Doporučujeme

ZLATÁ A STŘÍBRNÁ. Závod rychlobruslařek na 500 metrů vyhrála Lee Sang-Hwaová z Koreje (vzadu) před Němkou Wolfovou. | foto: AP

Pozor, jedou Asiatky. Rychlobruslařské sprinty patří ženám z východu

• 3
Richmond (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nemá cenu závodit, zase přijely Asiatky. Rychlobruslařský ovál ve Vancouveru patřil při úterní pětistovce závodnicím z východu, v první desítce jich bylo šest. Zlatá poletí do Koreje.

Ledové královny z Asie ctí tradiční somatotyp: jsou "prťavé", podsadité. A rychlé. Po ledu richmondského stadionu létají jako dělové koule.

"Je to jen o tréninku, Karolíně je sedmnáct a jezdí půl vteřiny za nimi," uklidňoval její trenér Petr Novák.

Závodnice z východu se specializují na kratší distance, nejdelší jejich závod bývá kilometr. I ve Světovém poháru dlouhých tratí nikoho z východu nenajdete, po boji se Sáblíkovou by asi vítězství neslavily.

Erbanová, možná zlatý žolík pro příští olympiádu v Soči, se jim teď učí konkurovat, v součtu dvou pětisetmetrových jízd ztratila na šampionku 2,6 sekundy.

Závodnice z Vrchlabí byla osmou Evropankou a vytvořila si osobní rekord na nížinném oválu. "Takže jsem spokojená," říkala po olympijské premiéře.

"Já mám taky radost a budu se těšit na kilák," vyhlížel už kouč další závody. "Na tisícovce by Karolína mohla útočit na první desítku a třeba... No to by bylo hezký."

Kromě výhradní specializace na sprinty se Asiatky vylučují i jinak. Podle Erbanové je sice rychlobruslení přátelský sport. "O závodnicích z Evropy bych ale řekla, že drží víc pohromadě," uvažovala sedmnáctiletá závodnice z Čech. "To jsou vesměs příjemné holky. Ale stejně přijde závod, a každý se soustředí na sebe."

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.