Prostor před novou budovou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého při

Prostor před novou budovou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého při jedenáctém ročníku Přírodovědného jarmarku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Městu dala prestiž, světu technologické divy. Univerzita Palackého slaví 450 let

  • 0
Několikrát byla zrušena, přesto dnes poskytuje Univerzita Palackého v Olomouci zázemí více než 22 tisícům studentů. V pátek uběhlo přesně 450 let ode dne, kdy habsburský císař Maxmilián II. udělil promoční práva nové jezuitské univerzitě v Olomouci.

Univerzita Palackého, jak ji známe dnes, se v roce 1573 stala druhou vysokou školou v zemi a vůbec první na Moravě. Její bohaté dějiny přinesly i řadu zajímavých událostí, které nejsou moc známé. iDnes.cz přináší jejich přehled.

Šest jmen, stejná univerzita

Jezuitská akademie a univerzita, C. k. univerzita v Olomouci a v Brně, Olomoucké lyceum, C. k. Františkova univerzita v Olomouci či

Historické milníky Univerzity

22. 12. 1573 – Uděleno promoční právo jezuitům, vzniká univerzita.

1619 – První dvouleté přerušení výuky stavovským povstáním.

1766 – Univerzita jmenuje prvního světského rektora.

1773 – Po zrušení jezuitského řádu se škola dostává do správy státu, nese název C. k. univerzita v Olomouci. Později se přesouvá do Brna a budovy jezuitského konviktu přebírá armáda.

1782 – Univerzita se vrací do Olomouce, ale přichází o promoční práva, stává se lyceem.

1827 – Císař František I. povyšuje lyceum opět na univerzitu, dává jí své jméno.

1860 – Po revoltě akademiků je definitivně zrušena Františkova univerzita, zůstává jen teologická fakulta.

1939 – Nacisté zavírají i teologickou fakultu, doposud fungující pod názvem Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta.

1946 – Československý parlament obnovuje olomouckou univerzitu, dostává název Univerzita Palackého. Vznikají tři fakulty – bohoslovecká, filozofická a lékařská, později fakulta pedagogická.

1989 – Univerzita se stává centrem Sametové revoluce, začíná proměna školy – například jsou obnoveny právnická a teologická fakulta.

2014 – Vysoká škola se poprvé dostává do výběru 500 top univerzit světa.

2015 – Vzniká Nadační fond Univerzity Palackého na podporu výzkumné a umělecké činnosti studentů, univerzita jej zakládá jako první instituce svého druhu v republice.

Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta v Olomouci, Univerzita Palackého.

Všechna tato jména nesla od svého založení jedna instituce. Změnu názvů vyvolaly politické reformy i krátké epizody uzavření školy. Poslední z uvedených stojí v zákoně z roku 1946, který rozhodl o obnovení vysoké školy.

„Starobylá universita olomoucká se obnovuje v plném rozsahu jako státní universita v Olomouci s fakultami bohosloveckou, právnickou, lékařskou a filosofickou a bude se nadále nazývati Universita Palackého,“ stojí v něm.

Nicméně ani tento název ještě nebyl definitivní, dnes se užívá v plném znění s přídomkem jako Univerzita Palackého v Olomouci.

Poklad v Innsbrucku

Po úplném zrušení císařským dekretem v roce 1860 přišla univerzita o své historické insignie.

Zlatý rektorský řetěz s 29 články v ceně 429 zlatých (asi 90 tisíc korun v přepočtu na dnešní měnu – pozn. red.) a tři žezla v ceně 1 200 zlatých (dnešních 246 tisíc korun – pozn. red.) putovaly do moravského místodržitelství v Brně.

To následně rozhodlo o jejich darování univerzitě v rakouském Innsbrucku, která je využívá dodnes. Významné historické artefakty si mohou zájemci mimořádně prohlédnout.

