Cleveland - Detroit: domácí LeBron James (vpravo) střílí přes Tayshauna Prince

Cleveland - Detroit: domácí LeBron James (vpravo) střílí přes Tayshauna Prince | foto: Reuters

Cavaliers v čele s LeBronem Jamesem nedali Detroitu šanci

• 22
Druhý zápas letošního play-off NBA žádné velké drama nenabídl. Nejvýše nasazený tým Východu Cleveland nedal žádnou šanci Detroitu a především díky 38 bodům LeBrona James zvítězil jasně 102:84. Na Západě pak dva níže nasazené týmy Dallas a Houston zaskočili své soupeře na jejich palubovkách.

O utkání Boston - Chicago čtěte ZDE

1.kolo Východní konference:

Cleveland (1) - Detroit (8) - 102:84 (stav série 1:0)
(30:25, 27:20, 21:20, 24:19)

Superhvězdný LeBron James zaznamenal 38 bodů, 8 doskoků a 7 asistencí a nasazená jednička Východní konference (a celé ligy), tým Cleveland Cavaliers, vstoupil do play-off jednoznačnou výhrou. Domácí vedli v podstatě od začátku do konce, a i když se Detroit celkem dlouho držel "na dostřel", bylo po celou dobu jasné, že na výhru mít tentokrát nebude.

James trefil 13 z 20 střel z pole, když se už v první půli blýskl dvěma parádními důraznými smeči a v poslední sekundě trefil trojku o desku z téměř 15 metrů, která dala Cavs poločasové vedení 57:45. Zkušený náhradník Joe Smith nastřílel za domácí 13 bodů, trojice Delonte West, Mo Williams a Zydrunas Ilgauskas přidala po 12 bodech.

Rozehrávač Rodney Stuckey nastřílel za hosty 20 bodů, ale trefil jen 7 z 21 střel z pole, Richard Hamilton přidal 15 bodů a Rasheed Wallace 13 bodů a 9 doskoků. Zápas nevyšel Tayshaunu Princeovi (jen 4 body). Oba týmy téměř po celý zápas velmi dobře střílely z pole, ale Pistons se nedařily trojky (jen 2/12) a v závěru jejich úspěšnost z pole výrazně poklesla.

Cavs si naopak udrželi úspěšnost střelby 53% a za celé utkání ztratili jen 5 míčů. Rozhodující chvíle přišly v úvodu 4.čtvrtiny za stavu 80:72. Hosté využili krátkého pobytu LeBrona Jamese na lavičce ke snížení náskoku, ale James hned po návratu přihrál Williamsovi na důležitou trojku a odstartoval tak klíčový nápor domácích.

Kwame Brown sice ještě snížil na 74:83, ale Cavaliers vzápětí odpověděli šňůrou 10:0, na které se šesti body podílel právě LeBron James. Posledních pět minut už se dohrávalo jen z povinnosti. Druhý zápas série se hraje opět v Clevelandu, a to v úterý v noci.

Střelci:
Cavaliers
- James 38 bodů, 8 doskoků a 7 asistencí, Smith 13, Ilgauskas 12 bodů a 10 doskoků, West a Williams 12, Varejao 6, Gibson 5, Szczerbiak a Kinsey 2
Pistons - Stuckey 20, Hamilton 15, R.Wallace 13, McDyess 10, Bynum 6, Afflalo a Brown 5, Prince a Maxiell 4, Herrmann 2
střelba z pole: 53% - 46% (trojky: 5/15 - 2/12)
TH: 23/27 - 10/12
doskoky: 34 - 31 (útočné 6 - 9)
asistence: 24 - 15
ztráty: 5 - 7
20 562 diváků

1.kolo Západní konference:

San Antonio (3) - Dallas (6) - 97:105 (stav série 0:1)
(29:18, 20:27, 25:29, 23:31)

Dallas Mavericks nevyhráli zápas play-off venku už 3 roky, ale přerušili tuhle sérii neúspěchů (9 porážek v řadě) v pravý čas a hned v prvním utkání série vzali svému velkému texaskému rivalovi výhodu domácího prostředí. Mavs potvrdili výbornou formu, do které se dostali v závěru základní části, a nezastavila je ani nevydařená první čtvrtina, kterou prohráli 18:29.

V dalším průběhu už předváděli výbornou střelbu z pole, solidní doskakování a téměř neztráceli míče - a San Antoniu nakonec nepomohlo ani 11 přesných trojek z pouhých 14 pokusů. Spurs citelně chyběl zraněný Manu Ginobili, ale ve druhé půli především selhali v obraně a od Dallasu inkasovali 60 bodů.

Josh Howard nastřílel navzdory problémům s kotníkem 25 bodů (9/18 z pole), Dirk Nowitzki jich přidal 19, ale byli to překvapivě především náhradníci, kteří sehráli klíčovou roli, když jasně předčili lavičku domácích. Hned tři z nich nastříleli dvouciferný počet bodů (Bass, Barea a Terry) a celkově přestříleli své protějšky z domácí lavičky 39:14.

Za domácí zaznamenal Tim Duncan 27 bodů a 9 doskoků (13/24 z pole), ale Tony Parker, který se obvykle proti Mavs velmi výrazně prosazuje, tentokrát trefil "jen" 9 z 22 střel (24 bodů a 8 asistencí), když ho velmi solidně bránil především náhradník J.J.Barea. Michael Finley se proti svému bývalému týmu blýskl střelbou trojek 5/5 (19 bodů), Roger Mason přidal 4 trojky (13 bodů).

Hosté prohrávali v polovině druhé čtvrtiny ještě 26:39, ale jejich náhradníci J.J.Barea a Brandon Bass spolu s Joshem Howardem zařídili do poločasu snížení na 45:49. Howarda stále trápí kotník a po sezóně bude muset jít na operaci, ale opět dokázal, jak je pro Dallas důležitý - s ním v sestavě zakončili Mavs základní část sezóny bilancí 7/1.

Howard pomohl otočit skóre ve třetí čtvrtině na 72:63 pro Mavs, ale domácí zabrali a v koncovce této části hry vyrovnali na 74:74. Kouč hostů Rick Carlisle pak nechal téměř celou 4.čtvrtinu Howarda trochu překvapivě na lavičce, ale tah s "malou sestavou" včetně Barey se mu vyplatil. Barea spolu s Ericem Dampierem zařídili v polovině 4.čtvrtiny rozhodující šňůru 9:0, která změnila vyrovnaný zápas (86:83 pro hosty) na dvouciferné vedení 95:83. Koncovku už měli hosté zcela pod kontrolou. Druhý zápas série se hraje v pondělí opět v San Antoniu.

Střelci:
Spurs
- Duncan 27 bodů a 9 doskoků, Parker 24 bodů a 8 asistencí, Finley 19, Mason 13, Gooden 8, Udoka a Bowen 3
Mavericks - Howard 25, Nowitzki 19 bodů a 8 doskoků, Bass 14, Barea 13, Terry 12, Dampier 10 bodů a 11 doskoků, Wright 8, Kidd 4 body a 8 doskoků
střelba z pole: 47% - 54% (trojky: 11/14 - 5/17)
TH: 10/12 - 16/17
doskoky: 35 - 39 (útočné 12 - 10)
asistence: 18 - 14
ztráty: 9 - 7
18 797 diváků

Portland (4) - Houston (5) - 81:108 (stav série 0:1)
(23:34, 21:28, 14:23, 23:23)

"Prvních pár minut prvního zápasu může udat tón celé sérii," prohlásil pivot Houstonu Yao Ming - a také se podle toho zařídil. Yao vlétl do série ve velkém stylu a jeho neomylná střelba velmi rychle rozhodla první souboj. Rockets smetli nezkušený tým Portlandu 62:44 už v první půli a ani ve druhé mu nedali šanci pomyslet na obrat.

Yao nastřílel všech svých 24 bodů v prvním poločase, kdy se blýskl střelbou 9/9 z pole. Ve třetí čtvrtině už "nemusel" vůbec vystřelit a poslední čtvrtinu strávil jen na lavičce. Aaron Brooks nastřílel 27 bodů a jeho koš po nájezdu v poslední sekundě první půle jako by domácí definitivně dorazil. Ve třetí čtvrtině Blazers nastříleli jen 14 bodů a zápas se pro ně změnil v překvapivý debakl - jejich domácí palubovka byla přitom po celý rok téměř nedobytná.

Luis Scola nastřílel za hosty 19 bodů, Ron Artest 17 a Rockets si udrželi vynikající úspěšnost střelby z pole téměř 60%. V týmu domácích snesou přísnější měřítko jen Brandon Roy (21 bodů) a náhradník Greg Oden, který nastřílel 15 bodů (6/7) z pole. Nikdo jiný se nedostal do dvouciferných čísel.

Blazers, kteří zakončili základní část šesti výhrami v řadě, měli dosud domácí bilanci v sezóně 34/7, ale mladý tým svůj první zápas v play-off zjevně nezvládl psychicky. Naopak Yao byl od prvních okamžiků ve velké formě - už za prvních 6 minut nastřílel 14 bodů a pomohl svému týmu k vedení 18:12.

Rockets, kteří nepostoupili přes první kolo play-off už od roku 1997 a hrají celou druhou polovinu sezóny bez zraněného Tracyho McGradyho, si udrželi v první čtvrtině úspěšnost střelby 75% (!) a v úvodu druhé čtvrtiny zvyšoval náhradník Von Wafer už na 40:26. Ve druhé půli se náskok hostů vyšplhal až na 31 bodů. Druhý zápas série se hraje v úterý opět v Portlandu, který postoupil do play-off poprvé od roku 2003.