Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

RECENZE: Jiskřivý Nápoj lásky je hudební lahůdkou, režie ale pokulhává

  12:07
Plzeňská scéna uvedla po delší době optimistický a světlý titul, operu Nápoj lásky. Inscenační nevypracovanost přemohly výkony orchestru a sólistů, a tak Donizettiho hudba zazářila v plném lesku a síle.

Radka Sehnoutková (Adina), Tomáš Kořínek (Nemorino), Jiří Hájek (Belcore) v opeře Nápoj lásky. | foto: Pavel Křivánek

Divadlo J. K. Tyla v Plzni má nově na repertoáru jednu z nejlepších komických oper vůbec - Nápoj lásky Gaetana Donizettiho. V hudebním nastudování šéfdirigenta opery Ivana Paříka a režii Blaženy Hončarivové, jejímž působištěm je především Česká televize.

Venkovský příběh o mladíku Nemorinovi, bohaté Adině, cestujícím lékaři Dulcamarovi a nápoji lásky, jehož požití má zajistit Nemorinovi Adininu lásku, jiskří energií, má švih i jímavost především díky hudebnímu nastudování Ivana Paříka, výtečně hrajícímu orchestru, výkonům sólistů a dobře sezpívanému opernímu sboru.

Orchestr pod dirigentovou taktovkou provedl dílo s žádoucí lehkostí v dobře volených tempech a dynamice, takže jasně vyzněly všechny známé melodie. Donizettiho hudba zazářila v plném lesku a síle v obou premiérách, které potvrdily vysoké kvality hudebního provedení díla a přinesly i odlišné typové ztvárnění hlavních rolí.

Dojem kazí nedotažená režie

Z obou premiér bohužel však vyplynula režijní nedotaženost a povrchnost. Blažena Hončarivová se nesoustředila na vypracování příběhu ani charakterů postav, z nich se jen snažila učinit směšné figurky.

Klíčové momenty změnila a vtip vyplývající z děje nahradila především v prvním dějství nadbytečnou směsicí gagů s příběhem nesouvisejících. Většině členů sboru přisoudila nové individuální role se zbytečným poponášením rekvizit. To vše dohromady s hlučnými výbuchy, hlasitým padáním věcí a lidí vytváří na scéně nepřehledný chaos odsouvající hudbu do pozadí.

Druhé dějství je naštěstí méně rušné. Ovšem režisérčin nezájem o hlubší pochopení díla dokládá i několik zjevných nesmyslů. Vojenský oddíl, k němuž se nechá Nemorino naverbovat, aby si mohl koupit nápoj lásky, je v Plzni zaměněn za hasiče, což je přinejmenším velmi matoucí.

Děj na scéně neodpovídá titulkům a obsahu v programu

Nemorina, který se jako analfabet podepisuje na verbovací smlouvu křížkem, nechává Blažena Hončarivová psát na jevišti po zdech písmena! Dulcamara působí spíš jako ošuntělý kouzelník a komediant dohromady, navíc je, neznámo proč, zřejmě zločincem, neboť jej pronásledují policisté. Takže opět nesouhlasí dění na jevišti s titulky a obsahem v programu.

Dílo situovala režie patrně někam do první poloviny minulého století, což by nevadilo. Nápoj lze snadno zasadit do kterékoliv doby. Ale je třeba ctít autora a vytvořit výtvarně zdařilý rámec. V plzeňské inscenaci není zcela naplněna ani jedna složka.

Scéna a kostýmy Jany Zbořilové jen podtrhují režijní povrchnost a nevypracovanost. Schematicky naznačené domky bez střech s neurčitě barevným pozadím působí jako nedokončená studie, plakátově křiklavé kostýmy vyvolávají stejné pocity.

Proto je třeba vyzdvihnout výkony sólistů, že to vše silou svých osobností přemohli a vdechli dílu živost, přesvědčivost i šarm, který má Nápoj lásky mít.

