Strážníci z Karviné „utekli“ do Kralup za lepším platem i klidnější službou

  7:25aktualizováno  7:25
Dva strážníci z Karviné a dva z Ostravy se před několika měsíci sebrali a vyrazili na 400 kilometrů dlouhou cestu. Zlákala je představa klidnější a lépe zaplacené práce v Čechách. Uniformě strážníka zůstali všichni čtyři věrni, jen na ní už nosí logo Městské policie v Kralupech nad Vltavou.

Lepší podmínky v Kralupech přilákaly i strážnici z Ostravska. | foto: MP Kralupy nad Vltavou

Ta jim nabídla podmínky, kterým se dá v Moravskoslezském kraji jen těžko konkurovat. Zhruba o třetinu vyšší plat, byt a práci v klidnější lokalitě a na lepším vzduchu.

Roman Neugebauer byl karvinským strážníkem dlouhých 25 let. S šéfem kralupské policie se znal z civilu. Když mu nabídl pozici svého zástupce, dlouho neváhal. „Dcera i manželka na Ostravsku měly astma. Když jsme jeli třeba jen na pár dní jinde, okamžitě se jejich stav zlepšil. To byl jeden z hlavních důvodů. Samozřejmě hrálo roli i lepší platové ohodnocení nebo to, že je tady při službě větší klid,“ naráží na vyšší míru kriminality v Karviné.

Rodina Romana Neugebauera prodala na Karvinsku dům a začala nový život v osmnáctitisícovém městě vzdáleném dvacet kilometrů od Prahy. 

„My jsme si tady pořídili vlastní bydlení, ale ti mladší, kteří začínají, mohou být motivováni i tím, že jim tady Městská policie dá k dispozici byt. Mají tak start se vším všudy,“ řekl zkušený strážník. Když pak jednomu manželskému páru při návštěvě u něj doma o nové nabídce vyprávěl, přidali se k němu.

V Karviné nabízejí náborový příspěvek

Z Karviné prý odešel v dobrém. Koneckonců ředitel Městské policie Petr Bičej nevidí za odchodem několika svých zaměstnanců do Čech zásadní problém. „Nepostihlo nás to v nějakém masovém měřítku, že by od nás lidi odcházeli sloužit do jiných měst,“ říká.

Přesto, po nových strážnících do služby se aktuálně shání. „Chybí nám pět lidí,“ přiznává. Karvinští chtějí nové adepty motivovat náborovým příspěvkem. Ten stanovili na 75 tisíc korun. 

„Pětadvacet tisíc dostanou po úspěšném absolvování zkoušek. Dalších 50 tisíc po podpisu smlouvy na neurčito, ale s podmínkou, že u nás odslouží alespoň tři roky. Pokud ne, musí pak poměrnou částku vrátit,“ vysvětlil Bičej.

Karvinský průměr má v Kralupech začátečník

Průměrný plat karvinského strážníka se v současnosti pohybuje na hranici 30 tisíc korun. Takové peníze dostává v Kralupech nad Vltavou podle tamního ředitele úplný elév v prvních měsících služby. „Jinak se u zkušených strážníků dostáváme k platu kolem 40 tisíc hrubého,“ podotýká Ladislav Voves.

Přesto, i kralupským chybí k zaplněnému stavu ještě šest lidí. „Ale s nedostatkem lidí bojuje řada měst,“ ví Voves.

„Přetahování“ dalších lidí z Karvinska ke službě v Čechách, není podle Neugebauera na místě. „Určitě se nesnažím nějak masírovat lidi, aby tady chodili. I z respektu ke svému bývalému zaměstnavateli, se kterým máme dobré vztahy. Na druhou stranu, když se někdo k takové změně sám odhodlá, nelze se tomu příliš divit,“ dodal.

Autor:

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Za „pokutu“ polskému řidiči policistu propustili, navíc byl obviněn

Nové přístroje policistů

Na dálnici u Ostravy zastavil polské auto, řidiči tvrdil, že překročil rychlost a handloval s výší pokuty. Když si vzal...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Najdete na iDNES.cz