Plzeň slaví vznik republiky celý víkend, vystaví i originál Fidlovačky

  13:28aktualizováno  13:28
V rámci oslav vzniku Československa bude na plzeňské radnici po celý víkend vystaven originál rukopisu písně Kde domov můj. Oslavy stého výročí nabídnou také prohlídky galerií, muzeí a dalších zajímavých míst za symbolické vstupné. Vše vyvrcholí v neděli průvodem světel a ohňostrojem.

Po oba víkendové dny bude na plzeňské radnici k vidění originál divadelní hry Fidlovačka. (25. 10. 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rukopis divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka, jehož součástí je i hymna Kde domov můj, je jeden z největších skvostů, který ukrývá plzeňský archiv.

Teď se na dva dny dostane na veřejnost. „Rukopis Tylovy hry s textem písně, která se později stala českou národní hymnou, je jedinečnou plzeňskou archivní kulturní památkou. Jsme hrdí na to, že máme takový skvost v našem archivu. Vystavovat jej můžeme jen výjimečně a oslavy výročí vzniku republiky považujeme za obzvlášť vhodnou příležitost,“ říká první náměstek primátora města Plzně Martin Baxa.

Zájemci si rukopis mohou prohlédnout v sobotu a v neděli na plzeňské radnici.

Už dnes sto let republiky oslaví v Plzni zpěvák Vojta Dyk. Na náměstí Republiky zazpívá od 18.30 hodin a vstup je zdarma. V sobotu se v DEPO2015 ve večerních hodinách odehraje swingový koncert Blue Star a Plzeňské filharmonie, jehož název je Děkuji, bylo to krásné!

Fotogalerie

O víkendu budou pro zájemce opět otevřeny galerie, muzea, zahrady a historické památky za symbolické vstupné či zcela zdarma. Například plzeňská radnice, Divadlo J. K. Tyla, Vodárna Plzeň, Zoologická a botanická zahrada, Pivovarské muzeum, Loosovy interiéry, Velká a Stará synagoga.

Oslavy vyvrcholí v neděli na náměstí T. G. Masaryka. V 10 hodin proběhne modlitba za republiku, o hodinu později bude folklorními soubory vysazena lípa republiky. V 18 hodin vyrazí od pomníku na náměstí Republiky lampionový průvod. Zakončí ho slavnostní ohňostroj.

Část Klatovské třídy bude kvůli tomu pro veškerou dopravu včetně tramvají uzavřena. Dále bude zakázáno parkování na centrálním náměstí a o celém víkendu nepůjde zaparkovat v Kopeckého a Smetanových sadech. Náměstí bude pro dopravu uzavřeno v neděli od 18 do 19.30 hodin.

Slaví se i v dalších městech na západě Čech. Výjimečně bude o víkendu otevřen také hrad Radyně a rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Lampionové průvody a ohňostroje jsou připravené v Rokycanech a Sušici. V Klatovech se uskuteční Písňový recitál Dagmar Peckové.

V Kvíčovicích na Domažlicku nechali k výročí vzniku Československa vytvořit u památníku padlých mužů hejno kovových ptáků vznášejících se k nebi.

„Jedenáct místních vojáků padlo za první světové války. Přemýšleli jsme, jak vše ztvárnit. Měli jsme několik nápadů. Nakonec vznikla myšlenka tažných ptáků, kteří odlétají do daleké neznámé ciziny. Přišlo nám to jako vhodná symbolika k místním mužům, kteří se také vydali do neznáma, odkud se nevrátili,“ vysvětlil kovář Jiří Brož.

Oslavy vzniku Československa
Autor:

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Další z rubriky

V Týnici dostavují ambit podle Santiniho, nejtěžší je „česká placka“

V klášteře v Mariánské Týnici na Plzeňsku dostavují východní ambit, který...

Za polovinou je dostavba východního ambitu někdejšího cisterciáckého poutního místa v Mariánské Týnici na Plzeňsku....

Nemocnice v kraji nabízejí levnější vyšetření imunity vůči spalničkám

Ilustrační snímek

V šesti nemocnicích Plzeňského kraje se zájemci mohou za zvýhodněnou cenu nechat vyšetřit, jak jsou imunní vůči...

Po šestnácti letech končí ve funkci ředitel plzeňských dopravních podniků

Po šestnácti letech končí na pozici generálního ředitele Plzeňských městských...

Generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus opustí po šestnácti letech pozici ve vedení...

Najdete na iDNES.cz