Historické i současné insignie jsou totiž u příležitosti výročí vystavené až do konce února příštího roku ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

První žena ve vedení

Univerzita Palackého má zajímavé prvenství. Na post rektorky v roce 1949 nastoupila první žena v dějinách českého školství – filozofka Jiřina Popelová-Otáhalová.

Její působení do roku 1953 bylo podle historiků nevýrazné a nekoncepční, a proto jej s odstupem doby podrobili silné kritice.

Souboj o druhé místo

Přestože byla olomoucká univerzita v době založení druhou nejstarší na českém území, za druhou českou vysokou školu označuje zákon brněnskou Masarykovu univerzitu.

V roce 1919 při jejím vzniku byla totiž olomoucká škola uzavřená.

Nejrychlejší pošťačka

Na jaře 1993 vyzval univerzitní Žurnál zaměstnance i studenty k tomu, aby začali využívat elektronickou poštu. E-mail, který univerzita označila jako „nejrychlejší pošťačku“, tehdy využívalo na celé univerzitě jen 53 učitelů a studentů.

Na Univerzitu Palackého chce nejvíc studentů v historii, stále se mohou hlásit

Za půlstoletí 17 tisíc studentů

Podle statistik studovalo na univerzitě v roce 1973 celkem 5 650 studentů. Za posledních 50 let jejich počet vzrostl na 22 716.

Popelka třídí semena

Univerzita drží přes 140 patentů. Technologie také nabízí k využití firmám. Zájemci využijí například inovativní jehly pro elektroakupunkturu, zařízení pro měření kondenzace nebo třeba pokročilý systém Popelka k automatickému třídění semen rostlin.

Svázaná s městem Město

Olomouc si zakládá na image univerzitního centra. Do budoucna plánuje život ve městě a vysokou školu více spojovat společnými projekty. „Značku univerzitního města vzájemnou synergií dokážeme naplňovat třeba v tématech, jako je dobrovolnictví, životní prostředí, vzdělávání, nebo samozřejmě také při řešení komunálních problémů,“ vyzdvihl olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Absolvent transplantuje obličeje

Na dnešní Univerzitě Palackého studovala řada významných osobností. Mezi nejstarší absolventy patří svatý Jan Sarkander. Katolický kněz zavražděný moravskými stavy patří k významným uctívaným mučedníkům v českých zemích i v Polsku.

V univerzitní matrice je také šlechtic a slavný vojevůdce z doby třicetileté války Albrecht z Valdštejna. Vzdělání v Olomouci získal i věhlasný literát, historik a jezuita Bohuslav Balbín.

Ke studiu na olomoucké univerzitě byl zapsán také zakladatel moderní genetiky Gregor Johann Mendel. O tom, že univerzita spojuje známá jména napříč obory, svědčí četní absolventi umělci. Patří mezi ně například fotograf Jindřich Štreit, básník Bogdan Trojak nebo hudebník a jazzman Emil Viklický.

Ten letos získal od univerzity čestný doktorát. „Patří mezi absolventy, jejichž jména rádi a s patřičnou hrdostí i úctou zmiňujeme, přičemž se tak trochu vyhříváme v paprscích slávy a úspěchů, kterých oni sami ve své kariéře dosáhli svým snažením, dovedností a pílí,“ uvedl rektor univerzity Martin Procházka.

„V případě pana Viklického to platí obzvlášť, neboť na Univerzitě Palackého studoval přírodní vědy, nikoliv hudbu, které zasvětil svůj život,“ dodal rektor.

Mezi nejvýznamnější absolventy současnosti na poli medicíny patří špičkový chirurg Bohdan Pomahač. Hned po dokončení studia začal pracovat v nemocnici v americkém Bostonu, kde s týmem specialistů dělá unikátní operace, například transplantace obličeje.

Pomahač v roce 2013 převzal čestný doktorát univerzity. „Člověk prochází mnoha obdobími, nejdříve je to rodina, ale je to právě univerzita, která v mnohém dodá člověku jisté návyky, pracovní morálku a ambice,“ vzpomínal při své doktorské řeči na studium Pomahač.