Jelínek přepisoval střeleckou historii

Praha - Nejvyšší soutěž basketbalistů Mattoni NBL měla dnes na programu kompletní 25.kolo. Zatímco ve skupině A1 vítězili bez větších problémů favorité, ve skupině A2 se přepisovala historie - Josef Jelínek nastřílel v utkání Chomutova proti Trize Brno 15 bodů a stal se nejlepším střelcem nejvyšší ligy basketbalistů.

bude doplněno

SKUPINA A1:

USK Praha - BK Opava 74:81

(16:22, 28:46, 48:60)

Obhájci titulu bylo od začátku jasně lepší a v poločase vedli o 18 bodů, když soupeři povolili pouhých 28 bodů. Domácí se však zdaleka nevzdávali a úzký kádr soupeře ještě pořádně potrápili. Tři minuty před koncem dokázali snížit až na dvoubodový rozdíl (67:69), ale hosté se vzpamatovali včas a šňůrou 8:0 definitivně rozhodli.

Domácí skvěle doskakovali (24:5 na útočné doskoky!), ale až příliš spoléhali na trojkové pokusy, ve kterým měli špatnou úspěšnost - na 6 trojek spotřebovali celkem 37 pokusů! (16%).

Opava opět "odtáhla" celý zápas v šestici hráčů (bez zraněného Petra Czudka), ale celá šestice nastřílela dvouciferný počet bodů. Ladislav Sokolovský se blýskl 20 body a 8 doskoky, když proměnil 7 z 11 střel z pole a všechny 4 trestné hody.

STŘELCI: Bosák 14, Válek 13, P.Novotný 12, T.Tóth a Krátký 10, Lukš 5, Přibyl 4, Rerko, Vrchota a Peleška 2 - Sokolovský 20, Beneš 16, Klapetek 13, Stuchlý 12, Staněk a Sucharda 10

(30:19, 61:35, 89:65)

Nymburk potvrdil svou pozici v tabulce a v první půli svého soupeře doslova rozstřílel. Hosté, oslabení o podkošové hráče Kováře a Šošku vůbec nestačili na agresivní hru domácích a první poločas prohráli 35:61.

Ve druhém poločase novojičínští hráči přece jen aspoň vyrovnali hru a náskok už nenarůstal, ale jasnou výhru domácích nijak neohrožovali. Nymburk prostřídal všechny hráče z lavičky, přesto si udržel výbornou úspěšnost střelby a nasázel soupeři 124 bodů.

Pěti úspěšnými trojkami se představil Denis Mujagič (23 bodů), který byl vyhlášen i nejlepším hráčem zápas. Ještě o 2 body více než on nastřílel Ashante Johnson, domácí ztratili za celý zápas jen 10 míčů, zatímco hosté 20.

STŘELCI: Johnson 25, Mujagič 23, Nečas a Trnka 18, Whitfield a Kubálek 10, Zídek 8, Špička 5, Vorlíček 3, Řeřábek a Votroubek 2 - Callahan 31, Bobb 22, Štec 18, Žarkovič 11, Hájek 6, Pelikán 4, Weiss

Zdeněk Janík (trenér hostů):
Přijeli jsme ve velmi okleštěné soustavě a tlak Nymburka pod košem je opravdu velký, zatímco my jsme tam měli jen Pelikána a Callahana. O zápasu rozhodla už první čtvrtina, ve které jsem byl s výkonem svého družstva nespokojen. Ve druhé půli jsme už hráli lépe, ale je spokojenosti je daleko
Michal Ježdík (trenér domácích): Podali jsme velmi dobrý výkon a soupeři jsme nedali žádnou šanci. Soupeře jsme přestříleli a v poslední čtvrtině už to byla exhibice, kdy si zahráli všichni hráči z lavičky. Pochválil bych celé družstvo za jeho výkon.

A Plus Brno BC - BK SČE Děčín 96:64
(27:17, 42:34, 71:41)

Brňané s Děčínem první dva vzájemné zápasy v letošní sezoně prohráli, ale tentokrát nedali trápícímu se soupeři žádnou šanci. Severočeši si udržovali naději na slušný výsledek pouze v prvním poločase, kdy dokázali odpovídali na rychlé protiútoky domácích stejnou mincí a druhou čtvrtinu dokonce vyhráli o 2 body. Ve třetí čtvrtině však přišel kolaps a Děčín nastřílel za tuto část hry pouhých 7 bodů.

Brňané vyhráli třetí čtvrtinu 29:7, když soupeře pozornou obranou vůbec nepustili ke střelbě a naopak rozstříleli zńovou obranu hostů, která jim ve druhé čtvrtině dělala problémy. Na konci čtvrtiny měli náskok 30 bodů a zbytek zápasu se odehrál v naprosté pohodě. Za Brno nastoupila poprvé i nová posila - pivot Goran Adžič, který napoprvé odehrál 12 minut a nastřílel 3 body.

Zápas byl poznamenán velkým množstvím ztracených míčů (dohromady 45 na obou stranách), domácí svého soupeře jasně předčili v přesnosti střelby 56% - 30%! Celkem pěti trojkami se blýskl domácí rozehrávač Jan Pavlík, nejlepší střelec zápasu s 21 body.

STŘELCI: Pavlík 21, Benda 15, Warrick 15, Klimek 12, J.Svoboda 11, Černošek 9, Gajdošík a Prachař 4, Adžič 3, Křemen 2 - Prach a Soukup 13, Roberts a Sanders 10, Houser 5, Wiedner, Balík a Šušák 3, Sitař a Kiršbaum 2

Libor Jeřábek (asistent trenéra domácích):
Děčín a Nymburk jsme v této sezoně ještě neporazili, tuto kaňku jsme tedy už smazali. Věřili jsme, že pokud zahrajeme podobně jako o víkendu v Poháru FIBA, neměli bychom mít problémy a to se také potvrdilo. Druhá čtvrtina nebyla podle našich představ, chybami jsme umožnili soupeři, aby si udržel vyhlídky na příznivý výsledek, ale vzápětí se podařilo ve třetí čtvrtině vše napravit a příležitost ke hře dostali i náhradníci, kteří rozhodně mají na to, aby se i v těžkých zápasech zapojili do hry. Pokud jde o Adžiče, bylo jeho dnešní zařazení do hry zatím jen zkouškou, protože si nestačil zvyknout na náš herní styl a také ještě nemohl překlenout herní pauzu, neboť nějakou dobu nehrál. Přesto věříme, že se vše upraví tak, aby byl platným hráčem.
Zdeněk Hummel (trenér hostů): Nehrajeme dobře, od nešťastné koncovky zápasu v Opavě, kde jsme měli výhru na dosah, ale vedení jsme vlastními chybami těsně před koncem ztratili, jsme v útlumu, ze kterého se nemůžeme dostat. Snažíme se o zlepšení tvrdším tréninkem, po delší době jsou všichni hráči v pořádku, ale výsledek to nepřináší. Měli jsme nejlepší bilanci tříbodové střelby a nyní nám ani v tomto směru nic nevychází. Dnes se v dobrém světle představil jen Prach, ale to bylo až v závěru, kdy už se nedalo nic zachránit. Brno má velmi silný tým, což se plně potvrdilo. Stačili jsme tempu do poločasu, ale třetí čtvrtina, kterou jsme bohužel z větší části jen odchodili, nás definitivně položila.

SKUPINA A2:

BK Chomutov - Triga Brno 64:80
(18:23, 35:42, 51:59)

Josef Jelínek hned ve druhé minutě zápasu překonal historický rekord v počtu nastřílených bodů v české nejvyšší soutěži. Sedmatřicetiletý domácí ostrostřelec překonal dosavadní maximum Kamila Brabence (11 029 bodů) a nakonec se dostal až na 11.041 bodů, když jich dnes do své sbírky přidal celkem 15.

K historické události došlo už v 71.sekundě, utkání bylo na několik minut přerušeno a sedminásobnému mistru české a československé ligy a bývalému reprezentantovi se dostalo zasloužených gratulací.

Krátká oslava ale byla jedinou radostí domácího celku. Domácí sice dlouho nepouštěli Brno do rozhodujícího náskoku (především díky výbornému výkonu Milana Doksanského), ale v závěru až příliš chybovali a připravili se o možnost sehrání vyrovnanější koncovky.

Hosté ztratili za celý zápas jen 7 míčů (Chomutov 17) a těžili z trestných hodů, kterých stříleli více než dvojnásobek. Opírali se o výkon zkušeného litevského pivota Dariuse Dimavičiuse, který v týmu nahradil potrestaného Aleše Kočvaru a ve svém druhém utkání za Trigu zaznamenal 20 bodů a 10 doskoků.

STŘELCI: Doksanský 15 bodů a 13 doskoků, Jelínek 15, Houška 10, Hejl 8, Nechala 6, Schmida 5, Ilič a Kalous 2, Krýsl 1 - Dimavičius 20 bodů a 10 doskoků, Vrubl 12, Mužík 11, Machač a Skála 10, Hudeček 9, Nachtigall 5, Janda 3
střelba za 3b.: 12/4:15/5
střelba za 2b.: 39/20:40/20
trestné hody: 16/12:35/25
doskoky: 29:35
osobní chyby: 24:18
5 osobních chyb: 28. Hejl, 37. Houška, 40. Doksanský
rozhodčí: Volejník a Kapl