Juliska má nyní světové parametry

Praha - Po cihlově červeném oválu si vykračoval ministr obrany Jaroslav Tvrdík v doprovodu trojlístku českých atletických hvězd - Železného, Dvořáka a Šebrleho. Atletická dráha na Julisce zářila mezi kapkami deště novotou a činovníci pražské Dukly se dmuli pýchou. Jejich slovutný stadion prošel první etapou rozsáhlé rekonstrukce a atleti se nyní mohou těšit z podmínek, které odpovídají olympijským standardům a nejpřísnějším pravidlům Mezinárodní atletické federace (IAAF).

"Juliska už nový kabátek potřebovala. Člověk se sice neubrání nostalgii, ale bylo to nutné," poznamenal trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák, který se na stadionu v Dejvicích připravuje od roku 1988. Jaroslav Tvrdík slavnostně přestřihl pásku, a vzápětí ho světový desetibojařský rekordman Roman Šebrle vyzval: "Když si oběhnete jedno kolečko, ustanovíte rekord dráhy..." Ministr jen s úsměvem odmítl a dal přednost pohodové procházce.   

Na dráhu byl položen zbrusunový polytanový povrch, na němž se závodilo třeba na evropském šampionátu v Budapešti v roce 1998. "Kdybychom tu pořádali mistrovství světa, chtěli bychom mondo, které je v současnosti asi nejrychlejší. Ale jedná především o tréninkové zázemí, závodů tady tolik nebude a polytan je nesmírně kvalitní," vysvětloval Václav Fišer, šéftrenér českých atletů. "I proto jsem se Dukly vrátil, k dispozici budu mít výborné tréninkové podmínky," pravil Jan Železný, trojnásobný olympijský vítěz.  

První čast rekonstrukce, která spolkla zhruba 28 milionů, zahrnovala dráhu, jednotlivé sektory, unikátní klopenou tréninkovou rovinku a nový trávník, jenž je oproti fotbalovým zvyklostem zcela rovný. V dalších fázích se počítá s dobudováním dalších sektorů, přestavbou tribun i dalšího zařízení areálu včetně hlavní budovy, což si vyžádá celkovou investici ve výši zhruba 300 milionů korun." Juliska by měla být v budoucnu všeúčelovým sportovním stadionem, který bude sloužit nejen armádě, ale i veřejnosti," podotkl Viktor Podloucký, zmocněnec Dukly pro výstavbu.          

Na Julisce by se měl už příští rok konat největší pražský atletický mítink - Memoriál Josefa Odložila. "Máme zájem na jeho uspořádání a naše snahy by mohla zmařit jedině příroda, tedy, pokud by hrozilo hrubé poškození nového trávníku," vysvětloval Podloucký. Proto si na svou obnovenou premiéru budou muset do podzimu počkat i fotbalisté - účastník pražského přeboru Dukla Dejvice a osm mládežnických týmů. 

Juliska v novém hávu

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)