Muž má živit rodinu, je přesvědčená herečka Lucie Benešová

  0:02aktualizováno  0:02
První dítě měla Lucie Benešová (45) krátce po absolutoriu na konzervatoři. V rodině, kterou založila s Tomášem Matonohou, vyrostly hned tři děti. Také o tom herečka promluvila pro páteční magazín Rodina DNES.

Lucie Benešová a Tomáš Matonoha | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Syna Luciána jste měla v na dnešní dobu neuvěřitelném věku, už ve dvaadvaceti letech.
Byli jsme zamilovaní, takže jsme chtěli dítě. Mně to vůbec nepřišlo divné. Přitom moje kolegyně měly děti až o deset či ještě více let později. Moje mamka se tehdy lekla: „Ty už nebudeš pracovat!“ „Ale, mami, to, že porodím dítě, neznamená, že jsem bezruká!“ Mladí rodiče jsou fajn, myslím si, že mateřství by se nemělo odkládat.

Laru jste pak měla v osmatřiceti, takže můžete srovnávat, že?
První dítě, mateřství i těhotenství žena prožívá trochu dramatičtěji, aspoň u mě to tak bylo. Lara byla moje třetí dítě, takže jsem byla logicky v mnohem větším klidu. Ale taky jsem zjistila, že je lepší být mladý rodič, člověk nemá o dítě takový strach, výchova je tak nějak snazší a především za mlada máte lepší nervy. Když to přeženu, tak jsem ve dvaceti klidně mohla být pět hodin v hluku a nic to se mnou neudělalo. Dneska vyskočím už po patnácti minutách.

Lucián má za rodiče herce, překvapuje mě, že si ho tato profese taky nepřitáhla.
Úplně se vymkl, herectví ho nezajímá, nemá v sobě žádné umělecké vlohy. Po kom zdědil vztah k technice, to netušíme. Svět jedniček a nul si našel sám asi v devíti letech a od té doby v něm jede. A naplno. U počítače sedí nonstop.

A Sára?
Máme ji v pěstounské péči a jsem jednoznačně pro, aby se takovým dětem pomáhalo. Když člověk může, má zázemí, schopnosti a samozřejmě hezký partnerský vztah, pak by do toho měl jít. Není to jednoduché, to jistě ne, ale ani s vlastními dětmi to někdy není snadné. Sára je s námi od svých sedmi let, a dnes už jí je dvacet a staví se na vlastní nohy. Jsem mimo jiné aktivní patronkou organizace Dejme dětem šanci, která mnoha způsoby pomáhá právě takovým dětem.

Fotogalerie

Takže jste v určitém období měla doma čtyři děti.
Kdepak čtyři, dva roky, kdy s námi bydlela Anežka, Luciánova přítelkyně, která studovala v Praze, dokonce pět. To jsem si tehdy v duchu říkala: „To už je trochu moc… Hm, ale jsem docela dobrá!“ Tehdy jsme ještě bydleli v Dejvicích, docela namačkaní, což by ani tak nevadilo. Náročnější pro mě bylo každý den vařit. Můj problém možná je, že jsem nikdy nezavedla žádný rozpis práce, nejraději si všechno dělám sama, protože vím, že to bude hotové šup šup a navíc nejlíp.

Chápu, než byste čekala, až se ten, komu jste zadala úkol, bude mít k dílu.
Radši to vyřeším sama. Uznávám, že jsem v tom měkká, není to právě nejlepší, ale na druhou stranu si myslím, že jsou naše děti hodné, slušné a dobře vychované. 

Manžel pomáhá?
Ne. V domácnosti vůbec. Kdysi jsem si myslela, že bychom si mohli úkoly rozdělit, ale nakonec jsem pochopila, že muž, který pracuje a živí rodinu, navíc naši obrovskou, by měl být od běžných starostí osvobozený. A já jsem tu od toho, abych řešila obyčejné věci. Patřím k těm, kteří uznávají klasickou roli muže a ženy, muž by měl mít na bedrech především uživení rodiny a žena to ostatní. 

Lucie Benešová

Hrála v mnoha filmech, po narození dcery se etablovala zejména jako seriálová herečka (Gympl, Vinaři a další). V divadle ji můžete vidět například v Divadle Kalich v komedii Dvě noci na Karlštejně. Nejstaršího syna  Luciána (23) má s hercem Filipem Blažkem (46), Sára (20) je v pěstounské péči a s manželem Tomášem Matonohou (48) mají syna Štěpána (13) a dceru Laru (7).

Autor:
  • Nejčtenější

Osud mu nadělil poměrně těžký konec, říká o manželovi Olga Menzelová

Režisér Jiří Menzel (81) se stále zotavuje po vážné nemoci. Již rok se o něj většinu času v domácí péči stará jeho...

Angelina Jolie: Ke konci vztahu s Bradem jsem se nepoznávala

Herečka Angelina Jolie se vrací na plátna kin jako čarodějnice Zloba. Zopakování role pro ni byla cesta, jak v sobě...

Kdybych jen ležel a koukal do stropu, to by byl konec, říká Jančařík

Moderátor Michal Jančařík (44) se svěřil s tím, co mu v poslední době dělá největší radost a jak ho v životě posunuly...

Moderátor Jan Rosák měl srdeční příhodu, postihla ho za volantem

Moderátor Jan Rosák měl štěstí v neštěstí. Když řídil svůj automobil, postihla ho srdeční příhoda. V tu chvíli s ním v...

Alkohol už si nedám. Všechno je jen v hlavě, říká Václav Noid Bárta

Václava „Noida“ Bártu (38) čeká jeho první soutěž v kulturistice. Herec se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřil s tím, kdy...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Když dvacet večerů lezete lidem do obýváku, má to vliv, říká Balzerová

Letos oslavila kulatiny, televizní diváci si ji pamatují hlavně jako doktorku Čeňkovou, milovníci divadla ji znají i...

Princ Harry přiznal napětí ve vztahu s bratrem Williamem

Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry (35) poprvé přiznal, že v jeho vztahu s...

Premium

Homosexuální páry mají Výměně manželek ohlasy, říká režisérka

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Kvůli roli bych asi neskákala padákem, říká Petra Nesvačilová

Petra Nesvačilová (33) herectví nikdy nestudovala, ale nepovažuje to za handicap. Hrála už v několika filmech a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz