Policie v Mladé Boleslavi posílí, zájemce má nalákat více peněz a byty

  18:12aktualizováno  18:12
Mladá Boleslav začala podnikat konkrétní kroky v boji proti kriminalitě, na níž se stále více podílejí cizinci. Mladé policisty má nalákat více peněz a byty pro policisty, ale i nové cizinecké oddělení. Loni na podzim hlídkovali v ulicích Boleslavi slovenští a polští policisté. Město chce, aby se vrátili.

Loni na podzim hlídkovali v ulicích Mladé Boleslavi slovenští a polští policisté. Město si jejich práci pochvalovalo. | foto: Pavel SvačinaiDNES.cz

Policisté v Mladé Boleslavi najdou už v únorové výplatě více peněz než dosud. Od ledna jim byl navýšen takzvaný rizikový příplatek.

„Mohu potvrdit, že z rozkazu policejního prezidenta byl navýšen rizikový příplatek policistům na Mladoboleslavsku. To znamená, že se začínají srovnávat s okresy v okolí hlavního města, jako je Praha-východ a Praha-západ,“ řekl náměstek mladoboleslavského primátora Robin Povšík (ČSSD). „Rozdíl, který tady dosud byl, policisté vnímali velmi nespravedlivě,“ dodal Povšík.

Rizikový příplatek byl zvýšen od 1. ledna a práce policistů na Mladoboleslavsku se tím stává o něco atraktivnější. Je to důležité, protože kvůli vysokým mzdám v automobilce a dalších firmách v regionu se zájemci do řad policie za tabulkové platy příliš nehrnou. Státní policii schází do plného stavu 45 lidí, o mnoho lépe na tom není ani městská policie. Té do plného stavu 68 strážníků chybí 20 pracovníků.

Právě navýšení počtu policistů je jedním z kroků, o které se snaží město v rámci boje s rostoucí kriminalitou cizinců. Podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) totiž až 90 procent evidovaných přestupků páchají cizinci. Přicházejí sem totiž bez rodin, mají vysoké výplaty a volný čas tráví sami v hospodách a hernách. V opilosti jsou pak hluční a působí problémy. Někdy také o práci přijdou a propadají závislostem na alkoholu či na drogách nebo se z nich stávají bezdomovci. „Je potřeba přijmout razantní opatření pro udržení pořádku ve městě, aby se lidé venku cítili bezpečně,“ uvedl Nwelati.

Jedenáct procent

Český statistický úřad (ČSÚ) koncem minulého týdne zveřejnil, že v České republice cizinců výrazně přibývá. Kvůli práci je sem „dovážejí“ agentury práce i samotné výrobní firmy. Podle ČSÚ bylo na konci roku 2017 zaměstnáno v Česku 472 tisíc lidí z ciziny, před krizí před deseti lety jich bylo zhruba o 200 tisíc méně. Cizinci se tak na zaměstnanosti v zemi podíleli téměř 11 procenty. Jen v Mladé Boleslavi se 40 000 trvalými obyvateli žije podle odhadů navíc až 15 000 cizinců. Nejvíce jich pochází ze Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, Polska a Bulharska.

Právě proto se mladoboleslavská policie zaměří na dohled nad cizinci.

„Zásadním krokem bude zřízení cizinecké policie v Mladé Boleslavi, které se nám podařilo vyjednat. Zatím nelze říci datum zahájení její činnosti, předpokladem je druhá polovina tohoto roku, nebo začátek příštího roku,“ uvedl Povšík.

Oddělení cizinecké policie podle něho bude mnohem častěji kontrolovat zahraniční agenturní zaměstnance. „Zároveň se chceme domluvit na opětovné spolupráci se zahraničními policisty, aby zde mohli být déle než loni na podzim. Byli bychom rádi, kdyby tady mohli působit intenzivněji právě ve spolupráci s cizineckou policií,“ dodal náměstek.

Důležité podle něho je, aby policisté primárně neseděli na služebně nebo v autě a nečekali, až se něco stane. Je nezbytné, aby více chodili po ulicích a působili preventivně. „Pan ředitel Kučera nám slíbil, že na to bude dbát,“ uvedl náměstek.

Byty pro mladé

Podstatné bude ale i samotné navýšení počtu policistů, k čemuž nebude stačit jen vyšší rizikový příplatek. Město chce lákat mladé policisty, absolventy policejní školy, na dostupné bydlení v bytech. Na některá opatření myslí už městský rozpočet na letošní rok, který budou zastupitelé schvalovat.

„Primárně by nám to měly pomáhat financovat firmy, které největší měrou dováží agenturní zaměstnance, ať už jsou to personální agentury, nebo samotné výrobní firmy, kde ti lidé pracují. To bude ovšem ještě běh na dlouhou trať. Přesto to nesmí trvat roky, ale nejvýše měsíce,“ dodal Povšík s tím, že startovací peníze bude muset do těchto projektů stejně nalít město.

Primátor Nwelati věří, že firmy, které cizince zaměstnávají, poskytnou finanční podporu na projekty proti kriminalitě dobrovolně. „Věřím, že si většina společností uvědomuje, že když podnikají a vydělávají tady, tak mají povinnost podílet se na veřejném životě, tedy věnovat část zisku na veřejné projekty a řešení následků jejich činnosti,“ dodal Raduan Nwelati.

Na kriminalitu na Mladoboleslavsku dohlížely smíšené hlídky.

Nejčtenější

Okno autobusu plného dětí prorazily klády, školačku zachránil spolužák

Nákladní vozidlo převážející dlouhé klády u Benešova zboku narazilo do školního...

Benešovská policie vyšetřuje nehodu kamionu se školním autobusem. Klády přečnívající z návěsu nákladního vozu prorazily...

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Jan Kočka mladší měl při nehodě v krvi přes tři promile a kokain

Na D11 se čelně střetla dvě vozidla. Řidiči nehodu nepřežili. (28. 9. 2018)

Státní zástupce upřesnil množství omamných látek, které vyšetřovatelé zjistili z toxikologických testů těla Jana Kočky...

Třinec zvítězil počtvrté a postupuje, Liberec musel v Boleslavi otáčet

Hráči Třince slaví gól v síti Vítkovic, který jim pojistil výhru a postup do...

Po brněnské Kometě zná hokejová Tipsport extraliga jméno dalšího semifinalisty. Třinec si poradil s Vítkovicemi i ve...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Další z rubriky

Týden bez péče by psy nezabil, chovatelka dostala podmínku za týrání

Osmapadesátiletá Věra Obermajerová obžalovaná z týrání psů. (26.3.2019)

Okresní soud v Mladé Boleslavi nepravomocně odsoudil Věru Obermajerovou za týrání zvířat. Soudce jí vyměřil dva roky...

Jan Kočka mladší měl při nehodě v krvi přes tři promile a kokain

Na D11 se čelně střetla dvě vozidla. Řidiči nehodu nepřežili. (28. 9. 2018)

Státní zástupce upřesnil množství omamných látek, které vyšetřovatelé zjistili z toxikologických testů těla Jana Kočky...

Vyděrač napadl oběť samurajským mečem, nutil ho tančit i šňupat drogy

Soud (ilustrační foto)

Napadení samurajským mečem, věznění a ponižování mladého Asijce přenášené na sociální sítě. Kvůli tomu obvinil státní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz