Drama mělo šťastný konec pro Opavu

• 1
Praha - V nejvyšší soutěži basketbalistů Mattoni NBL vrcholí boj v základní části a dnes se hrálo kompletní 20.kolo. Velice napínavý boj probíhá o postup mezi horní šestici týmů, ale nejdramatičtější a nejzajímavější zápas se odehrál v Opavě, kde měli hosté z Děčína velmi blízko k výhře - v prodloužení ale podlehli 100:102.

BK Opava - BK SČE Děčín 102:100 po prodl.
(23:21, 38:42, 62:72, 93:93)

V dramatickém souboji dvou týmů ze špičky měli dlouho navrch hosté, kteří po celý průběh druhé poločasu vedli, a to až o 12 bodů. Domácí však dotáhli a závěr byl velmi dramatický - hlavní roli v něm sehrál Marek stuchlý, který za posledních 40 sekund normální hrácí doby nastřílel 8 bodů.

Hosté sice byli v koncovce zcela neomylní při střelbě trestných hodů (8/8 v poslední minutě!), ale Stuchlý trefil důležitou trojku, která znamenala snížení na 90:91, a i když Sanders zvýšil těsně před koncem na 90:93, nestačilo to. Stuchlý se totiž ještě stihl pokusit o další trojkovou střelu a rozhodčí posoudili obranu děčínského Kiršbauma jako faul. Stuchlý nezaváhal a třemi přesnými trestnými hody si vynutil prodloužení.

I v něm měl Děčín blízko k výhře, když se ujal po Kiršbaumově smeči vedení 98:95, ale Sucharda důležitou trojkou vyrovnal. Stuchlý pak dvěma šestkami poslal domácí do vedení 100:98, stejným způsobem odpověděl hostující Šušák (100:100). Rozhodující akce pak domácím se štěstím vyšla - Sucharda po útočném doskoku dopíchl míč do koše pouhou sekundu před závěrečným klaksonem a rozhodl. Opava si výhrou pojistila postup do horní šestky.

STŘELCI: Stuchlý 35, Sokolovský 18, Sucharda 15, Staněk 14 bodů a 11 doskoků, Czudek 11, Beneš 5, Klapetek a Kramný 2 - Sanders a Roberts 24, Šušák 14 bodů a 12 doskoků, Prach 12, Sitař a Soukup 7, Balík 6, Wiedner 4, Kiršbaum 2
střelba za 3b.: 20/6:29/9
střelba za 2b.: 48/25:40/25
trestné hody: 46/34:32/23
doskoky: 34:38
osobní chyby: 26:37
5 osobních chyb: 37. Sokolovský, 40. Beneš - 26. Soukup, 36. Roberts, 37. Balík, 38. Wiedner
technická chyba: 26. Soukup
rozhodčí: Zachara a Paulík
diváci: 1030
nejlepší hráč: Marek Stuchlý

Komentáře trenérů:
Klapetek David (trenér domácích):
Jsem rád, že jsme potvrdili naší účast v první šestce.
Hummel Zdeněk (trenér hostů): Utkání jsme si prohráli sami, ale poslední faul ve 4. čtvrtině byl hodně diskutabilní. Jinak gratuluji Opavě hrála velmi dobře.

BK Chomutov - Mlékárna Kunín 59:80

(13:15, 28:33, 38:61)

Favorizovaní hosté nepodali nijak oslnivý výkon a Chomutov s nimi díky velmi dobré obraně držel v první půli zcela vyrovnanou partii. V polovině druhé čtvrtiny sice prohrávali už o 12 bodů (17:29), ale pak předvedli šňůru 11:0 (!) a v poločase to nakonec bylo jen o 5 bodů, když ještě navíc Chomutov zahodil celkem 7 trestných hodů.

Třetí čtvrtina ale zastihla domácí v hlubokém útlumu, prohráli ji 10:28! a hosté si vypracovali náskok až  26 bodů. Závěr už se dohrával jen z povinnosti, protože po celou 4.čtvrtinu nebylo o výhře pochyb. Nejlepším střelcem Chomutova byl opět Josef Jelínek, který se o dalších 17 bodů přiblížil historickému rekordu ligy, Milan Doksanský zaznamenal double-double 15 bodů a 15 doskoků.

Podobný zápis se povedl i hostujícímu Craigu Callahanovi (17 bodů a 13 doskoků), nejlepším hráčem hostující trenéři vyhlásili rozehrávače Pavola Weisse, který byl strůjcem náporu novojičínského týmu ve 3.čtvrtině. Podstatným prvkem utkání bylo to, že domácí ztratili celkem 22 míčů, zatímco hosté chybovali jen dvanáctkrát.

STŘELCI: Jelínek 17, Doksanský 15 bodů a 15 doskoků, Hejl 11, Ivič 8, Výborný 4, Schmida a Krýsl 2 - Callahan 17 bodů a 13 doskoků, Bobb 17, Pelikán 11, Kovář 10, Weiss 8, Štec 7, Hájek 6, Hovaňák a Mužík 2

Pavel Budínský (trenér domácích):
Rozhodla určitě větší kvalita a šíře kádru Kunína. Spokojen můžu být pouze s prvním poločasem pak přišel tlak ze strany hostů a utkání se rozhodlo. Potom jsme už jen dohrávali.
Zdeněk Janík (trenér hostů): Velmi upracované utkání. Dobrá obrana Chomutova, přestože je poslední v tabulce obranu, má na vysoké úrovni, což dokládá i počet obdržených bodů. Naše družstvo je trochu v krizi, ale naštěstí se chytil Pavol Weiss, který četl obranu a dovedl na ni reagovat a usměrňovat útok.

A Plus Brno BC - Sparta Praha 78:74
(13:23, 32:44, 55:56)

Utkání zdaleka nevypadalo jako souboj druhého týmu tabulky s předposledním. Sparta byla celý první poločas lepší, koncovku první čtvrtiny vyhrála 8:0 a v průběhu druhé vedla až čtrnáctibodovým rozdílem. Brněnští trenéři se snažili "míchat" sestavou, ale nic nepomáhalo, Brnu se vůbec nedařilo střelecky a do šaten se šlo za stavu 32:44. Ve třetí čtvrtině přece jen domácí dokázali zvýšeným důrazem hosty přibrzdit, povolili jim jen 12 bodů a do poslední části hry už se šlo za stavu 55:56.

Sparta v závěru příliš chybovala (celkem 22 ztracených míčů), nedokázala se vyrovnat se skvělým útočným doskakováním domácího Petra Bendy (17 doskoků, z toho 9 v útoku!) a navíc v koncovce prokázal pevné nervy Fred Warrick, který za poslední čtvrtinu nastřílel 14 ze svých celkem 17 bodů. Warrick v posledních sekundách proměnil 3 ze 4 trestných hodů a Brno uhájilo těsnou výhru.

STŘELCI: Warrick 17, J.Svoboda 14, Benda 13 bodů a 17 doskoků, Pavlík 13, Černošek 10, Klimek 9, Němec 2 - David Douša 18, Ličartovský 14, Miloš 13, Daniel Douša a Dvořák 8, Soukup 7, Reinberger 6
střelba za 3b.: 17/5:20/4
střelba za 2b.: 50/19:42/21
trestné hody: 32/25:28/20
doskoky: 40:38
osobní chyby: 22:26
5 osobních chyb: 40. Svoboda - 36. Daniel Douša, 40. Ličartovský
rozhodčí: Galajda a Kapl