Ještě před pár lety bylo hlavní nádraží útočištěm narkomanů a bezdomovců. Po několikaletých rekonstrukcích se situace změnila.
Podle čerstvého průzkumu společnosti SC&C se dokonce 12 procent Pražanů cítí v prostorách hlavního nádraží lépe než na velkých nádražích západních metropolí.
„Dalších 39 procent ho vidí na stejné úrovni,“ doplňuje ředitelka výzkumné agentury SC&C Jana Hamanová.
Může za to především nová odbavovací hala, kterou si pochvaluje devět z deseti Pražanů. „Je dobře, že na místě vznikla skutečně odbavovací hala s několika obchody a ne obchodní centrum s odbavovací halou,“ říká místopředseda Klubu Za starou Prahu Richard Biegel.
Vzápětí však připomíná, že zatímco nová hala plní svůj účel na sto procent, historická nádražní budova chátrá a je nevyužitá.
„Je chyba, že byla stará budova od nové odbavovací haly odpojena a lidé ji nevyužívají. Je třeba to co nejdříve napravit,“ říká Biegel.
Kdy se budova dočká opravy, zatím není jasné. Aktuálně se Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) pustila do rekonstrukce zastřešení haly nástupišť. Práce mají trvat dva roky a omezí provoz některých vlaků.
Oprava měla původně stát 470 milionů korun. „Nosná konstrukce je však v horším stavu, než se očekávalo, pravděpodobně tak bude konečná investice ještě o něco vyšší,“ říká Marek Illiaš z odboru komunikace SŽDC.
Čeká se na tramvajovou trať
Zatímco vnitřní prostory a odbavovací halu nádraží chválí podle průzkumu společnosti SC&C naprostá většina cestujících, přesně naopak se staví k Vrchlického sadům, které jsou jakousi vstupní branou do nádraží.
„Cestujícím nejvíce vadí lidé bez domova, kteří sedají na lavičkách a popíjejí alkohol. Tento názor ostatně koresponduje s celkovým vnímáním prostoru před nádražím jako zanedbaného a nemoderního,“ říká Hamanová s tím, že více než 80 procent dotázaných by ocenilo změnu.
Nádraží s novou střechou
|
Na konci roku 2013 podepsal magistrát s radnicí Prahy 1 memorandum, že se park promění k lepšímu. To je však v nedohlednu.
„Letos se na místě nic neodehraje. V budoucnu má vést podél Vrchlického sadů tramvajová trať z Vinohradské. Je proto potřeba proměnu sadů naplánovat tak, aby již počítala s tramvajemi a na místě se nemuselo kopat dvakrát,“ vysvětluje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.
Na radnici Prahy 1 již v minulosti přistál návrh na novou podobu parku, kterému se přezdívá Sherwood - podle lesa, kde přepadala své oběti zbojnická tlupa Robina Hooda. Vedení městské části však mělo ke studii architektů řadu připomínek.
Koupit: jízdenku, knihu, dárek
Hlavní nádraží u cestujících podle průzkumu získává plusové body nejen svým vzhledem, ale také službami. Podle průzkumu, ve kterém se agentura dotazovala celkem 521 lidí, chodí 43 procent cestujících nakupovat do obchodů v odbavovací hale.
Celkem devět procent pasažérů utrácí na nádraží své peníze pravidelně nejen za jízdenky. Od roku 2006 rekonstruuje hlavní nádraží společnost Grandi Stazioni, která jej spravuje. Nádraží si teď cestující více cení také díky loni dokončené opravě Fantovy kavárny v historické části objektu.
Proměny, které se v posledních deseti letech na nádraží odehrály, přispívají podle průzkumu k dobrému jménu celého města. Myslí si to 88 procent oslovených, kteří žijí v hlavním městě.
Pro 68 procent z nich se díky rekonstrukci zlepšil osobní vztah k nádraží. To samé říká 58 procent oslovených cestujících. Lidé mají k nádraží lepší vztah díky větší bezpečnosti, čistotě, lepší přehlednosti informací o odjezdech a příjezdech vlaků a také možnosti čekat na vlak v některém z nových míst s občerstvením.