Sobota 25. ledna 2020, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. ledna 2020 Miloš

Vrátit dotaci nestačilo, kvůli opravě staré vily čeká starostu Vápenné soud

  4:52aktualizováno  4:52
Obec Vápenná na Jesenicku musela před časem kvůli nedodržení podmínek vrátit desetimilionovou dotaci, kterou dostala na opravu prvorepublikové Latzelovy vily. Budova pak měla sloužit jako důstojné místo pro poskytování sociálních služeb. Starosta Leoš Hannig je nyní kvůli této investici navíc obviněn z dotačního podvodu.

Pohled na historickou Latzelovu vilu v obci Vápenná na Jesenicku po slavnostním otevření po opravách v roce 2015. | foto: www.vapenna.cz

Latzelova vila byla zkolaudována v roce 2015. Jednou z podmínek udělení finanční podpory však bylo, že v opraveném sídle budou po pět let od dokončení fungovat sociální služby. To se ale nestalo.

Na základě výsledků soutěže se stala provozovatelem těchto služeb nezisková organizace Darmoděj. Neziskovka získala dotaci na tříletý cyklus provozování sociálních služeb pro sociálně potřebné na Jesenicku, které měla zajišťovat právě v Latzelově vile.

Jenže Darmoděj se nakonec do budovy vůbec nedostal. Ani nemohl, protože dotace a s ní i celá rekonstrukce Latzelovy vily se zpozdila o tři roky. Tedy přesně o stejnou dobu, po kterou měl Darmoděj své služby provozovat.

Neziskovka na ně ovšem dostala dotaci v původním termínu, takže s rekonstruovanou vilou se v době svého působení ve Vápenné „nepotkala“ a místo toho fungovala v náhradních prostorách bývalé mateřské školy. Latzelova vila v té době pořád čekala na opravu, která se oproti plánu zpozdila kvůli tomu, že se obci nedařilo získat včas potřebnou dotaci.

V roce 2015, kdy konečně došlo na kolaudaci, už finanční podpora projektu Darmoděje končila a do nových prostor už neziskovka nepřešla.

„My jsme nemohli dělat sociální služby v tom rozsahu bez dotace. Proto jsme zůstali ve skromnějších podmínkách bývalé mateřské školy a poskytujeme v menším rozsahu služby, na které nám stačí krajská dotace,“ sdělil šéf Darmoděje Josef Vondrka.

Projekty se jen nepodařilo sladit a ne naší vinou, říká starosta

Protože však sociální služby v Latzelově vile nikdy nefungovaly, nařídilo ministerstvo práce a sociálních věcí obci celou sumu vrátit. A navrch kvůli pochybnostem dalo podnět policii. Po skončení vyšetřování se kauza dostala na stůl státnímu zastupitelství, které starostu obžalovalo.

Starosta Leoš Hannig jakoukoli vinu odmítá. „Necítím se vinen ani v jednom bodě obžaloby,“ říká.

„Jsem velmi zklamaný. Pořád slyšíme čerpejte dotace, ale pravidla nepočítají s tím, že může dojít ke kolizi dvou projektů, které se nepodařilo nikoli vinou obce sladit. Za vším je zpoždění stavby a tím i časové prodlení oproti projektu na poskytování sociálních služeb na Jesenicku,“ hájí se starosta.

Ohrazuje se také proti tvrzení žalobce, že obec už dopředu kalkulovala s tím, že žádné sociální služby ve vile poskytovat nebude.

„Je to nesmysl. Nevím, kde se toto vzalo, jak může státní zastupitelství něco podobného tvrdit. Investice vycházela z toho, že tu budou především sociální služby, a nikdy jsme nechtěli nic jiného,“ tvrdí starosta.

Soud má nyní tři měsíce na to, aby rozhodl, jak s obžalobou starosty Hanniga naloží.

Žalobu podala i obec, k vracení dotace podle ní není důvod

Obec se v současnosti brání i proti rozhodnutí o vrácení dotace a podala správní žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, ve které se domáhá „svých“ deseti milionů.

Pokud neuspěje, bude muset celou sumu definitivně odepsat z obecního rozpočtu.

„Projekt byl v pořádku dokončený, peníze byly podle kontrol využité účelně, takže si myslíme, že máme šanci uspět. Pokud se to nepodaří, určitě nám budou tyto peníze v rozpočtu chybět,“ podotkl starosta.

A Latzelova vila? Ta je sice zrekonstruovaná už čtyři roky, ale dodnes je téměř bez využití a zatím nic nenasvědčuje tomu, že se situace změní. Většinu prostor tak obecní pracovník jen větrá a vytápí, aby se předešlo škodám.

Darmoděj současně nevylučuje, že by ve vile mohl přece jen nakonec poskytovat sociální služby.

„Je velká škoda, že prostory zahálí. Pokud k tomu budou finanční podmínky a podaří se sehnat na další služby dostatek zdrojů, jsme připraveni ve vile konečně začít. Je tam kvalitní zázemí, které jen tak někdo v republice nemá. Otázka je, co zde bude chtít obec,“ uvedl Vondrka.

  • Nejčtenější

Dívka tajně odjela, rodina obvinila muže z vedlejší obce, že ji snědl

Vyhrocený konflikt se odehrál na Prostějovsku, kde rodina začala postrádat šestnáctiletou dceru. Její příbuzní došli k...

Po otevření nového úseku D1 ucpávají Přerov kamiony, zákaz nezabírá

Nedávné otevření nového čtrnáctikilometrového úseku dálnice D1 u Přerova dopravě ve městě nepomohlo. Spíše naopak....

Firma dostala pokutu za ochromení lázeňských pramenů, sanaci vrtů odmítá

Desítky tisíc korun musí zaplatit olomoucká firma, která před dvěma lety ve Skalce na Prostějovsku při průzkumných...

Premium

Dotované sportovní centrum bosse Černoška prodělává, půjčuje si na mzdy

Projekt sportovního bosse Miroslava Černoška, převážně z dotací vybudované prostějovské Národní sportovní centrum, je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

(Ne)vítej zpátky, Venco. Pilařův návrat do áčka Olomouce provází mlčení

Fotbalistům Olomouce skončil dopolední trénink. Na umělé trávě na okraji města v Řepčíně zůstali už jen záložník Václav...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Protest i petice. Lidé v Šumperku bojují proti zavření pobočky knihovny

Petice se stovkami podpisů, protest před sídlem knihovny a kritika ze strany opozice. To vše vyvolalo rozhodnutí...

Nedokončený dům už slouží seniorům, úřad ho i přes nedodělky zkolaudoval

Do rozšířených prostor mohelnického domova pro seniory se po několika odkladech nastěhovali obyvatelé. Jejich strasti...

Dívka tajně odjela, rodina obvinila muže z vedlejší obce, že ji snědl

Vyhrocený konflikt se odehrál na Prostějovsku, kde rodina začala postrádat šestnáctiletou dceru. Její příbuzní došli k...

Trikolóra má v Přerově zastupitele, do hnutí vstoupila část místního sdružení

Nedávno založené politické hnutí Trikolóra, za kterým stojí Václav Klaus mladší a olomoucká poslankyně Zuzana Majerová...

Najdete na iDNES.cz