Charles je jako Greta. Burcuje politiky, že jen mluvit o klimatu nestačí

  • 108
Britský princ Charles sdílí obavy ekologických aktivistů, že světoví vůdci o klimatických změnách „jen mluví“, ale nedělají dost, aby zabránili „katastrofickým dopadům“, uvedl počátkem týdne v rozhovoru se stanicí BBC.

Princ Charles chápe frustraci aktivistů. Například blokování silnic však podle něj není řešením a spíše tím vyvolají nenávist veřejnosti. Britský následník trůnu se k ekologickým klimatům vyjadřuje pravidelně, prosazuje aktivnější ochranu klimatu.

„Naprosto chápu jejich frustraci. Problémem zůstává, jak ji přetvořit v něco konstruktivního, spíše než destruktivního. Lidé by si měli opravdu všimnout, jak moc je mnoho mladých lidí zoufalých,“ řekl Charles.

Skotské Glasgow od 31. října hostí konferenci OSN o klimatu COP26. Princ Charles se ho zúčastní spolu se svou matkou královnou Alžbětou II. a synem princem Williamem

Charles již dříve vyzval hlavy států a vlád, aby spolupracovali s představiteli byznysu a soukromého sektoru na společném řešení klimatické krize. Politiky obvinil z nečinnosti také v pondělním rozhovoru.

K činnosti britské vlády ve věci ochrany klimatu se Charles odmítl vyjádřit, protože mu to podle jeho slov nepřísluší. COP26 je podle následníka trůnu „poslední šance“, jak zabránit „katastrofě, která už stejně začala“.

Novináři se Charlese ptali, jak on sám bojuje proti změnám klimatu a naráželi tím na jeho zálibu v autech a na energetickou náročnost královských paláců. Charles s nadsázkou prohlásil, že jeho oblíbený Aston Martin, kterým jezdí už 51 let, má pohon na „přebytečné anglické bílé víno a syrovátku z výroby sýra“. 

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Vůz byl ve skutečnosti přestavěn pro palivo označované E85, v němž je 85 procent bioethanolu a 15 procent bezolovnatého benzínu. Většina aut používaných na Charlesových pozemcích jezdí na elektrický pohon, píše BBC.

Charles rovněž nainstaloval kotle na biomasu a solární panely ve svých domech, dva dny v týdnu nejí maso ani ryby a v pondělí nemá žádné mléčné výrobky, řekl novinářům.

Osmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se stala vůdčí osobností celosvětového hnutí za boj proti změně klimatu. Letos se stala hlavní postavou dokumentu Nathana Grossmana nazvaného prozaicky Greta.

Švédka v dubnu prohlásila, že se nechystá zúčastnit listopadového klimatického summitu ve skotském Glasgow. „Z důvodu extrémně nespravedlivé distribuce vakcín nepojedu na konferenci COP26, pokud se situace nezlepší,“ uvedla osmnáctiletá aktivistka a vyzvala bohaté země, ať distribuují očkovací dávky do chudších států. Na základě vývoje situace své rozhodnutí o účasti na summitu prý možná ještě přehodnotí.

24. září 2021

,