ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Firmy v kraji bojují proti šíření viru vlastními silami, testují za miliony

  • 1
Firmy v Moravskoslezském kraji se snaží vlastními silami zamezit šíření koronaviru ve svých areálech. Využívají k tomu plošné i cílené testování, hygienická opatření i čestná prohlášení.

Zaměstnance i externí spolupracovníky začala po Novém roce ve velkém testovat společnost Heimstaden, spravující přes čtyřicet tisíc někdejších bytů OKD. Celkem chtějí v Heimstadenu testovat na šest set lidí.

„Využili jsme nabídky plošného testování v České republice. Chceme prokazatelně vědět, jak na tom jsme, a doporučuji to i ostatním firmám,“ sdělil Jan Rafaj, generální ředitel Heimstadenu.

Na svá pracoviště mohli po Novém roce pouze zaměstnanci s negativním testem. Další kroky firma chystá.

„Sledujeme také možnosti očkování a jakmile to bude možné, chceme ho našim pracovníkům nabídnout,“ dodal Rafaj.

Vítkovická firma zatím bez pozitivního nálezu

Zhruba 450 lidí už na přelomu roku otestovali ve společnosti Vítkovice Cylinders.

„Šlo o antigenní testy už během svátků a před koncem minulého roku,“ popsala postup firmy její mluvčí Eva Kijonková. „Ti, kteří čerpali vánoční a novoroční dovolenou, byli otestováni po příchodu do práce v novém roce. Testy absolvovali také zahraniční i domácí agenturní zaměstnanci,“ zmínila.

Prozatím ve firmě nezaznamenali pozitivní nález. „Pokud přece jen není výsledek zcela průkazný, odesíláme daného zaměstnance na PCR test,“ přiblížil detaily Jiří Brož, generální ředitel Vítkovice Cylinders. Ostravská společnost má podle jeho slov trvale v zásobě sadu zhruba pěti stovek antigenních testů a chce je používat i nadále.

Odlišný přístup zvolila frenštátská společnost Siemens. Její zaměstnanci se testují dobrovolně.

„Antigenní testování jsme ve větším měřítku zahájili tento týden. Do patnáctého ledna plánujeme řádově stovky testů,“ uvedla Mariana Kellerová, mluvčí společnosti Siemens. „Testování je dobrovolné, zajišťují jej akreditovaní poskytovatelé. Testy poskytla německá centrála Siemens,“ doplnila.

Pro plošné testování v některých provozech se rozhodli ve společnosti Liberty Ostrava.

„Plošně jsme na naše náklady testovali zaměstnance v provozech, kde byl zaznamenán výskyt s možným přenosem covid-19,“ přiblížila strategii testování v někdejší Nové huti mluvčí společnosti Barbora Dvořáková Černá.

„Od začátku října do konce roku jsme otestovali přímo na pracovištích huti více než 1 900 zaměstnanců. Náklady se pohybovaly ve stovkách tisíc korun,“ vyčíslila.

Pro testy firma využívala PCR i antigenní testy, výsledky předávala akreditovaná laboratoř také do státního systému a případně i pro další trasování hygienou.

Železárnám se osvědčila preventivní karanténa

Například v Třineckých železárnách před plošným testováním dávají přednost jiným postupům.

„Hromadně netestujeme. Jako preventivní opatření při potenciálně rizikovém kontaktu se nám osvědčila preventivní karanténa, ještě před trasováním hygieniků, kdy zaměstnanci mohou zůstat doma a firma jim platí sedmdesát procent průměrného výdělku,“ přiblížila praxi Třineckých železáren mluvčí Petra Macková Jurásková.

„Osvědčila se nám také plošná dezinfekce. Náklady na ni a na roušky mírně přesáhly šest milionů korun, více než milion korun jsme vydali za povinné testování našich kolegů z Polska a ze Slovenska,“ dodala.

Bez testování se zatím obešli i v kopřivnické společnosti Brose.

„Všichni zaměstnanci při návratu do zaměstnání po vánočních dovolených vyplňovali čestná prohlášení. Pracovníci, kteří se vraceli ze zahraničí, včetně pendlerů, se museli prokázat negativním PCR testem,“ řekl Petr Skoček, personální ředitel Brose CZ.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.