Po výbuchu přišla rodina na Opavsku o dům, pomáhá obec i sousedé

  • 6
O jednoho ze svých nejbližších i o střechu nad hlavou přišla 8. srpna rodina ze Strahovic na Opavsku kvůli výbuchu v suterénu jejich domku. Exploze podle statika narušila celou stavbu a dům se musel zbourat. Rodina teď žije v náhradním bydlení. Obec pro ni vyhlásila veřejnou sbírku.

Peníze by mohly pomoci zaplatit dočasný pronájem a likvidaci zničeného domku i případné nové bydlení. 

Osud manželů, starousedlíků, kteří přišli o jednoho ze dvou synů, v lidech vzbudil vlnu solidarity.

Fotogalerie

„Rodina teď bydlí asi 200 metrů od svého původního domku. Nemáme obecní bytový fond, ale podařilo se u pána v rodinném domku zajistit byt, který pronajímá a měl jej zrovna volný,“ uvedla starostka Strahovic Elen Malchárková.

Vybavení bytu tvoří i dary: od pračky a ledničky až po ručníky či povlečení.

Obec pro rodinu, již kromě starších manželů tvoří devadesátiletá babička a druhý ze synů, zřídila i dárcovský účet.

„Lidé přispívají, jsme velmi rádi. Tento týden jsem stav účtu ještě neviděla, ale minulý týden tam bylo přes tři sta tisíc. Sbírka, s jejímž přispěním si časem rodina bude moci obstarat bydlení, trvá do 30. června 2020. Podrobnosti máme na webu obce,“ dodala starostka.

Policie příčiny výbuchu prověřuje. „Čekáme na výsledky znaleckých zkoumání, měly by určit příčinu exploze a zahoření ve sklepních prostorách domku. Pracujeme s několika verzemi,“ sdělil policejní mluvčí René Černohorský.

Policisté zadali expertizy u pyrotechniků a dalších specialistů, řeší i možnost výbuchu plynu.

„Totožnost zemřelého je již ověřená, je jím 28letý místní muž,“ řekl mluvčí. Lidé z obce po výbuchu spekulovali, že jeho příčinou byla pyrotechnika z 2. světové války, kterou jeden ze synů sbíral.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.