Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Sošku Českého lva má letos i filmař z Krnova, zaujal snímkem o tragédii

  15:30
Českého lva v kategorii Krátký film i Cenu Magnesia za nejlepší studentský film získal krnovský rodák a student FAMU Adam Martinec. Porotu zaujal dvacetiminutovým hraným snímkem Anatomie českého odpoledne, který vznikl na motivy skutečné události.

Držitel Českého lva Adam Martinec | foto: Archiv Českého lva

„Z vítězství v obou kategoriích mám obrovskou radost. Je to odměna pro celý štáb a všechny, kteří se na tvorbě snímku podíleli. Právě kvůli jeho tématu bylo pro nás důležité film natočit a jsem rád, že jej ocenili i akademici,“ říká mladý režisér. Martincův úspěch přitom předznamenaly Ceny české kritiky, kde před měsícem rovněž zvítězil v kategorii krátkých filmů.

Můžete popsat, jaká atmosféra panovala na udílení Českých lvů? Letošní rok byl výjimečný i stylem konání, které bylo striktně bez diváků. Co se vám takzvaně honilo hlavou?
Atmosféra odpovídala podmínkám. Často jsem nad svou účastí na takové akci v současné situaci přemýšlel, nakonec ale zvítězila touha udržet určité rituály při životě. Celá událost proběhla komorně a kromě samotných nominovaných tam byl jen štáb přenosu, se kterým jsme se ale ani nedostali do kontaktu. Během večera jsem myslel především na událost, která náš film inspirovala, a tak jsem se z vítězství nedokázal radovat tak, jak bych si asi přál.

Váš snímek Anatomie českého odpoledne je natočen na motivy skutečné události, bohužel tragické, kdy se na jezeře u Prahy utopili dva chlapci. Proč jste si tento námět vybral a jak jste se k němu dostal? Nebo si našel on vás?
Příběh mě zaujal ve chvíli, kdy ho začala média pokrývat. Že jde ale o opravdu nosné téma, mi došlo až potom, co se situace po pár dnech „uklidnila“ a prvotní zprávy byly korigovány. Došlo mi, že pokud se taková tragédie zobecní v čase i místě, že jde o výchozí bod ideální pro studování naší společnosti tak, jak ji vnímám.

Samotný název vypovídá něco o formě, proč jste se rozhodl pro termín „anatomie“?
Chtěli jsme studovat chování jednotlivých postav i davu a pitvat jejich rozhodnutí. Scénář je fabulací, a tak nejde o anatomii onoho dne, kdy k tragédii skutečně došlo, ale o studium chování lidí v takové situaci. Trochu sám pochybuju o tom, zda se nám to doopravdy podařilo – sám si myslím, že jde o portrét společnosti s otisky určitých archetypů spíš než o opravdu sociologickou sondu. I tak ale onen příběh dostatečně zobrazuje nedostatek sounáležitosti, respektu, slušnosti, nápomoci nebo taktu, a to je pro mě důležité.

Jaký jste typ režiséra? Trváte přísně na formě, anebo dáváte raději prostor kreativním spolupracovníkům?
Jsem přesvědčený o tom, že pokud jste obklopeni talentovanými lidmi, tak jim musíte dát co největší prostor skutečně tvořit. I jim, z logiky věci, záleží na tom, aby byla výsledná podoba co nejlepší, a proto je třeba je velmi pozorně poslouchat. Kdy si stát za svým, kdy ustoupit a kdy udělat kompromis, je ale věcí intuice.

Jste studentem nejstarší české filmové školy FAMU, která má za sebou plejádu mimořádných absolventů, zejména jsou proslulí odchovanci z konce 50. a ze 60. let. Přišel jste s někým z nich do kontaktu?
Ještě před samotným studiem na FAMU jsem měl to štěstí být součástí filmového štábu Jana Němce na jeho posledním filmu Vlk z Královských Vinohrad. Těch pár měsíců pro mě navždy zůstane velkou zkušeností nejen ze sentimentu nad legendou, ale především pro jeho svérázný přístupu k filmu jako takovému.

