Doporučujeme

Medaile jsou symboly historie

Praha - Kulaté i hranaté, kovové i ze žuly, nesmírně zdobné i velice prosté. Rozličné jsou olympijské medaile ze zimních her. Ty turínské budou rozdělovány už příští sobotu, den po zahájení olympiády. První dostane bronzový biatlonista v závodě na 20 kilometrů. Bude to kolečko zavěšené na hedvábné stuze.

Otvor uprostřed, středověká piazza – náměstí – je symbolem Itálie.

Podobné ztvárnění historie najdete na řadě medailí. Innsbruck a jeho most. Calgary a indián. Oslo a radnice.

Odměna pro nejlepší zimní sportovce mívá málokdy jiný tvar než kulatý. Tak tomu bylo třeba v Sarajevu 1984 či naposled v Salt Lake City.

Na design prvních medailí v Chamonix 1924 bylo vypsáno výběrové řízení. Vyhrál jej rytec Raoul Bénard. Ovšem americký skokan na lyžích Anders Haugen si na bronzovou medaili z prvních her musel počkat 50 let.

Ze třetího místa byl sesazen kvůli chybě ve známkování. O medaili bojoval úředně. Dočkal se jí ve věku 83 let.

Tvorba olympijských medailí časem začala dostávat pravidla. V roce 1968 se na nich objevily piktogramy disciplín, takže poprvé v historii byly vyráběny medaile pro každou z nich.

Podle olympijských regulí musí být zlatá a stříbrná medaile vyrobeny ze stříbra a ta nejcennější je pokryta šesti gramy ryzího zlata.

Pořadatelé mají zčásti volnou ruku, takže třeba na medailích ze Salt Lake City se objevilo heslo tamních her "Zažehněte oheň v sobě".

Ale jistá pravidla je nutné dodržet. Nesmějí chybět olympijské kruhy, název sportu a disciplíny. A medaili musí být možné zavěsit na řetěz či stuhu. Nejmenší možná tloušťka je tři milimetry, průměr šest centimetrů.

V roce 1960 bylo vyrobeno 180 medailí. V Salt Lake City už 861. Ale přesto se tu musely medaile přidělávat. Tvůrci z místní firmy nepočítali s tím, že se v krasobruslařské soutěži sportovních dvojic budou po protestech Kanaďanů udělovat dvě zlaté sady.

Medaile nebyly vždy jen z kovů. Skleněnou krásu nabídly ty v Albertville. Vyžádalo si to ruční výrobu, na níž se podílelo 35 lidí na sedmi různých pracovištích. O dva roky později dostali nejlepší sportovci medaile ze žuly. "Chtěla jsem medaile vtipné a rozpoznatelné. Chtěla jsem vytvořit to, co mají Norové rádi, tedy přírodu," řekla tvůrkyně Ingjerd Hanevoldová.

Také v Naganu byl použit neobvyklý prvek: lakování, kterého se zhostili tamní umělci.
Nej si připsaly i medaile v Salt Lake City. Každý kus byl originál. Tvar mu sice dal hydraulický lis, ale dokončoval se ručně téměř 20 hodin. A dílky ve tvaru říčních kamenů byly nejtěžší v historii. Aleš Valenta dostal na krk placku vážící 580 gramů.
Kdo získá ty turínské?

 

Zlatá olympijská medaile (ilustrační foto).

Bronzová medaile pro zimní olympijské hry v Turíně 2006.

Medaile pro zimní olympijské hry v Turíně 2006.

Medaile pro zimní olympijské hry v Turíně 2006.

Kolekce medailí pro zimní olympijské hry v Turíně 2006.

Stříbrná medaile pro zimní olympijské hry v Turíně 2006.

Olympijské zlato z Turína 2006.

Nejcennější medaile ze zimních olympijských her v Turíně 2006 - zlatá.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.