Areál máte zapůjčený od ministerstva spravedlnosti. Zatím na tři roky. Jak k tomu došlo?
Stát se rozhodl, že dá svolení k dočasnému využití svého majetku. To je vážně vzácná věc. Je to akce srovnatelná s tím, co občas udělají osvícení politici v zahraničí. V Čechách se tohle opravdu často nestává a já si toho strašně vážím.
Kulturní developer |
Zatím tady ale není vše, co jste dříve sliboval, že?
Ne, záměrně jsme otevření uspěchali kvůli výročí Karlína. Teď budeme průběžně pracovat za provozu.
A co tedy ještě přibude?
Dokončíme sociální zázemí, zatím jsou záchody jen nahrubo vyzděné. V půlce července doděláme sportoviště – beachvolejbalové hřiště, pingpongové stoly a síť na nohejbal a líný tenis. Otevřeme i druhou kavárnu u hudebního klubu a divadelního sálu. A v průběhu srpna postavíme dětské hřiště, kde bude velikánský dřevěný objekt, po kterém budou moci děti lézt, schovávat se v něm a houpat se na houpačkách.
Slyšel jsem, že chcete obnovit i původní bazén.
Ano, během září, ale ne proto, aby sloužil jako bazén, ale aby se v něm daly dělat jednorázové akce. Typicky různá divadelní, hudební či performativní vystoupení a výstavy.
Fotogalerie |
Lidé mohou přijít každý den?
Ano. Budeme fungovat denně od dvanácti do dvanácti. Později budeme zavírat jen ve výjimečných situacích. Víme, že jsou tady kolem nás a nad námi rezidenční byty a nechceme si naštvat sousedy. Alfou a omegou úspěchu tohoto projektu je totiž přízeň bezprostředního okolí. Počítáme s tím, že to tu bude žít denním životem a budou sem hodně chodit rodiče s dětmi a obecně průřez společnosti, nejen lidé, kteří přišli večer na mejdan.
Všechno zde bude zdarma?
Některé programy budou muset být placené. Nemůžeme si třeba dovolit dělat zdarma letní kino. Nemáme vlastní techniku a musíme zaplatit práva k filmům. Ani z nízkého vstupného 70 korun na film ty náklady nepokryjeme. Ale sportoviště, dětské hřiště a veřejné prostranství budou přístupné úplně volně, bez toho, abyste musel za cokoliv platit. Zároveň bude celé místo regulované provozním řádem. Jedna z těch věcí, kterou bychom byli rádi, aby naši hosté respektovali, je to, že si sem nebudou nosit vlastní jídlo a pití, protože kavárna je pro nás úplně klíčovým zdrojem příjmů.
Přetvořil jste už Nákladové nádraží Žižkov, které jste musel opustit. Kasárna chce zase ministerstvo přetvořit na justiční palác, tak jste i tady dočasně. Proč dáváte peníze a síly do něčeho, o čem víte, že skončí?
My jsme si nikdy neřekli, že tuhle věc budeme dělat do konce života. Já odhaduji, že když se všechno bude dařit a ministerstvo bude s naší aktivitou spokojeno, tak nás tady může nechat i kolem deseti let. A to je dlouhá doba. Nedokážu ani říct, jestli mě tohle bude za deset let ještě bavit. Nás sytí nadšenectví a radost z toho, že nám tohle místo přijde přátelské, a proto se ho snažíme takové vytvářet. Pokud se to podaří, tak je jedno, jestli to bude trvat rok, nebo deset let. To už není takový rozdíl.
Můžete oba projekty srovnat?
Na prvním jsme dost vykrváceli, o to je ten druhý složitější. Už jsem si nemohl dovolit do něj investovat tolik prostředků jako na začátku do nádraží. Ale v celé řadě věcí tady máme obrovskou kliku. Pracují tady třeba místní řemeslníci, kteří bydlí hned o ulici vedle, takže sem chodí téměř jak domů. Vcelku mám lepší pocit z toho, jak tohle místo vzniká. V mnohem mírumilovnější a přátelštější atmosféře.
Jak vás zatím vnímají sousedé?
Dneska nás potěšil jeden pán, který nám přišel pochválit, že má krásný výhled na letní kino ze svého balkonu, ale že si i tak raději přijde sednou do hlediště.