Jaké máte filmové vzory?
Vzorem jsou mi všichni upřímní tvůrci, kteří mají dost odvahy na to jít s kůží na trh a jsou dost zarputilí na to, aby projekt dotáhli do konce. Nerad dělám jmenné seznamy, protože jsou dlouhé a nikdy ne docela úplné.

Jste rodák z Krnova, čerpáte i nějaké případné náměty ze zdejšího prostředí?
Čerpám především z postav a situací. V Krnově jsem strávil největší část svého života a jsem rád, že jsem místním naturelem dostatečně prosáklý. S notnou dávkou nostalgie mám samozřejmě zato, že jde o jedinečný kraj. To se ale i objektivně potvrzuje vždy, když na škole historky z Krnovska vytahuju. Spolužáci se buď krájí smíchy, nebo nevěřícně vrtí hlavou – ne protože bychom se Krnovu posmívali, nebo jím opovrhovali – obdivujeme živost a energii místních lidí. Někdy také absurditu situací, kterým na periferii čelí.

Dnes jsou kina bohužel zavřená, ale určitě máte zajímavé vzpomínky na tento druh zábavy. Jak tomu bývalo dříve v krnovském kině?
Krnovské kino je úžasný maják na břehu řeky Opavy. Je to krásná budova s technicky dokonalou projekcí, srovnatelnou se světovou špičkou. Moc rád vzpomínám na projekce filmového klubu, kde jsem se zašíval do tmy a pozoroval Jarmusche nebo Antonioniho. Byly to pro mě naprosto formativní zážitky. Navíc: jet na festival 70mm filmu, který se zde odehrává, je pro mě cinefilním požitkem – a nejen pro mě. Ve filmové obci si tohoto festivalu všichni velice považují. Snad mu není kvůli současné situaci úplný konec.

Udělení cen je jistě dobrý motiv pro další motivaci k tvorbě, připravujete prý venkovský příběh kolem zabijačky. To je rituál, který už mnoho lidí nezná. V čem spočívá jeho půvab?
Jednak chci tematizovat rituál jako takový a jeho místo v současné společnosti, jednak jsou rodinné sešlosti skvělou rozbuškou pro dramatické situace téměř jakéhokoli druhu. Doufám, že se nám opět podaří vyportrétovat českého člověka stejně dobře jako odvyprávět opravdu silný a zajímavý příběh plný emocí. Nepůjde ale o tak přísnou kritiku jako v případě Anatomie – chci točit o postavách, které miluji se všemi jejich dobrými i špatnými vlastnostmi.

Zůstáváte nadále věrný Krnovu, anebo vás lákají atrakce velkoměsta?
Zůstávám věrný především přírodě. Krnov má tu výhodu, že je lesy a kopci bezprostředně obklopen a to mě na něm ohromně baví. Nemám pocit, že by tam byl čehokoli nedostatek z hlediska i jiných potřeb, ale český filmový a televizní průmysl je bohužel koncentrován do Prahy.

  • Nejčtenější

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

U Rýmařova opět duní víkendová technopárty, lidé si stěžují na hluk

Město Rýmařov na Bruntálsku a okolní obce řeší problémy spojené s technopárty, která se koná na rýmařovském Stránském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhé vítězství pro Priskeho, Sparta dala v přípravě Opavě tři góly

Sparťanští fotbalisté vyhráli i druhý zápas pod vedením nového trenéra Briana Priskeho. V rámci přípravy na novou...

Deník Ukrajinky: Rusové si užívají smrti a své beztrestnosti

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Europarlament vůči ocelářům z Moravskoslezského kraje přitvrzuje

Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Je hlavní sezona mláďat, říká Martina Šípková ze záchranné stanice

Nadměrný příjem mláďat a hlavně ptáčat teď řeší záchranné stanice po celém Česku. V mnoha případech jim však lidé...

Ostravská univerzitní laboratoř čistí odpadní plyny

Snížit dopady průmyslové výroby na životní prostředí je hlavním cílem Laboratoře ochrany ovzduší Institutu...

Deník Ukrajinky: Rusové si užívají smrti a své beztrestnosti

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

U Rýmařova opět duní víkendová technopárty, lidé si stěžují na hluk

Město Rýmařov na Bruntálsku a okolní obce řeší problémy spojené s technopárty, která se koná na rýmařovském Stránském...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...