ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Na Bílé řidiči často hazardují rychlou jízdou, obce tam začaly vybírat pokuty

  • 3
Šestnáctikilometrový úsek silnice I/56 mezi obcemi Ostravice a Bílá v Beskydech na Frýdecko-Místecku si někteří řidiči vybírají jako místo, kde zkoušejí, jak rychle dokážou projet poměrně hustou sítí zatáček. A to včetně průjezdu třemi horskými obcemi na trati, tedy Ostravicí, Starými Hamry a Bílou.

„Z toho v šesti případech s účastí motorkáře, z nichž čtyři jeli nepřiměřenou rychlostí,“ uvedla vrchní inspektorka krajské policie Kateřina Kozubová.

V roce 2022 bylo v úseku 12 dopravních nehod způsobených vysokou rychlostí a od ledna letošního roku jich policisté zaznamenali pět. Ve dvou případech se jednalo o havárie motorkářů a ani jednu z nich řidič nepřežil.

Řidiči pod Lysou horou parkují v zákazu stání, už padly stovky pokut

„Nedávno u nás vjel rychle jedoucí motorkář přímo pod kola v protisměru jedoucí řidičce. Žena vezla v autě dvě děti, které celou nesmyslnou smrt viděly,“ popsala starostka Ostravice Pavlína Stankayová první z nehod.

O čtyři dny později narazil motorkář do protijedoucího traktoru v katastru obce Staré Hamry. Aby omezili fatálnost dopravních nehod, nechali policisté v daném úseku instalovat řadu dopravně bezpečnostních prvků.

Radary na řidiče fungují

„Úsek je vybaven takzvanými moto-svodidly, která zamezují podjetí a celý úsek cesty je označen dopravní značkou upozorňující na nebezpečí pádu s vyobrazeným piktogramem nakloněného motocyklisty,“ jmenuje Kozubová.

Protože žádné z těchto opatření příliš nepomáhá, rozhodli se radní v Bílé řešit situaci sami. „Na podzim loňského roku jsme nechali v obci namontovat úsekové i okamžité měření rychlosti,“ prozradil starosta Bílé Tomáš Kubačák. „Pokuty vybírají strážníci městské policie Frýdlant a k dnešnímu dni již pokutovali přes 16,5 tisíc řidičů.“

Nepovolené vstupy rezervacím škodí, zákaz ročně poruší tisíce lidí

První dva měsíce po instalaci ještě nebyla účinnost radarového systému zřetelná. „Vše se změnilo po měsíci, kdy řidiči obdrželi poštou výzvu k zaplacení pokuty za rychlou jízdou obcí a pochopili, že systém kamer u nás je funkční. Dnes se najde jen pár hazardérů, kteří o měření zřejmě nevědí a rychlost u nás překročí,“ zhodnotil Kubačák. „Měsíčně sice za oba typy měření platíme nájem 50 tisíc korun, ale tyto vydané peníze stojí za to.“

Ve Starých Hamrech a na Ostravici zatím úsekové měření v obcích nemají. „Pokud se systém na Bílé osvědčí, budeme zvažovat pořízení podobného systému také u nás, připustila Stankayová.

12. května 2023