Ještě v březnu 2022 se psalo o tom, že firma Panasonic v Plzni v průmyslové zóně Borská pole končí s výrobou televizorů a propouští 900 lidí, dnes je trend opačný. Nutně potřebuje nabrat další a další pracovníky.
Důvodem je fakt, že na trhu tepelných čerpadel, jejichž výrobu v roce 2018 přesunul Panasonic do Plzně z Malajsie, panuje poptávkový boom. Polovina firmy tedy byla v uplynulých měsících srovnána se zemí a na jejím místě by měla vzniknout třikrát větší hala než ta původní.
„Nová třípatrová výrobní hala o rozloze sto tisíc metrů rozšíří celý náš areál na 140 tisíc metrů čtverečních,“ uvedl jednatel firmy Panasonic Heating & Ventilation Air-Conditioning Czech Hiroshi Komatsubara.
Výstavbu nového závodu firma oficiálně zahájila v úterý. Plzeň se tak stane centrem produkce, výzkumu i vývoje tepelných čerpadel značky Panasonic v Evropě. Do projektu vloží japonská společnost 7,6 miliardy korun s cílem dokončit nový závod do jara 2025 a do roku 2030 v Plzni vyrábět až milion čerpadel ročně. Nový projekt zvedne celkovou výši investic společnosti Panasonic v ČR na 19,2 miliardy korun.
Plány do roku 2030 jsou až desetinásobné
Aktuálně produkce tepelných čerpadel v rámci areálu Panasonic probíhá v jedné hale. Další výrobní a skladovací kapacity si japonská firma pronajala na ploše 25 000 metrů čtverečních v areálu Panattoni Park Pilsen West II. v Nýřanech na Plzeňsku. „Stávající i pronajaté kapacity zaručí, že v Plzni zvládneme plnit veškeré smluvní objednávky do jara 2025, kdy má být nový závod hotov,“ vysvětlil Komatsubara.
Loni Panasonic v ČR vyrobil bezmála 100 000 tepelných čerpadel, ale plány jsou do roku 2030 až desetinásobné. K rozšiřování výrobních kapacit se tedy váže i zvýšená poptávka po zaměstnancích. „Dnes u nás pracuje 900 lidí a trvale nabíráme nové, teď nejvíc techniky. Do budoucna odhadujeme, že číslo zaměstnanců stoupne minimálně na dvojnásobek,“ prohlásil Komatsubara.
Generálním dodavatelem stavby bude japonská společnost – Kajima Corporation. „Areál jsme převzali 1. září a hned jsme začali s demolicí dvou budov. V ČR působíme přes dvacet let a realizovali jsme více než 60 projektů včetně výrobního areálu na automobily Toyota v Kolíně a mnoho dalších. Jsem tudíž přesvědčen, že plánovaný termín dokončení výstavby stihneme a Panasonic se bude moci na jaře 2025 do nových prostor nastěhovat,“ řekl Hiroshi Ishikawa, viceprezident Kajima Corporation.
„Japonsko je druhou nejvíce investující zemí v ČR a po celé republice úspěšně působí zhruba 270 japonských firem. Zejména díky velké podpoře města Plzně se právě na Plzeňsku etablovala řada japonských společností. Stojí ovšem za pozornost, že Panasonic v ČR začal působit dávno před vstupem Česka do Evropské unie v roce 2004, a tak můžeme Panasonic nazvat průkopníkem, který otevřel dveře na český trh dalším japonským firmám,“ uvedl japonský velvyslanec v ČR Hideo Suzuki při slavnostním zahájení výstavby, jehož součástí byl i tradiční šintoistický rituál žehnající stavbě.
Petr Bareš z Asociace pro využití tepelných čerpadel již dříve uvedl, že boom v poptávce po tepelných čerpadlech se očekával, protože tepelné čerpadlo je v oblasti dekarbonizace jedno z nejvíce ekonomických řešení a zároveň s velkou úsporou emisí oxidu uhličitého.
„Týká se to rodinných i bytových domů,“ dodal Bareš s tím, že boom poptávky se sice očekával, ale ne tak velký. Vše podle Bareše nastartoval krach firmy Bohemia Energy a následně válka na Ukrajině, což provázelo zdražení elektřiny, ropy i plynu.
„Standardně trh s tepelnými čerpadly roste o 20 až 30 procent za rok, což je i tak velice dynamické, ale mezi roky 2021 a 2022 poskočil o 105 procent a bylo by to daleko víc, kdyby výrobní kapacity evropských výrobců zvládly poptávku uspokojit,“ dodal Bareš.
Panasonic v Plzni bude třikrát větší (21. 9. 2023)