Pozemky v katastru Dolní Lutyně na Karvinsku, kde by měla stát velká továrna na...

Pozemky v katastru Dolní Lutyně na Karvinsku, kde by měla stát velká továrna na výrobu baterií do elektroaut, takzvaná gigafactory. (7. března 2024) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kraj se přiblížil gigafactory na Karvinsku, zahájí změnu využití pozemků

  • 5
Místo zemědělství průmysl, místo obilí baterie do elektromobilů. První krok k této případné změně schválili moravskoslezští krajští zastupitelé, kteří odhlasovali zahájení prověřování plochy u Dolní Lutyně na Karvinsku pro výstavbu strategického podnikatelského parku. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o obří továrně gigafactory.

Podle vedení kraje jde o projekt zásadního významu s vysokou přidanou hodnotou, který může výrazně pomoci regionu ve vyrovnání se s ekonomickou transformací, jejíž součástí je i útlum těžby uhlí a těžkého průmyslu.

Zóna má být velká 280 hektarů. Jak sdělil ministr průmyslu Jozef Síkela, jde o investici v objemu stovek miliard korun pro tisíce pracovních míst.

„Čeká nás konec těžby uhlí v OKD a aktuální situaci v regionu komplikují problémy v ocelářském gigantu Liberty Ostrava. Proto je pro kraj klíčové zajistit pro region strategickou investici, která dodá nový impuls jeho rozvoji,“ konstatoval hejtman Jan Krkoška (ANO).

Koordinaci projektu dostalo na starost ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a rozvojovou agenturou kraje MSID.

Plocha u Dolní Lutyně je podle kraje vhodná pro svou velikost, blízkost elektrárny Dětmarovice a napojení na dálnici a železnici.

K investorovi se přidají subdodavatelé

„Klademe velký důraz na to, aby veškerá příprava projektu probíhala takovým způsobem, který maximálně zohlední zájmy místních občanů. Součástí přípravy projektu proto bude i uzavření dohody s obcemi, která jasně zakotví jejich požadavky na stát a zaváže vládu k jejich plnění,“ popsal Petr Očko, který je pověřen řízením státní agentury CzechInvest.

Krajská mluvčí Nikola Birklenová sdělila, že příchod nového investora by znamenal rozvoj kraje v oblasti školství, zdravotnictví, dopravní infrastruktuře a občanské vybavenosti.

Je velmi důležité, aby se nám v tuto chvíli podařilo přilákat významného strategického investora do kraje, kterého budou následovat zcela jistě další subdodavatelé. Pokud se to stane, dostane celý kraj nový impuls v podobě oživení ekonomických aktivit,“ řekl předseda představenstva MSID Václav Palička.

Vláda a kraj chtějí gigafactory na Karvinsku, projekt zabere až 280 hektarů

Také vláda schválila přípravu plochu v Dolní Lutyni pro příchod strategického zahraničního investora, jehož jméno prý zatím není oficiálně možné sdělit.

Na zastupitelstvu však zněly i kritické hlasy. „Nemáme připraveny brownfieldy, to je naše velká nevýhoda třeba proti Polákům,“ konstatoval v rámci diskuse zastupitel Pirátů Jakub Dedek. „V tomto srovnání stagnujeme. V dlouhodobém hledisku bych uvítal, kdyby se pro takové příležitosti podařilo připravit brownfieldy dopředu.“

A upozornil i na velice krátký čas, který měli zastupitelé na nastudování problematiky schvalovaného bodu. „Měli jsme jen šestatřicet hodin na přípravu od doby, kdy jsme dostali materiály. Za tu dobu se na tak důležité hlasování nemůžeme poctivě připravit,“ doplnil Dedek.

Investor chce přijít za rok, maximálně dva

Faktem však je, že v případě zvažované továrny gigafactory by brownfieldy v kraji, byť sebelépe připravené, neměly zřejmě šanci uspět.

„Nabízeli jsme pro investici brownfieldové plochy, ale bylo nám řečeno že ty investor volit nechce,“ konstatoval Václav Palička ředitel regionální rozvojové agentury MSID. „Jediný způsob, jak se udržet v soutěži byl nabídnout plochu novou.“

Další důvod přidal na jednání krajského zastupitelstva Petr Očko, pověřený řízením státní agentury CzechInvest. „Vždy budeme rádi, když se nám strategického investora podaří na brownfield umístit. Nemůžeme ale čekat čtyři roky, než se brownfield vyčistí. Investor chce přijít za rok, za dva. A tomu musíme vyhovět, chtějí tady být rychle,“ přiblížil Petr Očko mimoděk časový rámec, o jaký se v případě přípravy průmyslové zóny v Dolní Lutyni může jednat.

Problém staré dohody s ekology

Nakonec s návrhem souhlasilo 51 zastupitelů, jeden se zdržel. K samotnému vzniku průmyslové zóny ale bude muset stát, potažmo kraj, provést další kroky.

Problémem konkrétního vzniku zóny v Dolní Lutyni je navíc fakt, že kraj v roce 2006 podepsal dohodu s ekologickými organizacemi, v níž se zavázal upřednostnit při vzniku průmyslových zón brownfieldy, tedy staré průmyslové areály, a zároveň slíbil, že nepostaví průmyslovou zónu právě v Dolní Lutyni.

Na změně dohody se nyní pracuje. „S ohledem na potřebnost průmyslové zóny v kraji proběhla jednání o možné aktualizaci této dohody,“ vysvětlila mluvčí kraje Nikola Birklenová. „Jsme rádi, že se nám podařilo připravit novou dohodu, která nastavuje parametry, za kterých je možné záměr realizovat.“

Mezi podmínkami je i fakt, že by nová zóna neměla nijak omezovat stávající ptačí oblast a podobně.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

12. července 2022

,