Archeology, kteří prozkoumávají místo budoucího obchvatu Opavy, zaujaly nedávno kromě jiných nálezů především dvě kostry ležící vedle sebe.
„U menší kostry jsme objevili kovovou spirálku, jestliže se prokáže, že je z mědi, byl by to prakticky nejstarší kovový předmět vyrobený člověkem v českém Slezsku, v regionu Opavska zcela jistě nejstarší,“ potvrdil vedoucí výzkumu Jiří Juchelka.
Kostra ležela spolu s další na místě nedávno odkrytého epišňůrového kulturního komplexu (východní epišňůrové kultury zasahovaly na Moravu v době bronzové – pozn. red.) se dvěma desítkami hrobů.
Sídlištní jáma s dvojicí pohřbených skrývala kromě kovové spirálky i další překvapení. „V hrobu jsme nalezli také velmi zachovalý sekeromlat ze zelené břidlice a přibližně deseticentimetrový silicitový (silicit je obecné označení pro skupinu usazených hornin, které jsou složené hlavně z modifikací oxidu křemičitého – pozn. red.) nožík,“ doplnil Juchelka.
Jedna z koster podle Juchelky nejspíše patřila dospělému člověku a druhá dítěti. Archeologové nalezli obě kostry ležící na levém boku v embryonální poloze. Jejich hlavy mířily na jihovýchod a nohy na severozápad. Jedná se tedy o pohřbení podle dobových zvyků.
Nové čtyři pravěké lokality
„Tento nález, objevený přibližně ve dvoumetrové hloubce pod zemí, budeme ještě zkoumat antropologicky,“ přiblížil postup výzkumu Juchelka. Jeho kolegové na místě našli i několik šipek a hrotů ze šípů. Jeden z nich prorazil lebku většího člověka a další zasáhly také jeho tělo. Komu kostry patřily a jakým způsobem osoby zemřely, archeologové teprve zjišťují. Nejpravděpodobněji se ale jedná o matku s dítětem.
Studenti pod vedením Juchelky pracují v místech, kde v budoucnosti povede severní obchvat Opavy, už od loňského října.
„Jde o standardní záchrannou akci, která předchází každé nové stavbě. Za těch několik měsíců jsme na čtyřech místech, a to v úseku od rozhraní Malých Hoštic a Kateřinek až po Stříbrné jezero, identifikovali nové pravěké lokality. Můžeme je datovat do období od přelomu starší a mladší doby kamenné až po přelom letopočtu,“ řekl Juchelka.
Odborníkům z opavského pracoviště Archeologického ústavu AV ČR v Brně pomáhají také studenti archeologie ze Slezské univerzity v Opavě. Další brigádnici jsou z brněnské Masarykovy univerzity nebo Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
Pracovat budou archeologové v okolí opavských Kateřinek asi do konce tohoto roku.