Basketbalový areál na Pražačce financovaný basketbalistou Satoranským má ke...

Basketbalový areál na Pražačce financovaný basketbalistou Satoranským má ke sportu přitáhnout co nejvíce dětí. | foto: Anna BoháčováMAFRA

Basketbalový areál na Pražačce má ke sportu přitáhnout co nejvíce dětí

  • 0
Pražské děti tady možná budou v příštích týdnech stát frontu. Nejlepší český basketbalista Tomáš Satoranský na Pražačce minulý víkend slavnostně otevřel nové hřiště na streetball. Hřiště v žižkovském areálu je unikátní nejen svým povrchem, ale také způsobem financování, na kterém se podílela i asociace hráčů NBA.

„Projekt chce probudit v dětech vášeň k basketu. Čím je hřiště hezčí a lépe funguje, tím více jich to může přitáhnout,“ řekl během finálového dne pro MF DNES basketbalista, který dříve nedaleko bydlel a na Pražačku chodil pravidelně trénovat. Moderních sportovišť je však v Praze podle České unie sportu (ČUS) málo a většina ostatních je ve špatném stavu.

New York na Žižkově

Autoři projektu nového hřiště jej nazvali český Rucker Park, podle slavného hřiště v newyorském Harlemu. Nyní jej zdobí nový granulátový povrch a koše se skleněnou deskou. Po setmění bude hřiště osvětleno, vybavení doplní i pítka nebo kompresor na dofouknutí balonu. Financovat své domovské hřiště chtěl Tomáš Satoranský nejdříve sám, nakonec mu však pomohli i další investoři.

„Komplikace byly s cenami za povrchy, okrasami hřiště nebo konstrukcí košů. Dávali jsme to dohromady v rekordním čase a jsem strašně rád, že se to povedlo,“ doplňuje Satoranský a dodává, že majitelem objektu je nyní Praha 3.

Investovaná částka je nevratná, basketbalistovu vizi finančně podpořila i NBPA, tedy Hráčská asociace NBA. Každý basketbalista slavné ligy má v rámci asociace nárok na roční příspěvek ve výši 25 tisíc dolarů na vlastní charitativní projekt. NBPA pak hráčem zvolenou částku ještě zdvojnásobí. Na Žižkov tak putuje zhruba 600 tisíc korun, stejnou částku pak doručí Hráčská asociace. Radnice Prahy 3 do areálu vložila 300 tisíc korun. Jednání byla podle ředitele Sportovních a rekreačních areálů Prahy 3 Václava Bartáska velmi věcná a rychlá.

„Pan Satoranský byl počátek všeho, respektive jeho myšlenka podílet se na opravě basketbalového hřiště. Kromě něj a Prahy 3 se na projektu podíleli ještě Česká basketbalová federace a Red Bull,“ sděluje Bartásek s tím, že hřiště bude otevřené každý den do 22:00 a bude pro všechny zdarma.

Sportoviště drtí náklady

Podle České unie sportu, která sdružuje sportovní a tělovýchovné svazy a v Praze například provozuje plavecký bazén Podolí, by se nová hřiště měla na území hlavního města budovat mnohem více.

Plán pro pražský sport

Pro rozvoj sportu a jeho infrastruktury vytvořilo vedení magistrátu Plán rozvoje sportu v hl. m. Praze 2021–2032. Ten byl podle radního Víta Šimrala (Piráti) vymezen i s ohledem na měnící se potřeby, které souvisí s očekávaným demografickým a územním vývojem hlavního města. V Praze se podle tohoto dokumentu aktuálně nachází 1 176 sportovních areálů a ty se skládají z více než 3 452 samostatných sportovišť. Materiál zahrnuje i chystané investice do sportovišť u pražských škol, rekonstrukci městských sportovních zařízení, jako je strahovský stadion, modernizaci plaveckého areálu Šutka či výstavbu nové multifunkční haly.

„Je dobře, že se otvírá další nové sportovní hřiště. Sportovní infrastruktura je totiž nejenom v Praze zastaralá, průměrné stáří sportovišť je kolem padesáti let. Přitom je důležité, aby děti začínaly se sportem v atraktivních areálech nebo na hřištích s odpovídající úrovní,“ uvádí Jiří Uhlíř, manažer komunikace ČUS. Podle něj by často také stačila renovace současných areálů.

„Bohužel očekáváme, že se situace nebude lepšit, protože sportovní kluby a tělovýchovné jednoty drtí zvýšené výdaje na energie a provoz,“ obává se Uhlíř. Náklady sportovišť podle něj u některých vzrostly i dvojnásobně. „Až se kluby začnou více připravovat na provozní sezonu vnitřních sportovišť, čím dál více z nich bude přemýšlet, jestli zařízení nezavřou. Už teď musely kluby omezit jiné výdaje, například rušit nebo výrazně omezit soustředění s dětmi,“ dodává Uhlíř.

Vedení hlavního města o zmíněných problémech podle slov radního pro oblast sportu Víta Šimrala (Piráti) ví, samo však problémy pražského sportu vyřešit neumí. Metropole na jaře ze svého rozpočtu rozdělila 168 milionů korun na 26 investičních akcí.

„Udržet a dále rozvíjet současnou sportovní infrastrukturu považuji za klíčové. Je ale nutné, aby tento rozvoj byl řízen koncepčně a koordinovaně ve spolupráci jak s městskými částmi, tak s Národní sportovní agenturou,“ uzavírá Šimral.