Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OKD navrhlo, jak zasype Důl Frenštát. Kdy se začne, zatím není jasné

  • 1
Po mnoha letech dohadování a bojů se přiblížil okamžik, na který čeká mnoho obyvatel Beskyd na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje. Těžařská firma OKD totiž zveřejnila návrh, jak zlikviduje Důl Frenštát na katastru obce Trojanovice na Novojičínsku. Stalo se tak v rámci hodnocení vlivů tohoto záměru na okolní přírodu.

Dvě důlní jámy s přibližnou hloubkou jeden kilometr, nad nimiž se tyčí dvě věže a stojí více než padesát dalších objektů, se v posledních třiceti letech staly symbolem boje proti zahájení těžby černého uhlí v Beskydech.

Teď však padl konkrétní návrh způsobu zplanýrování důlního areálu. „Celková doba likvidace Dolu Frenštát je odhadována na šest let a odhadované náklady zasypání jam a demolice staveb činí přibližně 200 milionů korun,“ informovala mluvčí OKD Naďa Chattová.

Kdy zasypávání jam začne, není ještě jasné. Jde totiž jen o první nutný krok pro schválení ministerstvem životního prostředí, následují však další žádosti o povolení likvidace.

Dominika Pospíšilová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí upozornila, že lidé nyní mohou ke způsobu likvidace dolu poslat připomínky. „Lhůta pro připomínky potrvá do 2. října 2020,“ konstatovala Pospíšilová.

Úředníci nejprve musejí posoudit, jestli bude stačit zkrácené řízení vlivu na životní prostředí, nebo začne plné posouzení včetně veřejného projednávání.

OKD navrhuje zasypání dvou jam různým materiálem o celkové hmotnosti 214 tisíc tun. Při demolicích povrchových objektů pak vznikne více než 30 tisíc tun odpadu. Materiál pro zasypání chce OKD získat z důlních odvalů na katastrech obcí Řepiště a Staříč na Frýdecko-Místecku, případně v ostravských Heřmanicích.

Možná je silniční i železniční doprava, v návrhu se zmiňuje převoz materiálu určeného na zasypání jam nákladními vozidly s maximálním denním počtem 132 přejezdů v obou směrech.

„Podle prvotních zjištění se návrh nijak významněji nedotýká okolní chráněné přírody. Ale plán OKD určitě ještě důkladně prostudujeme. Jsme rádi, že se začalo dít něco konkrétního,“ sdělil ředitel CHKO Beskydy František Jaskula.

Starostka: Zmizení věží bude důvodem k oslavě

Spokojenost vyjádřila i místostarostka Trojanovic Ivana Vrtalová. „Až těžní věže a další důlní budovy zmizí, tak to jistě bude důvod k velké oslavě,“ nastínila.

Uznala, že černé uhlí pod regionem možná bude někdy vytěženo. „Ale slíbili jsme uhájit valašskou zem na sto let,“ připomněla s tím, že na místě důlních věží zatím zůstanou louky.

Pod Frenštátskem leží podle dřívějších průzkumů až 1,6 miliardy tun kvalitního černého uhlí. Komunisté ložisko chtěli vytěžil, stihli ještě vytyčit a schválit dobývací prostor zasahující do katastru jedenácti obcí na Novojičínsku, Frýdecko-Místecku a Vsetínsku.

Jenže po roce 1989 se přípravné práce zastavily a jakákoliv snaha po jejich obnovení se v regionu setkala s velkým odporem. Lidé se nejvíce obávají poddolování horské krajiny, zničení tamní cenné přírody a výrazné proměny sociální skladby obyvatelstva.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz