Třinecké železárny chystají v rámci modernizace například dostavbu brousicího centra za 600 milionů korun.

Třinecké železárny chystají v rámci modernizace například dostavbu brousicího centra za 600 milionů korun. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Hutě v Třinci i v Ostravě investují miliardy, aby zlepšily výrobu

  • 3
Po výrazných ekologických investicích začínají firmy v Moravskoslezském kraji dávat peníze ve velkém i do vylepšování výroby. Jen v Třinci to bude 2,5 miliardy korun.

Několik desítek investic do zkvalitnění výroby mají pro letošní rok připraveno třinečtí oceláři.

„Je mezi nimi například spuštění provozu nových žíhacích pecí, stavba loupací a zušlechťovací linky, instalace brusek sochorů nebo dokončení přestavby jednoho licího proudu kvůli šestisetmilimetrovému průměru kontislitků,“ řekla Petra Jurásková Macková, tisková mluvčí Třineckých železáren. Celková hodnota investic v letošním roce přesáhne 2,5 miliardy korun.

Jednou z největších investic třinecké firmy je dostavba brousicího centra sochorů za 600 milionů korun.

„Letos dokončíme instalaci dvou brusek a připravíme technologii pro třetí. Zvýšení kvality vstupního materiálu je požadováno u dalšího zpracování mezi jinými při výrobě šroubů, ložisek či pružin,“ vysvětlil ředitel pro investice a strategii Třineckých železáren Radek Olszar.

Konkurenceschopnost jedině díky modernizaci

Bez modernizace by třinečtí hutníci neobstáli na trzích, což by mohlo mít následky v podobě propouštění.

„Naše investice do modernizace, rekonstrukce a oprav jsou bezpodmínečně nutné pro další rozvoj naší společnosti a udržení pozic na trhu. Na tyto investice si ale musíme umět vydělat,“ sdělil generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Kvůli udržení konkurenceschopnosti investují stovky milionů korun i v ostravské huti ArcelorMittal Ostrava.

Hutní komplex ArcelorMittal v Ostravě.

Do modernizace středojemné válcovny investovala 210 milionů korun.

„V letošním roce dokončíme investici do přestavby chladicího lože pro řízené chlazení na středojemné válcovně,“ poznamenala mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

„Výsledkem přestavby bude větší výrobní objem a lepší kvalita unikátní pružinové oceli, která nachází uplatnění v automobilovém průmyslu. Její výrobu zahájila ostravská huť v roce 2016, kdy byla po náročných zákaznických auditech zařazena na seznam dodavatelů tyčí pro výrobu listových pružin, což je jedna z nutných podmínek, aby mohl být nový výrobek v automobilovém průmyslu používán,“ uvedla Černá Dvořáková.

Výrazně investují i Siemens a SmVaK

Výraznou investici do modernizace výroby letos plánují také ve frenštátské společnosti Siemens. Konkrétní částku ještě firma neupřesnila, v rámci celé republiky má jít o sedm miliard korun.

„O největší část více než sedmimiliardové investice se podělí tři závody Siemens na výrobu elektromotorů v Drásově, Frenštátě pod Radhoštěm a Mohelnici,“ uvedla už dříve mluvčí Siemensu Kateřina Pištorová.

Stovky milionů korun do modernizace ale letos neplánují jen výrobní firmy, ale například i společnost SmVaK.

„V roce 2018 dosáhnou investice společnosti SmVaK Ostrava zhruba 530 milionů korun,“ prozradil mluvčí firmy Marek Síbrt.

„Například na jaře dokončíme rekonstrukci kalového hospodářství úpravny vody Nová Ves za 52 milionů korun a zahájíme rekonstrukci úpravny vody Nová Ves za téměř 130 milionů,“ uvedl Síbrt.