Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce fauluje Anthonyho Gilla z Chimek. Pro českého...

Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce fauluje Anthonyho Gilla z Chimek. Pro českého basketbalistu je to pátá osobní chyba a předčasný konec. | foto: Euroleague.net

Veselý vládl, ale vyfauloval se. Balvín a kol. s Realem promarnili šanci

• 3
Fenerbahce Istanbul podruhé v Eurolize prohrálo. Na palubovce ruských Chimek ztratili zápas 78:84 v prodloužení, v němž už nebyl ve hře vyfaulovaný český basketbalista Jan Veselý.

Reprezentační pivot v normální hrací době nasázel 17 bodů, přidal čtyři doskoky, tři asistence a také pět získaných míčů. Za 28 minut ve hře trefil šest z osmi pokusů z pole a pět ze šesti trestných hodů.

Úseky, kdy na palubovce Veselý pobýval, Fenerbahce ovládlo +13, během 17 minut, kdy dobrovolně či vynuceně odpočívat, to však turecký šampion měl -19.

V posledních týdnech je natolik dominantní, že se jej soupeři snaží zdvojovat. Proto mu narostl počet asistencí, ale také ztrát. Proti Chimkám si jich připsal pět.

Do trháku šli hosté už v první čtvrtině, ovládli ji o deset bodů, ale ke konci poločasu, když česká čtyřiadvacítka nehrála, o náskok zase přišli.

V závěrečné desetiminutovce se Veselý dostal do potíží s fauly. Stihl ještě trestné hody, z nichž dal jen jediný a snížil na 67:69, ale pak musel faulovat Anthonyho Gilla a duel pro něj s pátou osobní chybou skončil.

Jan Veselý proti Chimkám:

Jeho spoluhráči dovedli duel k remíze 72:72, zachránilo je, že Stefan Markovič 17 sekund před koncem zahodil oba trestné hody, na opačné straně pak Nicolo Melli uspěl z trestných hodů v předposlední sekundě jen jednou. V prodloužení už měl lídr soutěže ze hry méně a kapituloval po výsledku 78:84.

Veselý byl druhým nejlepším střelcem zápasu, 18 bodů dal spoluhráč Melih Mahmutoglu. Nicolo Melli nastřádal devět bodů, osm doskoků, pět asistencí a dva zisky.

Stefan Markovič vedl Chimki se 13 body a sedmi doskoky, Anthony Gill připojil 12 bodů a sedm doskoků, Dee Bost 12 bodů a pět asistencí.

Fenerbahce v Eurolize prohrálo po dvanácti vítězstvích, naposledy neuspělo ve 4. kole v derby s Anadolu Efes Istanbul (83:89). Vůbec poprvé v sezoně museli Veselý a spol. strávit dvě soutěžní porážky za sebou, protože v neděli podlehli v turecké lize Banvitu rovněž po prodloužení 78:83.

K vedoucímu Fenerbahce se na rozdíl jediné výhry přiblížil obhájce titulu Real Madrid, který vydřel vítězství 75:67 na palubovce Gran Canarie dalšího českého reprezentanta Ondřeje Balvína. Ten v utkání zaznamenal za 23 minut osm bodů (střelba 4/8) a osm doskoků.

Tým z Kanárských ostrovů byl blízko svému nejcennějšímu vítězství v Eurolize, protože ve 23. minutě měl desetibodový náskok a ještě pět minut před koncem o bod vedl. Ale pak vzal zápas do své režie zkušený Rudy Fernandez a osmi body v řadě zařídil Realu výhru.

Sestřih ze zápasu Gran Canaria - Real Madrid:

Fernandez trefil tři trojky a dostal se na 11 bodů, na kontě má také pět doskoků. Sergio Llull zaznamenal 16 bodů a čtyři asistence a Gustavo Ayón pomohl Realu 10 body a šesti doskoky.

Nejlepším hráčem Gran Canarie byl čtyřicetiletý Albert Oliver se 12 body a čtyřmi asistencemi. Eulis Baez ho doplnil 12 body a sedmi doskoky.

Olympiakos Pireus doma urval výhru 91:87 nad Baskonií až v prodloužení. A to mu musel vystřelit Kostas Papanikolau trojkou čtyři sekundy před koncem.

Celkově si Papanikolau zlepšil střelecký rekord na 22 bodů a zajistil šest doskoků. Zach LeDay ho podpořil 23 body a devíti doskoky, Jorgos Printezis 19 body, pěti asistencemi a čtyřmi doskoky a Nigel Williams-Goss 17 body.

Kostas Papanikolau proti Baskonii:

Baskonia na začátku čtvrté části vedla o devět bodů, ale závěr protaktizovala. Luca Vildoza vedl hosty 19 body, čtyřmi doskoky a čtyřmi asistencemi, Vincent Poirier zařídil 17 bodů a 12 doskoků, Marcelinho Huertas 17 bodů a pět asistencí a Johannes Voigtmann 10 bodů plus 10 doskoků.

Anadolu Efes Istanbul si veze jasnou výhru 79:58 z arény Žalgirisu Kaunas, kterému chyběli Léo Westermann a Antanas Kavaliauskas. Francouzský pivot Adrien Moermann se v dresu vítězů blýskl 23 body a šesti doskoky.

Euroliga basketbalistů

17. kolo

Chimki - Fenerbahce Istanbul 84:78 po prodl. (za hosty Veselý 17 bodů, 4 doskoky, 3 asistence, 5 zisků)
Žalgiris Kaunas - Anadolu Efes Istanbul 58:79
Olympiakos Pireus - Baskonia Vitoria 91:87 po prodl.
Gran Canaria - Real Madrid 67:75 (za domácí Balvín 8 bodů, 8 doskoků).