Model navrhované nové podoby Invalidovny s moderní přístavbou.

Model navrhované nové podoby Invalidovny s moderní přístavbou. | foto: Petr Hájek ARCHITEKTI / vize.com

Památkáři ukázali podobu nové Invalidovny, zdobí ji dvě moderní přístavby

  • 20
Objekt karlínské Invalidovny se má v následujících letek dočkat obnovy. Vlastník budovy, Národní památkový ústav, nyní představil, jak by po kompletní rekonstrukci mohla barokní památka vypadat. Podle návrhu bude mít dvě moderní bílé přístavby.

Areál Invalidovny bude dál sloužit nejen jako sídlo Územní památkové správy NPÚ v Praze, ale i jako sídlo Pražského filharmonického sboru. Ten bude mít v jedné z moderních přístaveb primárně zkušebny či sklady.

Druhá moderní přístavba by pak měla sloužit veřejnosti, vzniknou tam konferenční prostory nebo místo pro komunitní aktivity. Tato část bude také přístupná díky prohlídkové trase.

„Formu moderní přístavby jsme zvolili jako deklaraci doby, ve které vznikla, a současně tím chceme ukázat, že památková péče může a chce pracovat s moderní architekturou,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. 

Kontrast mezi moderní architekturou a památkou se podle Goryczkové do Karlína hodí obzvláště proto, že v samotné čtvrti se prolíná moderní přístup s památkovou zónou. Podle autora návrhu má bílá dodat místu důstojnost. 

„Vnější tvar dostaveb je výsledkem regulace základního objemu s ohledem na archeologické nálezy, požadavky památkové péče a limity statiky a akustiky. Dostavby mají fasádu z profilovaného skla, která při podvečerním osvětlení dodává místu důstojnou a slavnostní atmosféru,“ uvedl k projektu jeho autor Petr Hájek.

Kompletní obnova by měla být dokončena nejdříve v roce 2027.  Náklady na obnovu barokního komplexu, původně určeného pro válečné vysloužilce, jsou téměř dvě miliardy korun.

Líbí se vám projekt obnovy barokní Invalidovny?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 4. října 2020. Anketa je uzavřena.