Umělci chtějí v areálu pražského nádraží na Smíchově letní kino

  16:03aktualizováno  16:03
Pod dálnicí v areálu smíchovského nádraží by mohla vzniknout letní scéna. Tento nesnadný úkol si stanovili představitelé centra současného umění MeetFactory. Vzniku venkovního kina má pomoci finanční sbírka, která končí za tři dny.

Bývalá drážní budova na Smíchově, kde v současnosti sídlí MeetFactory. | foto: archiv MF DNES

Ještě před pár lety znali jižní zákoutí smíchovského nádraží jen zaměstnanci drah. Před pěti lety tu sochař David Černý proměnil starou drážní budovu na kulturní a umělecké centrum MeetFactory. A proměna to byla povedená.

Eva Dvořáková z pražského památkového ústavu ji dokonce označila za nejúžasnější využití chátrající průmyslové stavby v Praze, které odpovídá současným trendům v západní Evropě.

Nyní stačí celkem málo k tomu, aby se vysoko nastavená laťka posunula ještě o kousek výš. Lidé z MeetFactory by tu už v červnu rádi zprovoznili netradiční letní scénu.

Centrum současného umění mezi kolejemi

Společnost MeetFactory vznikla v roce 2001 na popud sochaře Davida Černého. Chtěl zapojit Prahu do mezinárodní spolupráce na současné umělecké scéně v Evropě a ve světě. Nejdříve sídlila v holešovické továrně, v roce 2007 se projekt přesunul do bývalé drážní budovy na Smíchov.

Centrum se zaměřuje na výtvarné umění, divadlo, film, hudbu a vzdělávací programy. V budově jsou ateliéry, zkušebny, studia, multifunkční sály a galerie.

Správní radu MeetFactory tvoří David Černý, David Koller (hudebník) a Alice Nellis (filmová a divadelní režisérka). Publikum reprezentují převážně studenti a mladí lidé s různými kulturními zájmy nejen z Prahy. Vstupné proto bývá minimální, či dokonce žádné.

Když se seženou peníze, tak netradiční letní kino vznikne na jižním konci smíchovského nádraží pod dálničním mostem, který je součástí Městského okruhu. Hluk z dopravy chtějí umělci z MeetFactory řešit pomocí kvalitní aparatury. Promítat se bude jednou týdně od června tohoto roku a vstupné by nemělo přesáhnout 80 korun.

Adresa: Ke Sklárně 3213/15, Praha 5. Program na www.meetfactory.cz.

"Chceme lidem nabídnout oázu kultury a oddechu po úmorné každodenní směně v horkých letních měsících," popisuje hlavní ideu projektu Petr Hrubeš z MeetFactory.

Letní kino by mělo nabídnout další prostor k pořádání uměleckých, hudebních a divadelních akcí, které se tak "rozlijí" i vně stávající budovy. Výjimečné je i místo, kde by scéna měla vzniknout.

"Je to za barákem přímo pod mostem dálnice. Je to takový legrační prostor. Nad vámi sviští auta, kousek vedle jsou koleje a přitom máte skvělý výhled na Hradčany," vysvětluje David Černý a naráží tak na úsek Městského okruhu s tunelem Mrázovka zprovozněný před deseti lety.

Kino i s grilováním

Netradiční bude jak kulturní program, tak zázemí pro diváky. I když pro toho, kdo zná surovou atmosféru centra MeetFactory, to zase tak zvláštně nepůsobí.

Před plátnem budou lidé sedět nejen na klasických židlích, ale také na sedacích pytlích (tzv. fatboy), na plážových lehátkách nebo ve VIP karavanu. Cena vstupenky přitom nepřesáhne 80 korun. Lákadlem by mohla být i možnost pochutnat si při sledování filmů na grilovaných pokrmech.

"Zázemí vytvoří vyřazený přepravní námořní kontejner. Při projekci poslouží jako kavárna a bar, po skončení jako sklad pro nábytek a techniku," plánuje Hrubeš.

Dárcům se v MeetFactory odvděčí

Zatím pořadatelé plánují, že promítat budou jednou za týden, ale připouštějí, že pokud bude zájem, může to být i častěji.

Ovšem jeden důležitý úkol ještě před organizátory stojí. A to dost zásadní. Musí sehnat dostatek peněz. "Aby se náš sen stal realitou, potřebujeme získat asi 80 tisíc. Celkem vyjde projekt na dvojnásobek, ale polovinu pokryjeme z vlastních zdrojů. Zbytek sháníme od mecenášů," vysvětluje Hrubý.

"Z tohoto důvodu jsme plni napětí, neboť zatím máme 'nastřádáno' zhruba 60 procent z požadované částky 80 tisíc korun a zbývají nám pouhé tři dny," říká Hrubý. Sbírka je totiž limitována maximální délkou 45 dní.

MeetFactory na oplátku přispěvatelům nabízí zajímavé bonusy, jako například použití karavanu, permanentku s pětadvacetiprocentní slevou na projekce, pozvánku na zahajovací večírek, ale třeba i hodinový noční běh s Davidem Kollerem po Petříně.

Koho nabídka osloví, nalezne více informací na internetových stránkách www.meetfactory.cz.

I přes nervózní finiš v závodu s časem umělci věří, že se jim záměr s venkovním biografem povede a dosud neutěšené místo na konci nádraží smysluplně využijí. "Prostě doufáme, že to klapne," dodává Černý.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

Studie tvrdí, že Radlická radiála zhorší kolony u Barrandovského mostu

Mimoúrovňová křižovatka před autobusovým nádražím u stanice metra Nové...

Zprovoznění Radlické radiály v Praze způsobí dopravní komplikace, a to v místě napojení plánované silnice na městský...

TSK spustila další etapu podepření mostu u Vltavské, instaluje se nosník

Lidé musí kvůli uzavírce silničního mostu vystoupit u stanice metra Vltavská a...

Technická správa komunikací (TSK) dnes dopoledne začala instalovat nosník, který podepře most u stanice metra Vltavská....

OBRAZEM: Odstřel holubů v Českém Brodě pokračuje, hlavně u kostela

Myslivci v Českém Brodě v neděli v pokračovali v odstřelu přemnožených divokých...

Myslivci v Českém Brodě v pokračovali v odstřelu přemnožených divokých holubů v centru města. V neděli proběhl v pořadí...

Najdete na iDNES.cz