Bezprostřední Radka Sehnoutková jako Adina se dokázala velmi rychle vymanit z režií předepsané stylizace roztržité intelektuálky, s půvabným šarmem vytvořit nepřehlédnutelnou, temperamentní, zcela přirozenou Adinu a omotat si kolem prstu Nemorina, Belcora i publikum. Navíc je pěvecky vyrovnaná v celém rozsahu náročného partu.

Pěvci naštěstí nepropadli laciné popisnosti režie

Jaroslav Březina si na premiéře jako Nemorino vedl výborně se silným znělým hlasem a jeho výkon je třeba ocenit tím spíše, že vystoupil jako záskok za náhle indisponované kolegy. Že Plzeň jedinečného Nemorina má, dokázal na druhé premiéře již zdravý Tomáš Kořínek. Je skutečným dojemným Nemorinem, který bere diváky za srdce. Nepropadá laciné popisnosti režie a postavě, kromě pěvecké jistoty a procítěného zpěvu dává netušený hluboký lidský rozměr.

Petra Perla v roli Adiny part zvládla na druhé premiéře kvalitně. Ji a Tomáše Kořínka výtečně doplňoval a podporoval Dalibor Tolaš jako výrazný Dulcamara. Vypracováním role po pěvecké i herecké stránce vnáší do neuspořádanosti jevištního dění řád. Má jiskru, postavě dává noblesu a kouzlo bonvivána, navíc výborně a zcela přirozeně navazuje kontakt s publikem.

Jevhen Šokalo byl v sobotu o poznání zemitějším Dulcamarou připomínajícím spíše Kecala z Prodané nevěsty, nicméně vytvořil divácky vděčnou postavu.

Dobře zpívajícímu Jiřímu Hájkovi jako Belcoremu, Nemorinovu sokovi, nezbylo stejně jako Matěji Chadimovi v druhém obsazení nic jiného, než být v režijním duchu směšnou figurkou. Dobrý dojem zanechaly i obě Gianetty, Eliška Gattringerová a Edita Viskotová.

Nápoj lásky je komediální dílo, a tak se režijní zbytečnosti dají překlenout snáze, než by tomu bylo u jiných titulů. A má mimo krásných melodií ještě jeden velký klad - po těžkých, temných kusech se konečně objevila světlá, optimistická inscenace. Takže právě proto a pro znamenitě provedenou hudbu si jej nenechte ujít.

Autoři:
  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Stavební úřad nepovolil šumavskému parku demolici zchátralé Roklanské chaty

Stavební úřad v Kašperských Horách zamítl žádost Správy Národního parku Šumava na demolici zchátralé a nepřístupné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž si v bazénu natáčel dívku, jak se převléká. Hledá ho policie

Policisté hledají muže, který v plaveckém bazénu v Plzni na Slovanech nahrával na mobilní telefon školačku, jak se...

Pyrotechnika soudí za tragédii v Brdech. Špatně rozpoznal munici, říká obžaloba

Před soudem stanul vojenský pyrotechnik Martin Duda obviněný z toho, že při čištění dopadové plochy v bývalé střelnici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců, říká primářka

Premium „Někdo pije alkohol celý život a závislost si nevybuduje, někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců,“...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Letošní premiérou divadelního léta v Plzni bude Poslední zrnko písku

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem překonal koronavirovou krizi a odstartoval svůj 13. ročník. Na návštěvníky...

Na Plzeňsku vzniká nový historický film, připomene řádění Braniborů

Režisér Leoš Kastner si pro natáčení dalšího filmu vybral opět Plzeňský kraj. Historický film Zbojník připomene...

Lžičák se před pářením vyšňoří, ukazuje výstava o milování v přírodě

Jak se páří lišky, ptáci nebo žáby? Proč jsou samci mnohdy barevnější a nápadnější než samice? Odpovědi nejenom na tyto...

Bolan z Mandrage vyměnil kytaru za jehlu, tetuje i na motivy rozpadlé kapely

Premium Hudebník Pepa Bolan ze známé plzeňské kapely Mandrage, která nedávno přestala hrát, má k tetování blízko už léta. Teď...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...