Češi uspěli, scházelo jen víc medailí

  • 1
Mnichov - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Naposledy před dvaceti lety se tehdy československá výprava pyšnila zásluhou diskaře Bugára titulem mistra Evropy. Dlouhé čekání ukončil v Mnichově desetibojař Roman Šebrle, který na evropském šampionátu potvrdil pozici letošní světové jedničky. Stříbro přidal na čtvrtce překážek Jiří Mužík a početnou skupinu atletů dělil od zisku cenného kovů jen krůček. "Dobrý výsledek, škoda jen, že jsme se nedočkali většího počtu medailí," zalitoval Václav Fišer, reprezentační šéftrenér.

Celkem sedmnáctkrát se Češi probili do elitní dvanáctky, což značí 'relativní' úspěch celé třetiny týmu, protože třeba Jana Železného jen postup do finálových bojů uspojit nemohl. "Ne všechno se vydařilo, mrzí mě ztráta několika opor," vzpomněl Fišer právě na zdravotně indisponovaného oštěpaře, jeho kolegyni Tomečkovou a desetibojaře Dvořáka. "Kvůli zranění nemohli prodat, co v nich bylo," podotkl.

Mezi kouzelnou radostí a pocitem zmaru musely volit zejména diskařka Pospíšilová a půlkařka Formanová, které stejně jako čtvrtkařská štafeta (Bláha, Zachoval, Mužík, Tesařík, Vojtík, Mazanec) skončily těsně pod stupni vítězů. Dlouho v ně mohli  věřit i tyčkaři Janáček s Ptáčkem, kteří obsadili paté a šesté místo, stejně si vedli Tomáš Janků, Svatoslav Ton a Jan Janků. "Tři čeští výškaři v první osmičce, to tu ještě nebylo, připomněl Václav Fišer.    

Absolutní elitu starého kontinentu poprvé vyzvali na individuálních tratích k otevřenému souboji Bláha s Tesaříkem, do osmičky se vešly i diskařka Racková a sedmibojařka Hejnová, jedenáctá skončila bolavým kotníkem limitovaná maratonkyně Pichrtová.

Chmuřit se nad svým vystoupením nemusí kladivářka Vrbenská, které uniklo vyvrcholení soutěže kladivářek o vlásek, koulař Stehlík, jemuž se nevyvedlo propršené finále, třináctý chodec Malysa. "Zachoval vstoupil na čtvrtkařské pole neorané," poznamenal český kouč na adresu dvoustovkaře, jenž si v Mnichově dvakrát vylepšil osobní maximum na dvojnásobné trati.

Do kategorie 'zklamání' zařadil kromě tří zdravotními problémy sužovaných hvězd kladiváře Mašku, oštěpaře Guzdka, diskaře Malinu a půlkařku Fuchsovou. Velkou část české výpravy tvořili závodníci do 23 let, kterým stačilo k účasti na ME vyhovět měkčím kritériím Evropské atletické asociace. Z nich se výrazně prosadili Ptáček a Hejnová.

Vojtík postoupil do meziběhu na 100 i 200 metrů, kde si překonal osobní rekord a pomohl k postupu štafetě na 4x400 metrů, čtvrtkař překážkář Šimánek zaostal za svým maximem o tři setiny a výškařku Strakovou dělil od finále jediný zdařený pokus.

Ostatní především sbírali zkušenosti. "Dali jsme jim možnost, aby měli v sezoně motivaci, ale nebylo to úplně ono," pravil Fišer. Litovat těsně uniknuvšího limitu a následné absence v bavorské metropoli mohou například sedmibojařka Beránková, čtvrkařské kvarteto žen či sprinterská štafeta mužů, jež měli reálnou naději na umístění v elitní osmičce.

Češi sice v Mnichově získali méně medailí než na předchozím ME v Budapešti, kde se stříbrem ozdobily Kašpárková a Fuchsovou a bronzem Vydra, ale celkové účtování je veselejší. Kromě Šebrleho, který vybojoval premiérový evropský titul v samostatné historii země, si výrazně polepšili v zisku bodovaných umístění a vešli se do první desítky. V konečném pořadí států jim náleží dvanáctá pozice.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž