ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Velký skok čeká v Moravskoslezském kraji i cenu vody, poroste o čtvrtinu

  • 4
Většina obyvatel Moravskoslezského kraje si v nadcházejícím roce vedle již ohlášeného zdražování energie, plynu a tepla výrazně připlatí i za vodu.

Její největší dodavatel v regionu, společnost Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), zvedá od 1. ledna cenu za vodné a stočné téměř o 25 procent.

„Vodné a stočné se příští rok zvýší o 24,27 procenta a bude činit 118,52 koruny včetně deseti procent DPH,“ přiblížil mluvčí společnosti SmVaK Marek Síbrt. „Nová cena vodného bude 59,99 koruny za metr krychlový, stočného 58,53 koruny, v obou případech včetně DPH.“

Oproti loňsku cena vodného zákazníkům SmVaKu stoupne o 9,49 koruny (18,79 procenta), u stočného o 13,66 koruny (30,44 procenta).

Zdražuje se všude

To však nebude platit pro všechny obyvatele kraje. Například Ostravané využívající služeb společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVaK) zaplatí za vodu o více než dvacet korun za kubík méně. I tak si ale připlatí.

„Metr krychlový vody, včetně stočného, bude stát 97,04 koruny včetně DPH ve srovnání s letošní cenou 88,46 koruny,“ informovala mluvčí OVaKu Radka Vanková. „Vodné zdraží o 5,42 koruny, stočné o 3,16 koruny. Zvýšení ceny představuje pro průměrného spotřebitele v Ostravě vyšší měsíční výdaje za vodné a stočné jen o 24,05 koruny, to znamená necelou korunu denně.“

Odběratelé společnosti Vodovody a kanalizace Bruntál nově zaplatí za vodné 52,53 koruny a za stočné podle místa odběru od 53,12 do 76,79 i s DPH.

Nejméně se za vodu platí na Krnovsku

Hlavním důvodem zvyšování cen je ve všech případech nárůst cen energií.

„Ke zvýšení ceny jsme nuceni přistoupit z důvodu zvýšení ceny elektrické energie, chemikálií používaných pří úpravě nebo čištění vod, zvýšení ceny surové vody odebírané od správců povodí, zvýšení ceny stavebních prací a materiálů, zvýšení mzdových prostředků a zvýšení ceny pohonných hmot,“ vypočítal důvody zdražování Jaroslav Jouza, ředitel firmy VaK Bruntál.

Výrazně nejlevnější vodu v regionu budou mít v příštím roce zákazníci Krnovských vodovodů a kanalizací. Ti za kubík vody zaplatí v součtu vodného a stočného 67,10 koruny včetně DPH. Oproti loňsku se cena zvýší jen o deset korun.

Někde se zvyšují i poplatky za odpad

Část toho, co ušetří na vodě, si však Krnovští připlatí za komunální odpad. „Cena poplatku za odpady vzroste od prvního ledna z 540 na 780 korun za osobu a rok. Každý poplatník v Krnově zaplatí o dvacet korun za měsíc víc než dosud,“ konstatovala Dita Círová, tisková mluvčí krnovské radnice.

Důvodem navýšení poplatku je snaha snížit částku, kterou radnice za svoz komunálního odpadu doplácí. „Vedení města předpokládá, že zvýšením poplatku bude rozdíl mezi náklady a úhradami od občanů nižší zhruba o pět milionů korun,“ doplnila Círová.

Jako v letošním roce zůstávají obecní poplatky za odpady, za psy a podobně ve stejné výši jako letos ve většině měst regionu. Poplatky se nezvyšovaly například v Ostravě, Karviné, Opavě, Novém Jičíně a Bohumíně.

S dalšími výdaji ale musejí lidé počítat při platbách za teplo. Ceny se budou lišit jak podle dodavatelů, tak podle využívaného topného média město od města.

Díky spalování štěpky nižší cena za teplo

S jedním z nejnižších navýšení mohou od ledna počítat obyvatelé Frýdku-Místku. Mimo jiné i díky tomu, že zdejší teplárna využívá ke spalování štěpku.

„Se zástupci společnosti Veolia Energie ČR, od které teplo nakupujeme, jsme dojednali 19,5procentní navýšení ze strany Veolie. Navýšení ze strany Distepu je ještě nižší, a to ve výši 17,5 procenta,“ uvedl Jiří Čuda, předseda představenstva Distepu, firmy zajišťující dodávky tepla pro obyvatele Frýdku-Místku.

Se stejným dodavatelem jednali i v Havířově. „Chtěli jsme udržet co nejnižší cenu, ale představa společnosti Veolia byla značně odlišná – chtěli zvýšení ceny tepla o čtyřicet procent. Proto jsme využili smluvní vzorec, který nám umožnil dohodnout mnohem příznivější cenu,“ vysvětlil primátor Havířova Josef Bělica. „Cena tak vzroste jen o dvacet pět procent na 777,33 koruny bez DPH za gigajoul.“

V Ostravě si lidé za teplo připlatí podstatně více. Oproti letošku v roce 2023 zaplatí o téměř polovinu více.

„Průměrná cena tepla (do bytových domů) pro rok 2023 se zvýší o 47,55%, tedy na 1 145 Kč/GJ vč. DPH, což představuje pro průměrnou domácnost navýšení měsíčního nákladu na vytápění v průměru o 737 Kč/měsíc vč. DPH,“ stojí v důvodové zprávě ostravského zastupitelstva, vypracované k tématu zdražování tepla.

„Nárůst v jednotlivých městech se bude lišit podle využívaných paliv a lokálních podmínek. Například na Karvinsku se zvýší koncové ceny pro zákazníky o 30 až 40 procent, v Ostravě to bude přes 40 procent, v Olomouci o 35 procent,“ konstatoval Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia.

„Pokud se ceny paliv nebo další cenové faktory během roku 2023 významně změní, například vlivem rozhodnutí vlády o kompenzacích emisních povolenek, Veolia přehodnotí nastavené ceny,“ doplnil.