Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Záhrobská spěchá z tréninku na trénink

13 2006
San Sicario - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jako při běžkařském skiatlonu si musí během přípravy na olympijské závody připadat Šárka Záhrobská. Sotva projela cílem oficiálního tréninku ve sjezdu, vyměnila lyže a spěchala na sousední kopec k individuální přípravě na slalom. "Je to honička, ale jinak to nejde," říká největší naděje českého sjezdového lyžování.

Polední tréninkové sjezdy komplikují organizaci další přípravy.

"Rozbíjí to celý den, slalom nebo obřák jezdíme, kdy se dá. Včera jsme stihli pár jízd před sjezdem, dnes jdeme po něm," prozrazuje lyžařka, která se připravuje pod trenérským dohledem svého otce Petra Záhrobského.

V pondělí ji dvojnásob rozhodily tréninkové pády soupeřek. Sjezd se zdržel, čímž se posunul Záhrobské i začátek slalomového tréninku a atmosféra na startu nebyla nejlepší.

Závodní sjezdovka je ledová, tréninková měkká

"Dnes bylo dost nepříjemné, tři holky odvezly ze sjezdovky saně. To člověku na startu moc nepřidá," svěřuje se jednadvacetiletá slalomářka.

Olympijský sjezd vynechá, ale oficiální tréninky jezdí, aby si vyzkoušela trať pro kombinační sjezd. V neděli byla na 55. místě, v pondělí jela o dvě vteřiny rychleji a polepšila si o sedm příček.

"Trať je docela náročná, hodně členitá, samá vlna," všimla si. "Jede se kolem dvou minut a nikde si neodpočinete. Některé Rakušanky sice tvrdí, že je lehká, ale řada trenérů i jiných závodnic je opačného názoru. Sjezd je náročný, vždyť jsme viděli ty pády."

Tratě pro točivé disciplíny jsou pro závodnice uzavřené, trénuje se na jiných svazích.

Nepříjemné však je, že se slalomářky musí připravovat na úplně jiném sněhu. "Závodní sjezdovka je, jak jsem slyšela, celá ledová, ale my trénujeme na měkké," upozorňuje třetí nejlepší slalomářka z loňského mistrovství světa.

Kvůli stížnostem trenérů však prý organizátoři her prolili vodou jednu sjezdovku v Sestriere, tak se Záhrobští těší na lepší podmínky.

Bratrův závod neviděla

První z lyžařské rodiny závodil už v neděli Petr Záhrobský mladší. Sestra však jeho sjezd neviděla ani v televizi. "Absolutně vůbec na nic není čas, neviděla jsem bráchův sjezd ani žádný jiný závod. A tak to bude celou olympiádu," tuší tréninkovým režimem plně vytížená lyžařka.

Atmosféru her nemá šanci nasávat ani v olympijské vesnici. S otcem totiž zvolila individuální ubytování Cesaně, která leží pod kopcem s ženskými závodními tratěmi.

"Bydlíme v apartmánu, který máme sami pro sebe, takže tam je víc klidu," říká a připomíná i nižší nadmořskou výšku svého bydliště. "Nahoře v Sestriere bych byla asi unavenější."

V olympijské vesnici byla jen na krátkých návštěvách posilovny a jídelny. "Upřímně řečeno, moc se mi tam nelíbí. Je to taková ubytovna, navíc je vidět, že to nestihli dostavět, všude je bláto."

V Sestriere se aspoň potkala s bratrem, který zde na rozdíl od zbytku rodiny pobývá společně s ostatními reprezentanty. "Celou zimu jsme každý jinde, takže to není pro nás není nic nového. Jsme zvyklí na to, že si jen posíláme textovky."

  • Nejčtenější

Kvůli dopingu Usťugova přijdou ruští biatlonisté o zlato z her v Soči

Mezinárodní biatlonová unie IBU anulovala kvůli dopingu výsledky ruských reprezentantů Jevgenije Usťugova a Světlany...

Koronavirus? Olympijské hry v Tokiu budou, ujišťují pořadatelé

Odložení nebo dokonce zrušení olympijských her kvůli epidemii koronaviru? Nic takového prý nehrozí. Tokijští pořadatelé...

Olympiáda musí být bezpečná, varuje virolog. Koronavirus ji může zrušit

Kdyby se měly olympijské hry v Tokiu konat nyní, jejich pořádání by bylo kvůli epidemii koronaviru obtížné. Tvrdí to...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Prezident Novotné negratuloval. Zatím

Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské vesnici probíhá zhruba...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav Frühauf prohlásil, že po...

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang

Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze sdruženářů, ale bronzový...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla

Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním návratu do Stockholmu...

Najdete na iDNES.cz