Budova bývalé Kliniky během rekonstrukce, po které se do budovy nastěhují...

Budova bývalé Kliniky během rekonstrukce, po které se do budovy nastěhují zaměstnanci Správy železnic i lékaři. (26.10.2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Do opravené Kliniky se vrátí lékaři, squateři nové místo nenašli

  • 35
Správa železnic dokončuje přestavbu zdravotnické budovy v Praze 3, kterou dlouho obývali squateři. Po rekonstrukci za 80 milionů korun se do ní opět nastěhují lékaři, menší část bude sloužit pracovníkům Správy železnic.

Bývalá plicní klinika v Jeseniově ulici v Praze 3 byla roky nevyužitá a chátrala. Před šesti lety ji obsadili aktivisté a postupně v budově vzniklo nezávislé sociální a kulturní centrum. Když později budovu získala od státu Správa železnic (SŽ) a začala plánovat její nové využití, odmítli se vystěhovat. Za velké pozornosti médií loni v lednu nechal exekutor prostory i přes odpor tehdy už nezvaných obyvatel vyklidit.

Další měsíce se v objektu opět nic nedělo. Teprve loni v říjnu se SŽ podařilo získat všechna potřebná povolení a začala přestavba. Přesně po roce jsou práce ve finální fázi. 

„Interiéry jsou dokončené ze sedmdesáti procent. Dál se pracuje na fasádě, střeše, elektrických rozvodech nebo klimatizaci. Práce by měly skončit v závěru ledna příštího roku,“ říká mluvčí SŽ Nela Friebová a dodává, že náklady dosahují 80 milionů korun.

Nejde přitom o pouhou opravu. Stavební firma už v rámci první etapy provedla množství bouracích prací, kdy zachovala pouze základní konstrukci. Následně přistavěla novou část a s pomocí nových příček výrazně změnila dosavadní dispozice. Osazena jsou nyní už také nová okna a dveře.

Po dokončení stavby bude budova částečně znovu sloužit svému původnímu účelu.

„Jedná se o více než polovinu z celkové plochy, která bude například sloužit jako ordinace praktických lékařů,“ říká Friebová. Zbývající část využije Správa železnic jako administrativní objekt s kancelářemi.

Aktivisté nové zázemí nenašli

Zatímco se bývalé zdravotnické zařízení po letech konečně dočkalo obnovy a získalo tím své definitivní využití, aktivisté, kteří provozovali nezávislé komunitní centrum Klinika, žádné nové zázemí dosud nemají. 

„Pokoušeli jsme se najít nové prostory, ale potvrdilo se, že v současnosti nejsou v Praze podmínky pro dlouhodobé fungování podobných nekomerčních aktivit,“ tvrdí jeden z členů kolektivu Klinika Jakub Ort.

Podle jeho slov jednali aktivisté se zástupci magistrátu i pražských radnic o možnostech využití některých prázdných prostor, ale neuspěli. „Většina politiků se s námi odmítla bavit velmi rychle poté, co po vyklizení Kliniky utichl zájem médií,“ prohlašuje Ort.

Nepochodili ani u vedení Prahy 3, na jejímž území se bývalá Klinika nachází. Je tak jisté, že se sociální centrum nepřestěhuje do některého objektu v okolí, aby mohlo v oblasti nadále fungovat.

„Se zástupci kolektivu Kliniky žádná jednání nevedeme a ani pro ně nehledáme náhradní prostory,“ sdělil místostarosta městské části Ondřej Rut (Zelení), který má mimo jiné na starosti i místní spolkovou činnost a neziskové organizace.

Členové Kliniky však nadále trvají na tom, že projekt, který byl pro mnohé kontroverzní, neboť aktivisté dlouhodobě přebývali v objektu bez řádného povolení, byl pro město přínosný. Konaly se v něm totiž nejen nezávislé kulturní akce, ale fungovaly i různé sociální služby. Jakub Ort tvrdí, že právě prostory pro takové aktivity v současnosti chybějí Praze podobně jako třeba dostupné bydlení.

Přestože hledání nového zázemí prý někteří členové bývalého kolektivu stále nevzdávají, jeho jádro už pohromadě příliš nedrží. „Část lidí se rozhodla věnovat jiným aktivitám, než aby se přesouvala do jiných podmínek, které by změnily charakter celého fungování,“ podotýká Ort.

Pokutu vymohl exekutor

Přesto aktivisté v kontaktu zůstávají, a to z toho důvodu, že spory kolem neoprávněného obývání budovy na Žižkově skončily u soudů a definitivně ještě nebyly neuzavřeny. V první řadě měl kolektiv Kliniky zaplatit 900 tisíc korun jako náklady za loňské exekuční vyklizení. Na základě odvolání však soud nakonec částku snížil na zhruba 610 tisíc korun.

„Tato částka pak byla exekučně vymožena a předána Správě železnic,“ říká mluvčí Friebová.

Že peníze skutečně uhradili, potvrzuje také Jakub Ort. Jenže zároveň dodává, že i tak se proti tomuto rozhodnutí odvolali až k Ústavnímu soudu. Ten zatím nerozhodl.

Kromě toho ještě předtím Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl budovu původně ve správě, i Správa železnic jako současný majitel podaly na členy kolektivu žaloby pro bezdůvodné obohacení a ušlý zisk. Aktivistům tak hrozí, že budou platit dalších až několik milionů korun. Ani v těchto případech finální verdikt zatím nepadl.

Budovu Kliniky musel stát nechat vyklidit i přes protesty aktivistů: 

14. ledna 2019