15%), když Derek Fisher minul všech 6 pokusů, další špatnou zprávou pro Warriors je to, že se v průběhu zápasu zranili Troy Murphy a Calbert Cheaney.