Boston se chytil, odneslo to Orlando

• 3
New York - Boston Celtics Jiřího Welsche po čtyřech prohrách v řadě konečně zabrali a po výborném ofenzívním výkonu rozstříleli lídra Jihovýchodní divize Orlando 117:101. Český reprezentant k tomu přispěl 10 body. Denver nastoupil proti New Orleans bez Carmela Antohyho, díky neprostupné obraně zdolal Hornets 76:67.

Orlando (8/5) - Boston (5/8) - 101:117
Nový kouč Bostonu Doc Rivers si mohl vychutnat velký vítězný návrat - právě z Orlanda byl totiž vloni během černé série porážek vyhozen a nahrazen Johnym Davisem. Po zápase však tvrdil, že nešlo o nic osobního. "Nechal jsem to na hráčích. V tomhle zápase nemohlo jít o mě, ale o hráče. A ti dali tu nejlepší odpověď," řekl novinářům.

Celtics předvedli nejlepší ofenzívní výkon sezony a celkem 7 jich nastřílelo dvouciferný počet bodů, včetně Jiřího Welsche, který nastoupil znovu v základní pětce a za 22 minut nastřílel 10 bodů (střelba 5/9 z pole) a přidal i 2 doskoky a 2 získané míče.

Domácí Magic hráli svůj typický rychlý basketbal, ale tentokrát narazila kosa na kámen - Bostonu se totiž jako jednomu z mála týmů podařilo Orlando uběhat. "Byla to naše taktika," řekl po zápase Rivers. "Soustředit se na obranu a okamžitě z ní vyrážet dopředu, než se stačí jejich obrna zformovat. Klíčové ale bylo nejdříve ubránit."

Taktika fungovala - domácí trefili jen 9 z prvních 32 střel a než se vzpamatovali, zápas byl rozhodnutý. V polovině první čtvrtiny už hosté vedli o 10 bodů, na začátku druhé už o 20 a ještě před koncem poločasu byl náskok 27 bodů!

Nejlepším střelcem hostů byl Paul Pierce s 24 body, náhradník Marcus Banks 20 bodů, když se o den dříve proti Miami vůbec nedostal na hřiště. Domácí měli šest dvouciferných střelců, ale to jim příliš nepomohlo - přestože nakonec překonali stobodovou hranici, jejich úspěšnost střelby byla jen 39% (trojky: 1/12).
Střelci:
Magic
- Turkoglu 18, Cato 14 bodů a 12 doskoků, Francis 14, Stevenson a Hill 11, D.Howard 10 bodů a 10 doskoků
Celtics - Pierce 24, Banks 20, A.Jefferson 16, LaFrentz 14, R.Davis 13, Payton 11, Welsch 10 (Blount 10 doskoků)

Denver (8/6) - New Orleans (1/12) - 76:67
Nuggets nastoupili bez zraněného Carmela Anthonyho (a Kenyona Martina trápila bolest zad) a v útoku se hodně trápili. Hosté jsou však také oslabeni, k Baronu Davisovi a Rodneymu Rogersovi přibyl na marodku i pivot Jamaal Magloire, a tak v útočném trápení domácí ještě předčili - jejich 67 bodů je o 2 méně, než včera nastřílel Boston za pouhý poločas...

"Naše obrana je dobrá a zachraňuje nás, protože v útoku to není nic moc." řekl po zápase domácí kouč Jeff Bzdelik. Světlou výjimkou byl nejmenší muž NBA Earl Boykins, který nastřílel 22 bodů (9/16 z pole). Nuggets prohrávali po celou třetí čtvrtinu a ještě i ve čtvrté, ale jejich obrana povolila za poslední čtvrtinu soupeři nakonec pouhých 8 bodů.

V pravou chvíli se chytil zatím málo využívaný veterán Bryon Russell, který trefil dvě trojky za sebou a domácí se 6 a půl minuty před koncem definitivně ujali vedení (67:65). Hosté nedali sedm minut ani bod a černou sérii přerušil až David West minutu před koncem. Denver přes včerejší trápení vyhrál už šestý zápas z posledních sedmi.
Střelci:
Nuggets
- Boykins 22, A.Miller 14, Russell 12, K.Martin 10 (Camby 11 doskoků)

L.A.Clippers (9/6) - Cleveland (9/5) - 94:82
Clippers potvrdili, že v úvodu letošní sezony hrají nad očekávání dobře a přes absenci Maggetteho, Kittlese a Livingstona uštědřili Clevelandu teprve druhou porážku s posledních 11 zápasů. Naopak jejich letošní listopad je druhým nejlepším v historii klubu. Velký podíl na tom skvělý Elton Brand, který zaznamenal 30 bodů, 6 asistencí a 5 doskoků.

Další oporou byl Boby Simmons, který velmi dobře bránil LeBrona Jamese - ten sice nasbíral 22 bodů, 7 doskoků, 5 asistencí a 6 získaných míčů, ale v poslední čtvrtině zaznamenal pouhé 2 body a Cavaliers tuhle čtvrtinu prohráli 14:24. Právě Simmons se navíc na klíčové šňůře 14:2 podílel osmi body.

"Kolem LeBrona bylli neustále dva nebo tři hráči a ostatní toho nedokázali využít," řekl po zápase kouč hostů Paul Silas. "To se stává, musíme si na to zvyknout. Většina týmů už LeBrona zdvojuje a snaží se dostat míč z jeho rukou."

Za domácí se dalšími dobrými výkony blýskli Marko Jarič a Mikki Moore, naopak hostům se nedařily trojky (1/10) a navíc stříleli jen 14 trestných hodů.