Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Praha zadá zakázky na první kamery, jež rozpoznají obličej i značku auta

  • 8
Pražští radní schválili zadání prvních dvou veřejných zakázek, které mají do ulic dostat kamery a moderní digitální zařízení, jež dokáží například rozpoznávat obličej nebo značku auta. Koncepci rozvoje městského kamerového systému na dalších deset let zastupitelé odhlasovali v loňském roce.

V rámci první zakázky město vybere dodavatele, který během následujících čtyř let zajistí dodávku nových kamer, výstavbu kamerových stanovišť a obměnu starých analogových přístrojů za nové digitální. Celkem Praha zaplatí čtyřicet milionů korun.

„Jedná se celkem o čtyřicet kamer. Součástí je nákup potřebného softwaru, licencí a obměna serverové části,“ uvádí primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Další tendr za 192 milionů má na čtyři roky zajistit technickou podporu, údržbu, provoz systému a správu dat a technických sítí.

Kamery mají pomoci odhalit zloděje a vrahy

O umístění nových kamer bude rozhodovat expertní tým. „Budou to místa, která v současné době nejsou pokryta tak, jak je potřeba, a kde je třeba kamerový systém modernizovat. Konkrétní lokality ale ještě vybrané nejsou,“ říká Krnáčová.

Odborníci by měli konkrétní místa vybrat i na základě požadavků městských částí nebo státní a městské policie, které kamerový systém hojně využívají.

Kamery v Praze

  • 192 milionů by měla stát čtyřletá technická podpora a údržba kamerového systému.
  • 10 kamer má v Praze ročně přibývat podle koncepce rozvoje kamerového systému.
  • Nyní je v ulicích téměř tisíc městských kamer.
  • Další tisícovku vlastní a využívá dopravní podnik a Technická správa komunikací.
  • Nejvíce jich je nainstalováno na území Prahy 8, celkem 221. V centru města, v Praze 1, jich je 220. Na třetím místě je Praha 6 s 67 kamerami.

„Rozhodně vítáme nákup nových kamer. Staré analogové kamery jsou již nevyhovující jak v oblasti zobrazování, tak v inteligenci,“ uvádí mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Podle ní pomáhají kamery při odhalování přestupků i závažné trestné činnosti.

Nedávno například kamery zachytily dva muže v kapucích, jak podezřele obcházejí zaparkované auto na Opatově. Městská policie vyslala na místo hlídku, dvojice mužů se poté, co auto vyloupila, dala na útěk. Díky monitoringu z kamer strážníci muže zadrželi.

Podle bezpečnostního experta Zdeňka Kalvacha ze společnosti Soft Targets Protection Institute, která se zabývá ochranou měkkých cílů, je rozvoj kamerového systému a modernizace vhodným prostředkem pro zvyšování bezpečnosti. A to i vzhledem k současné bezpečnostní situaci v Evropě.

„Kamery hrají důležitou roli jednak jako odstrašující prostředek a jednak při zpětném vyhodnocování podezřelého chování v rizikových oblastech,“ míní Kalvach. Zároveň ale dodává, že jejich účinnost závisí jak na vhodném výběru místa, tak na správně vyškolené obsluze kamer.

Co bude s citlivými daty?

Kamerový systém by měl díky moderním kamerám získat také širší možnosti odhalování kradených automobilů.

„Systém monitoruje plynulost dopravy, rozeznává registrační značky aut a díky tomu hledá odcizená vozidla a stejně tak slouží k ochraně památek, protože dokáže vytvořit takzvaný elektronický plot, který vyšle upozornění, jakmile ho někdo překročí,“ doplňuje primátorka Krnáčová.

Rozvoj kamerového systému má však i své odpůrce. Opozičním Pirátům vadí, že zvyšující se množství kamer v ulicích narušuje soukromí Pražanů.

„U kamer s vysokým rozlišením a rozpoznáváním vzorců chování je obyvatel Prahy téměř na každém kroku sledován a identifikován. Navíc vzniká obrovské množství citlivých dat, se kterými je potřeba odpovědně a citlivě nakládat,“ říká zastupitel Ondřej Profant (Piráti).

Druhým problémem podle něj je, že Praha umisťuje kamery často na frekventovaná místa, kde nemají příliš smysl. Naopak na odlehlých parkovištích často kamery chybějí.

„Například zkušenosti z Británie jsou takové, že kapsáři se naučili vybrat tašku i ve chvíli, kdy na ně míří kamera, ale odhalit je nedokáže,“ dodává Profant.