VIDEO: Kosmická výstava v Praze vzpomíná na Apollo, ale také hledí k Marsu

  • 21
Do Prahy dorazila světově největší putovní výstava kosmonautiky Cosmos Discovery. Návštěvníci uvidí třeba originální skafandry astronautů z misí Apollo nebo reálné trenažéry. Exponáty, které bývají ve vesmírných muzeích USA, si mohou Pražané na holešovickém výstavišti prohlédnout do konce dubna.

Několik tisíc metrů čtverečních zabírají více než dvě stovky exponátů, které doplňují fotografie, naučné tabule a videa. Výstava vznikla ve spolupráci s americkou kosmickou agenturou NASA, muzeem a vzdělávacím centrem Cosmosphere v americkém Kansasu a českými odborníky.

Experti z USA exponáty v Praze také pomáhali instalovat.

„Právě muzeu a vzdělávacímu centru Cosmosphere, které je přímo propojené s NASA, vděčíme za ty nejcennější exponáty. Ale některé věci máme i od soukromých sběratelů či přímo od samotných kosmonautů. Také jsme spolupracovali s Ústavem fyziky atmosféry v Praze nebo se společností Sky Fox Labs, což je česká firma, jejíž družice nám právě létá nad hlavami,“ říká Květa Havelková za pořadatele výstavy, kterým je firma JVS Group.

Část výstavy se věnuje misím Apollo a dobývání Měsíce. Na místě je originální tryska motoru rakety Saturn V, která kvůli výstavě poprvé opustila USA. Rakety Saturn V vynesly lodě Apollo ke všem devíti letům k Měsíci a v roce 1973 odstartovala na Saturnu V také orbitální kosmická stanice Skylab.

„Návštěvníci uvidí i přístroje, které se vrátily z Měsíce. Na některých z nich je ještě usazený měsíční prach. Máme také několik originálních kosmických skafandrů, například skafandr Jima Lovella z mise Apollo 13 nebo části raketoplánů plus samotný kokpit,“ vyjmenovává unikátní exponáty Havelková.

Fakta

Cosmos Discovery

Křižíkův pavilon E, Výstaviště Praha Holešovice

Otevírací doba

od 9.00 do 20.00

poslední návštěvníci v 18.30

Vstupné

dospělí 300 Kč, děti od 6 let 200 Kč, studenti a senioři 250 Kč, rodinné vstupné 800 Kč

více info: www.cosmosdiscovery.cz

Zastoupen je také sovětský vesmírný program Sojuz, a to nejen samotnou kosmickou lodí Sojuz, ale především průchozím modelem orbitální stanice MIR, kde lidé mohou zažít pocity kosmonautů v mikrogravitaci. „Průchozí modely, díky kterým se člověk projde kokpitem raketoplánu nebo vstoupí do obytného modulu orbitální stanice, jsou největším zážitkem,“ přibližuje Havelková.

V dalších částech výstavy se návštěvníci mohou seznámit i s nejnovějšími projekty NASA, Space X a dalších národních agentur a soukromých firem, které mají za cíl kolonizaci Měsíce a následně pilotovaný let na Mars. Většina exponátů na výstavě jsou originály, a pokud se jedná o modely, tak jsou v reálné velikosti. Jediné, co je opravdu výrazně zmenšené, je model rakety Saturn V, která má ve skutečnosti přes sto metrů.

Kosmický trenažér

Na návštěvníky nečekají jen statické exponáty, ale i možnost zkusit si některé kosmické zážitky na vlastní kůži. V části výstavy nazvané Cosmoscamp je skutečný kosmický trenažér, který funguje na principu gyroskopu a navozuje pocit přetížení, který se podobá pocitům kosmonautů ve startujícím raketoplánu.

Podívejte se na směnu astronautů ve vesmíru, jak opravují drahý přístroj

„Pro ty méně odvážné je kromě dokonalé virtuální reality v samotných brýlích připraveno i několik trenažérů, které spojují brýle na virtuální realitu s pohyblivým strojem, takže prožitek je opravdu celistvý,“ popisuje Havelková.

Výstava je putovní, její poslední zastávka před Prahou byla v Rijádu v Saúdské Arábii, předtím byla v Římě, Lisabonu nebo Bratislavě. „Pražská verze výstavy je zase trochu jiná, protože kosmický vývoj jde neustále vpřed, tak my musíme výstavu stále inovovat a rozšiřovat. Je jasné, že lidi baví mise Apollo na Měsíc, ale zrovna tak je zajímají i přípravy startu mise na Mars. V tom se snažíme držet krok,“ dodává organizátorka výstavy.