Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Jsem dobytek, kál se muž za vyhrožování záchranářům. Dostal tři roky

  15:04
Padesátiletý Miroslav Basovník půjde na tři roky do vězení za nebezpečné vyhrožování posádce pražské záchranné služby, která mu přijela na pomoc. Ve středu o tom rozhodl Městský soud v Praze. Muž přiznal, že hrozil zdravotníkům smrtí nebo vypíchnutím očí a vzal na ně nůž. Trval však na tom, že nikoho zabít nechtěl.

Za své chování se omluvil. „Jsem dobytek, na který není sprostý slovo. Takhle jsem se zachoval k člověku, který mi už dvakrát zachránil život. To mě mrzí,“ prohlásil před soudem obžalovaný invalidní důchodce.

Podle svých slov opakovaně prodělal mozkovou mrtvici a jako epileptik užívá velké množství léků. Medikamenty však denně kombinoval s pivem, což udělal i loni 12. srpna. Na ubytovně v pražských Nuslích pak dostal údajně záchvat, tak si zavolal záchranku.

Basovník tvrdí, že se po chvíli jeho zdravotní stav zlepšil, a tak šel na toaletu. Když se z ní vracel – v tu chvíli měl podle svědků na sobě jen růžová tanga – uviděl záchranáře, kteří mu přijeli poskytnout první pomoc.

„Říkal jsem jim, běžte pryč, já s vámi nikam nepojedu. Oni tam pořád stáli, tak jim říkám: já vás zabiju, vypíchnu vám oči. Nevím proč, asi nějaký zlom,“ vypověděl muž.

Zdravotníci uvedli, že si od něj vyslechli asi desítku výhrůžek. Na místo proto raději prostřednictvím operační centrály přivolali policii.

Agresor si začal oblékat kraťasy a tričko. Přitom vzal z police kuchyňský nůž, což spatřila žena z recepce, která stála ve dveřích pokoje. Výkřikem „bacha, má nůž“ záchranáře varovala.

Příležitostný simulant

Podle některých zdravotnických zpráv obžalovaný Miroslav Basovník v minulosti epileptické záchvaty předstíral.

Záchranář Pavel Svatoň připomněl výjezd, kdy Basovník ležel na zastávce, nereagoval a klepal se.

„Jevilo se to jako dlouhotrvající epileptický záchvat, proto jsme na místo zavolali lékaře. U pacienta jsme se snažili zajistit žilní vstup, abychom mu mohli dát nějaké léky. Kvůli intenzivnímu třesu a špatné žilní kresbě to však nebylo bezpečné, tak jsme se rozhodli navrtat kost. Ve chvíli, kdy jsme řekli, že budeme vrtat, tak se pan Basovník přestal třást a řekl: Vrtat ne, prosím, vrtat ne,“ vzpomínal před soudem zdravotník.

Basovník se začal s nožem otáčet proti zdravotníkům. V tu chvíli jeden z nich – Norbert Bidrman – zakročil a v dalším pohybu mu zabránil. Jako trenér sebeobrany, který školí pracovníky záchranné služby, invalidu rychle zpacifikoval.

Jeho kolega Pavel Svatoň pak muži několika údery do bicepsu vyrazil zbraň, kterou Basovník svíral v ruce. Oba znehybnili Basovníka na zemi a předali ho policistům, kteří na ubytovnu během pár minut přijeli. 

Následné vyšetřování ukázalo, že nejde o první případ, kdy se invalida choval ke zdravotníkům agresivně. Za posledních pět let eviduje pražská záchranná služba v jeho případě celkem 75 výjezdů, z toho dvacetkrát u nich musela asistovat policie. Basovník už vytáhl na záchranáře třeba plynovou pistoli nebo pepřový sprej.

„Chci se znovu omluvit všem, kterým jsem ublížil. Zvlášť panu Norbertovi, který mi osobně zachránil dvakrát život, když jsem měl zástavu srdce. Na Flóře a pak na Kačerově,“ řekl obžalovaný.

„Když jsem četl ty záznamy, co všechno jsem zdravotníkům provedl a jak jsem se choval, tak jsem málem zkolaboval,“ prohlásil.

„Takže oni si to v těch záznamech z výjezdů vymysleli?“ ptala se ho předsedkyně senátu Hana Krestýnová.

„Nevymysleli! Nad sebou jsem plakal, nad sebou!“ kál se muž a sliboval, že se polepší.

V trestním rejstříku má 13 záznamů, zejména za majetkovou trestnou činnost a neplacení výživného. Za násilný čin dosud trestán nebyl. Přitom asi padesát stran v soudním spisu se věnuje jeho dřívějším excesům, konfliktům a incidentům se záchranáři, policisty, ale také se spolubydlícími na ubytovnách či ostrahou v obchodech, kde žebral.

Podle lékařů jde o osobu pro společnost nebezpečnou. Zároveň uvedli, že trpí takzvaným Münchhausenovým syndromem, kterému se říká syndrom Barona Prášila. Jeho podstatou je předstírání zdravotních obtíží, kdy člověk hraje roli nemocného, aby byl v kontaktu se zdravotnickým personálem.

Za nebezpečné vyhrožování záchranářům ve službě, a navíc se zbraní, uložil soud muži nejpřísnější trest, který zákon umožňuje.

„Soud jenom doufá, že se stane zázrak a v případě pana obžalovaného dojde k nějakému prozření, i když znalci se k tomu vyjadřovali skepticky,“ poznamenala soudkyně.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozhodnutí, zda podají odvolání. Muž zůstává ve vazbě.

Státní zástupkyně vinila Basovníka také z pokusu o těžké ublížení na zdraví, za což mu hrozilo až 12 let za mřížemi. Podle soudu však trénovaný zdravotník zneškodnil invalidu ještě před tím, než se pokusil někomu ublížit, a tohoto zločinu se tak agresor dopustit nestihl.

Autor:

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

  • Nejčtenější

Policisté našli pohřešovanou devatenáctiletou dívku, o niž se bála rodina

Středočeští policisté odvolali pátrání po devatenáctileté Beátě z okresu Praha-západ. Dívka je v pořádku, i s pomocí...

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

Strážníci jeli k oběšenému v centru Prahy, dlouhou resuscitací ho zachránili

Městská policie a zdravotníci ve čtvrtek zasahovali v parku v Praze 1. Zachraňovali tam muže, který se rozhodl sáhnout...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystoupil z tramvaje, nevšiml si té protijedoucí. Ta ho srazila

U zastávky Bertramka na pražském Smíchově srazila projíždějící tramvaj chodce. Muž i přes více než třicetiminutovou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Řemeslo po něm nemá kdo převzít. Houslař Vávra z Prahy bude poslední z rodu

Houslařští mistři rodu Vávrů vyrábí housle a violy přes sto třicet let. Zakladatel, Jan Baptista Vávra, se vyučil v...

Ráno za zvuku písní a svištění kos. Lidé tradičně posekali louku ve Stromovce

V pátek se v pražské Stromovce uskutečnil desátý ročník sečení trávy. Události se zúčastnili zkušení sečaři, ale i...

Z dojení udělali umění. Kravín v Ohařích patří k nejmodernějším v zemi

Premium Pokud byste na chvíli zavřeli oči, ani by vás nenapadlo, že jste v kravíně. Po štiplavém zápachu a uširvoucím bučení...

Linku S7 na Beroun postihla porucha trakčního vedení, dráhy rušily řadu spojů

Noční porucha trakčního vedení mezi stanicemi Dobřichovice a Praha - Radotín omezila v pátek provoz na lince S7. Vlaky...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....