Poslední přípravy před pátečním startem MS v atletice v Dauhá.

Poslední přípravy před pátečním startem MS v atletice v Dauhá. | foto: AP

POHLED: A kde jsou ti diváci? Dauhá nemůže být Londýn

  • 34
Dauhá (Od našeho zpravodaje) - Je Dauhá coby dějiště mistrovství světa atletů krokem vpřed, či zpět? Záleží na úhlu pohledu. Je krokem vpřed na cestě ke globalizaci atletiky. Po evropském Londýně hostí šampionát Asie, načež přijde na řadu americké Eugene v roce 2021. Potud vše v pořádku.

Zároveň je však krokem zpět, neboť poutí do Dauhá se atletika dobrovolně a vědomě zřekla strhující atmosféry, panující na vyprodaném stadionu v Londýně 2017 i loni na evropském mistrovství v Berlíně.

Obří transparenty na stěnách mrakodrapů v Dauhá zvou na „největší sportovní událost roku 2019“. Nicméně obavy, jak důstojné budou její kulisy, narůstají.

„Vstupenky za cíl jsou na všechny večery vyprodané,“ tvrdí organizátoři. 

Jenže to je příliš málo.

Horní ochoz stadionu Chalífa s celkovou kapacitou 40 tisíc diváků už je překrytý pestrobarevnými plachtami, na nichž jsou vyobrazeny i vlajky 209 zúčastněných zemí. Atletika se v Kataru vydala na území, kde nemá navzdory každoročnímu mítinku Diamantové ligy zapuštěné kořeny.

Nedivme se tedy, že minulý týden bylo prodáno na deset dní mistrovství dohromady jen 50 tisíc vstupenek, ačkoliv jejich cena začínala na 60 katarských riálech, tedy v přepočtu na necelých 400 korunách.

Poslední přípravy před pátečním startem MS v atletice v Dauhá.

Organizátoři si nyní vytyčili za cíl, aby se nezakryté části tribun zaplnily aspoň z poloviny. Proto podle zdrojů britského listu Guardian údajně (byť sami organizátoři to popírají) rozdávají zdarma vstupenky migrantům, kteří zde pracují jako dělníci, a také místním dětem. Což Sebastian Coe, šéf atletické asociace IAAF, umí okomentovat i pozitivně: „Právě tak můžeme inspirovat příští generace.“

MS v Dauhá: den první

Sledujte od 15.30 hodin podrobnou online reportáž.

Bohatý Katar v minulosti získal světové šampionáty v házené a cyklistice, po atletice přijde v roce 2022 na řadu fotbal. Finanční nabídky ropné velmoci budou i pro bohaté sportovní federace vždy lukrativní. 

Taková je realita dnešního sportovního světa.

Ale i když na ni přistoupíme a pomineme absenci fanoušků na stadionu, neubráníme se ryze sportovnímu povzdechu, že experiment s prvním venkovním mistrovstvím světa atletů na Arabském poloostrově měli lídři IAAF načasovat lépe - a na jiný rok. Extrémně pozdní termín, vynucený klimatem, nabourává celé schéma sezony v předolympijském roce a tím i přípravu na klíčovou sezonu olympijskou, která by za normálních okolností atletům už v říjnu začínala.

Snad to Katar vynahradí aspoň technologickými novinkami, s jejichž pomocí slibuje ultramoderní a atraktivní mistrovství. Že je právě 37 stupňů? Už nyní je plocha stadionu uměle klimatizována na čtyřiadvacet.

Vyspělé kamery, zabudované přímo v blocích, mají odtud i televizním divákům detailně přiblížit, co se odehrává v obličeji atleta v setinách sekundy před výstřelem startéra i těsně po něm.

Až miliarda diváků u obrazovek ve 160 zemích světa, které přenosy přebírají, tak bude podle Coea sedět pomyslně v první řadě. 


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž