Horní část Jeleního příkopu bude průchozí v létě, dolní část až za tři roky

  18:12aktualizováno  18:12
Po dvou letech se budou moci lidé projít okolo Brusnického potoka v Jelením příkopě. Ten otevře na dva víkendy během oslav státních svátků, ale poté se tam vrátí hlídat vojáci. Ještě totiž nejsou hotové opravy kanalizace v horní části a oprava hradeb v dolní části. Celý příkop by měl být průchozí až v roce 2022.

V roce 2017 hradní stráž omezila počet vstupů do Jeleního příkopu, pak ho kvůli opravě severní parkánové hradby celý uzavřela.

Práce začaly v úrovni od  Pacassiho brány po kanovnické domy a podle smlouvy měly trvat deset měsíců v případě, když bude dobré počasí. Nakonec skončily o něco později a nyní se dělníci přesouvají k věži Daliborka.

„Opravy hradeb pokročily do druhé fáze. Nejdříve byla opravena věž Mihulka a pozdně gotické parkánové hradby v jejím okolí. V další fázi se bude opravovat hradba u věže Daliborka. Projekt předpokládá náklady ve výši 60 milionů korun,“  řekl mluvčí Pražského hradu Vítek Novák.

Rozsáhlá rekonstrukce hradeb bude pokračovat až do roku 2022. Do té doby zůstane spodní část přírodní rokle uzavřená. 

Mnohem dříve se lidé podívají do horní části, která je přístupná z ulice U Brusnice. Zde probíhají opravy kanalizace v blízkosti tunelu od architekta Josefa Pleskota. Poškodily ji kořeny vyvrácených stromů, přes které se převalila přívalová voda v červnu 2018. Sesunula se také část svahu.

Fotogalerie

Pražské vodovody a kanalizace by podle Nováka měly opravu za 17 milionů korun dokončit v červenci příštího roku. „Poté bude horní část příkopu otevřena až po Pleskotův tunel, který ale nebude průchozí do dolní části. Vstup do něj ale bude možný,“ dodal Novák.

A to bez bezpečnostních kontrol.

Drobnou rekonstrukcí prošly i brlohy někdejšího medvědince v horní části příkopu. Ten byl postaven ve 20. letech 20. století, když prezident Tomáš Garrigue Masaryk dostal darem dva medvědy od legionářů z Ruska. Zaniklo až v 60. letech.

„Po medvědáriu zbyl dnes jen úkryt, kam se medvědi uchylovali ke spánku, nebo když se jejich výběh čistil. Ten byl mnohem větší a celý z betonu. V jeho blízkosti je dům, kde žil jejich pečovatel,“ popsal historik a ředitel odboru památkové péče kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa.

Jinou podobu měl i Jelení příkop, který v minulosti nerozděloval žádný val. Na jeho místě byl dřevěný Prašný most, který nechala zasypat panovnice Marie Terezie v 17. století. Jeden z jeho pilířů je dodnes zachovaný ve vykopaném tunelu. 

„Že se tady můžeme procházet, je vlastně zásluhou císaře Ferdinanda I. Dobrotivého, který na hradě sídlil až do jeho smrti v roce 1875. Ten soukromé pozemky vykoupil. O něco později zde byly také kasárna,“ dodal Kroupa.

Jelení příkop bude přístupný u příležitosti oslav státních svátků 26. a 27. října a poté 16. a 17. listopadu, vždy od 10 do 15 hodin. Trasa je jednosměrná a začíná u branky v Chotkově ulici, končí v ulici U Brusnice. 

Vstup do Jeleního příkopu bude od brány v ulici Chotkova (červená značka). Prohlídka bude jednosměrná a skončí u vstupu v ulici U Brusnice (modrá značka).

Vstup do Jeleního příkopu bude od brány v ulici Chotkova (červená značka). Prohlídka bude jednosměrná a skončí u vstupu v ulici U Brusnice (modrá značka).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Při střetu autobusu a náklaďáku zemřela učitelka, jedenáct lidí se zranilo

U Nové Vsi na Mělnicku narazil do nákladního auta autobus, v němž zemřela jedna žena. Řidič autobusu je vážně zraněný....

Praze za dva a půl roku dojdou registrační značky pro auta, vyčerpá čísla

Pražský magistrát vyčerpá zhruba do dvou a půl roku všechny možné kombinace registračních značek na osobní vozidla....

Pražský okruh blokovala tragická nehoda kamionů, jeden hořel

Dopolední provoz na Pražském okruhu u Jesenice zastavila nehoda tří kamionů. Jednomu po střetu shořel náklad. Nehodu...

Jiří Bartoška investuje do nemovitostí v Praze desítky milionů korun

Charismatický herec Jiří Bartoška si je moc dobře vědom toho, že nejsou líp uložené peníze než v nemovitostech....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič pražského autobusu klimbal za volantem, budila ho cestující

Únava se podle cestující podepsala na jízdě řidiče autobusu v Praze. Na zastávkách ho musela budit, protože klimbal....

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Pražský okruh blokovala tragická nehoda kamionů, jeden hořel

Dopolední provoz na Pražském okruhu u Jesenice zastavila nehoda tří kamionů. Jednomu po střetu shořel náklad. Nehodu...

Bezdomovec se procházel v kostýmu pandy. Místo výdělku slízl mastnou pokutu

Hlídka městské policie v sobotu večer řešila další případ vystupování člověka v obřím kostýmu pandy v Praze 1....

Vandalové posprejovali soupravu metra, pak ohrožovali jeho zaměstnance

Policie pátrá po trojici, která posprejovala soupravu metra ve stanici Nemocnice Motol a spreji pak ohrožovala...

Svíčky na Národní třídě nepřekáží provozu, zůstanou tam až do středy

Pietní místo na Národní třídě v Praze, kam během oslav výročí třiceti let od sametové revoluce lidé pokládali svíčky,...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz