Nejmladší dělí od nejstaršího dvacet let

Praha - Čtyřicet českých atletů si od úterý do neděle pokusí splnit své sny na mistrovství Evropy v Mnichově. V rekordně početné výpravě figuruje 24 mužů a 16 žen. Většina z nich už alespoň v mládežnických kategoriích okusila atmosféru velké akce, nováčky jsou pouze oštěpař Miroslav Guzdek a čtvrtkař překážkář Jindřich Šimánek. Benjamínkem českého týmu je kladivářka Lenka Ledvinová, která poslední den šampionátu oslaví teprve sedmnácté narozeniny. Naopak nejstarším členem je sedmatřicetiletý chodec Miloš Holuša.

Svou účast odvolala původně nominovaná tyčkařka Pavla Hamáčková, stín nejistoty se vznášel nad startem maratonkyně Anny Pichrtové, která laborovala se zraněním kotníku, ale lékař atletické reprezentace Miloš Barna její start nakonec posvětil.

Čeští atleti se ještě ve své samostatné historii nemohou pyšnit titulem mistra Evropy. Největším kandidátem na jeho premiérový zisk je Roman Šebrle, světový rekordman v desetiboji, jenž v současnosti vévodí letošním světovým i evropským tabulkám. Dalšími medailovými nadějemi jsou oštěpař Jan Železný (3. v letošních evropských tabulkách) a další desetibojař Tomáš Dvořák (5.), které však před mistrovstvím pronásledovala zranění.

V silné skupině, od níž lze očekávat milá překvapení a finálovou účast, mají šanci na výrazný úspěch tyčkaři Adam Ptáček (2.) a Štěpán Janáček (5.), výškaři v čele s Tomášem Janků (5.), překážkář Jiří Mužík (5.), půlkařka Ludmila Formanová (7.), diskařky Věra Pospíšilová (9.) a Vladimíra Racková (14.), oštěpařka Nikola Tomečková (14.), členové čtvrtkařské štafety i další.

Účast 14 atletů hradí Evropská atletická federace (EAA), 9 Německá atletická federace. Za zbytek závodníků platí Český atletický svaz 150 švýcarských franků na den, náklady se odhadují na 1,5 milionů korun. Doprovod může tvořit maximálně 17 lidi, mezi nimiž jsou funkcionáři, trenéři, dva lékaři, dva maséři a fyzioterapeut Pavel Kolář. Dalším osobním koučům zajistí ČAS potřebou akreditaci.

Narodíl od mistrovství světa nevypisuje EAA žádné finanční odměny. ČAS slíbil Čechům za zlatou medaili 150 tisíc korun, za stříbrnou 100 tisíc, za bronzovou 60 tisíc, za čtvrté místo 40 tisíc... Ohodnoceni budou i trenéři, kteří by za prvenství svého svěřence inkasovali 50 tisíc korun, za druhé místo 35 tisíc...


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž