Z náměstí Míru se stala obytná zóna, ve které chce svitavská radnice co nejméně aut. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Svitavy skončily v pořadí kvality obcí na chvostu, starosta průzkum kritizuje

  • 8
Starosta Svitav a poslanec David Šimek (Spolu) se ohradil proti nedávnému projektu Obce v datech hodnotícímu kvalitu života v jednotlivých místech republiky, který městu Svitavy přisoudil nelichotivou 153. příčku z celkem 206 obcí. Ještě loni přitom třetí největší město v kraji skončilo na 119. pozicí a v žebříčku měst bylo zhruba v polovině.

Podle starosty Svitav je průzkum neobjektivní a slouží spíše pro komerční zájmy společnosti Deloitte, která je partnerem projektu.

Top 10 obcí v ČR za rok 2023

1. Říčany
2. Praha
3. Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
4. Hustopeče
5. Černošice
6. Kuřim
7. Brno
8. Židlochovice
9. Třeboň
10. Pelhřimov

„Jak je možné, že Svitavy ve zkoumaném indexu železniční dopravy dopadly hůř než Polička či Litomyšl, odkud jezdí lokálka jen do Chocně. Svitavy leží na hlavním železničním koridoru, na kterém máme každé dvě hodiny spojení se Prahou a Brnem,“ říká k podle něj zavádějícím číslům starosta Svitav David Šimek.

Radnice si pro pečlivé srovnání s okolními městy vypracovala dokonce tabulku, ze které vyplývá, že velkou část faktorů radnice ovlivnit nemůže, jako jsou exekuce, výskyt chráněných území nebo počet lidí v hmotné nouzi.

Nelogičnosti starosta okresního města s veškerou vybaveností vidí i v jiných oblastech. „Jak může mít Litomyšl víc bodů za nemocnici, když v ní není dětské, porodnice, urologie či gynekologie,“ nerozumí výsledkům analýzy Šimek. Minimům bodů obdržely Svitavy i za kino, přitom se nachází uprostřed města v docházkové vzdálenosti 30 minut pro většinu obyvatel.

Tendenční a nepřesný. Orlová odmítá průzkum, podle něhož se tu žije nejhůře

„Kritikům samospráv, kteří jsou schopni přečíst jen výslednou příčku, tento průzkum nabízí jistě zajímavý podklad pro okopávání kotníků. Pokud se ale více začteme do způsobu hodnocení, pochopíme, že si tím společnost Deloitte spíš vytváří pole pro komerční vypracování analýzy pro danou obec,“ vyjádřil nelibost Šimek.

Rozhodl se proto písemně interpelovat ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, neboť na projekt, který hodnotí kvalitu života v jednotlivých obcích, poskytuje finanční podporu vedle Evropské unie právě jeho ministerstvo.

„Zajímá mě, k čemu tento průzkum státu vůbec slouží a kolik peněz bylo za tento kompot z klobouku vytažených dat vynaloženo,“ napsal starosta Svitav na sociálních sítích.

Nejlepší v kraji je Litomyšl

Z patnácti měst v Pardubickém kraji v každoročním projektu hůř jak Svitavy dopadly jen Králíky (174. pozice) a Moravská Třebová (190. pozice). Naopak nejlépe z průzkumu vyšla Litomyšl, která skončila na 21. místě. Pardubice v žebříčku kvality života obsadily 51. pozici.

Žebříček od roku 2018 sestavuje společnost Obce v datech společně s poradenskou společností Deloitte, která je hlavním konzultačním partnerem projektu. Index vzniká na bázi principů metodik OSN a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Nejlépe se lidem stále žije v Říčanech, skokanem roku je Vrchlabí

Zahrnuje 29 parametrů, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělání, dostupnost služeb, dopravní spojení a také vztahy mezi lidmi, například s ohledem na existenci místních spolků. Analytici získávají data automatizovaným robotickým vytěžováním Big Dat a ve spolupráci s veřejnými institucemi a dalšími subjekty.

„U dat neinterpretujeme kvalitu jednotlivých objektů, resp. subjektivní dostatečnost/nedostatečnost, ale jejich relativní počet/dostupnost vzhledem k obci v ČR s nejvyšším počtem/dostupností. Např. obyvatelé malé obce v blízkosti Prahy mohou mít dle našeho indexu nízkou dostupnost lékáren, ale dle jejich mínění je stav dostatečný, neboť dojíždí do Prahy, kde je počet lékáren vysoký. Naše výsledky je proto nutné vnímat v širším kontextu,“ uvádí se na webu projektu Obce v datech.

19. prosince 2023